Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 16. 8.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 16. 8.2022

16.8.2022

Jednou větou:                     

Provoz JE - 2. blok ETE je odstaven do plánované generální opravy spojené s výměnou paliva; Všechny ostatní bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

Zahraničí: Rada bezpečnosti OSN jednala o JE Záporožská. Čínský reaktor s roztavenými solemi má povoleno spuštění. Zkušební provoz finského  EPR pokračuje

Provoz EDU. 15. 8.2022

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok -  100 %

  Výroba letos  8 934 GWh

 

INFORMACE Z JE TEMELÍN , 15. 8.2022

První blok je v provozu. Druhý blok je v odstávce pro výměnu paliva. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

blok je v provozu

výkon turbogenerátoru – 1078 MWe

výroba elektřiny od začátku roku: 4 481 551 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

blok je odstaven

výkon turbogenerátoru – 0 MWe

výroba elektřiny od začátku roku: 5 284 307 MWh

 

Zahraničí

Rada bezpečnosti OSN jednala o JE Záporoží

12. srpna 2022, WNN: Rada bezpečnosti Organizace spojených národů uspořádala mimořádné zasedání, aby projednala situaci týkající se jaderné elektrárny Záporoží na Ukrajině.
Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině je se šesti reaktory VVER 1000 největší v Evropě. Od začátku března je pod ruskou vojenskou kontrolou, ale nadále ji řídí ukrajinský personál. Je to poprvé, co byla jaderná elektrárna obsazena vojenskou silou. V jeho okolí a kolem něj došlo k vojenským akcím, včetně ostřelování místa v uplynulém týdnu. Obě strany obvinily z ostřelování tu druhou. Všechny strany veřejně uvedly, že chtějí, aby inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) navštívili místo, aby zajistili jeho bezpečnost, ale navzdory měsícům úsilí se taková mise ještě neuskutečnila.

Setkání svolalo Rusko pod titulkem "Hrozby pro mezinárodní mír a bezpečnost" s tím, že ostřelování jaderné elektrárny riskuje "potenciální katastrofické následky". Požádala generálního ředitele MAAE, aby o situaci informoval Radu bezpečnosti. Členové Rady bezpečnosti a ukrajinský velvyslanec při OSN pak mohli na schůzce učinit prohlášení.

Generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi uvedl, že situace v elektrárně se zhoršila a je "velmi alarmující ... vojenské akce v blízkosti tak velkého jaderného zařízení by mohly vést k velmi vážným následkům." Řekl, že všech sedm pilířů MAAE v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení "bylo během této krize ohroženo, ne-li zcela porušeno". Řekl, že ačkoli předběžné hodnocení odborníků MAAE naznačuje, že v důsledku ostřelování nebo jiných vojenských akcí z tohoto týdne neexistuje bezprostřední hrozba pro jadernou bezpečnost, "může se to kdykoli změnit". Řekl, že musí existovat kolektivní cíl, aby se zabránilo jakékoli katastrofě. Grossi "prosil" obě strany, aby spolupracovaly s MAAE a umožnily jejím inspektorům "co nejdříve provést svou misi v Záporoží". Řekl, že vzhledem k tomu, že elektrárna je v současné době na rusky okupovaném území, "nelze se k ní dostat výhradně přes území kontrolované Ukrajinou ... musíme pragmaticky spolupracovat s úřady v obou zemích, abychom zajistili přístup našich odborníků do Záporoží." Řekl na schůzce, že MAAE získává informace o situaci v elektrárně jak z Ruska, tak z Ukrajiny, ale řekl, že obsah je často protichůdný a "bez fyzické přítomnosti MAAE nemůže potvrdit některá velmi důležitá fakta - jsou to fakta shromážděná během návštěvy na místě, která jsou potřebná k tomu, aby MAAE mohla vyvinout a poskytnout nezávislé posouzení rizik jaderné bezpečnosti a zabezpečení". 

Vasilij Nebenzia za Rusko obvinil ukrajinské ozbrojené síly z ostřelování elektrárny těžkým dělostřelectvem a označil útoky za "přímou hrozbu pro jadernou bezpečnost elektrárny".

Sergej Kyslytsy za Ukrajinu obvinil Rusko z "inscenovaného ostřelování jaderné elektrárny" a řekl, že Rusko se rozhodlo "jít na mizinu" poté, co si uvědomilo, že jejich plán se "hroutí jako domeček z karet", a tak svolal zasedání Rady bezpečnosti.

Více na: V uvozovkách: Rada bezpečnosti OSN diskutuje o Záporoží: Regulace a bezpečnost - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Čínský reaktor s roztavenými solemi má povoleno spuštění

9. srpna 2022, Šanghajský institut aplikované fyziky (SINAP) - součást Čínské akademie věd (CAS) - získal souhlas Ministerstva ekologie a životního prostředí k uvedení do provozu experimentálního thoriového reaktoru s roztavenými solemi, jehož výstavba začala ve městě Wuwei v provincii Gansu v září 2018.

V lednu 2011 zahájila CAS program výzkumu a vývoje v hodnotě 3 miliard CNY (444 milionů USD) na kapalných fluoridových thoriových reaktorech (LFTR), známých jako reaktor s roztavenými solemi (Th-MSR nebo TMSR), a tvrdil, že na něm má největší národní úsilí na světě, doufajíc, že získá plná práva duševního vlastnictví na tuto technologii. Toto je také známé jako vysokoteplotní reaktor chlazený fluoridovou solí (FHR). Centrum TMSR v SINAP v Jiadingu v Šanghaji je zodpovědné.

Výstavba reaktoru TMSR-LF1 o výkonu 2 MWt začala v září 2018 a byla údajně dokončena v srpnu 2021. Prototyp měl být dokončen v roce 2024, ale práce se urychlily.

 

Zkušební provoz finského  EPR pokračuje

9. srpna 2022,  WNN: Zkušební výrobní fáze byla obnovena na reaktoru EPR Olkiluoto 3 ve Finsku po dokončení údržby a oprav na turbínovém ostrově závodu. Operátor Teollisuuden Voima Oyj (TVO) uvedl, že testy budou nyní pokračovat na úrovni výkonu 60%, v polovině srpna se zvýší na 80% a v září dosáhnou plného výkonu.

V červnu společnost TVO uvedla, že našli cizí předměty  v parním ohřívači turbíny  JE Olkiluoto 3  a zpozdila zahájení pravidelné výroby elektřiny o tři měsíce až do prosince. Materiál, byl nalezen v parním ohřívači turbíny v květnu tohoto roku, což vyžadovalo inspekční a opravy. Tato oprava měla trvat do konce července.

Po dokončení těchto prací byl nyní obnoven zkušební provoz  reaktoru. TVO poznamenal, že při 60% kapacity - což odpovídá výkonu asi 850 MWe - Olkiluoto 3 poskytuje asi 10% současné spotřeby elektřiny ve Finsku.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany