Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 16. 9.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 16. 9.2022

20.9.2022

Jednou větou:                     

Provoz JE: Všechny bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

Z domova: Kraj založil firmu pro vybudování malého reaktoru.

Zahraničí: Jaderná elektrárna Mochovce blok 3. Bezpečnost JE Baraka. Americká studie hodnotí potenciál pro přeměnu uhelných elektráren na jaderné. Fermi Energia požaduje nabídky od tří dodavatelů SMR.

Provoz EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  97,8  %, provoz na tzv. výkonový efekt před koncem kampaně a zahájením odstávky pro výměnu paliva
  4. blok -  100 %

Výroba letos  10 089 GWh

 

Informace z JE Temelín (15. 9. 2022)

První i druhý blok jsou v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:  blok je v provozu,  výkon turbogenerátoru – 1079 MWe,  výroba elektřiny od začátku roku: 5 263 595 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu,  výkon turbogenerátoru – 962 MWe,  výroba elektřiny od začátku roku: 5 291 346 MWh

 

Z domova

Kraj založil firmu pro vybudování malého reaktoru

Mladá fronta DNES  16. 9. 2022:  Jihočeští zastupitelé schválili včera na svém zasedání vznik společnosti South Bohemia Nuclear Park, která má za cíl připravit vybudování malého modulárního jaderného reaktoru v areálu temelínské elektrárny. Vyrábět by měl elektřinu pro jižní Čechy a partnerem při přípravě bude společnost ČEZ a Ústav jaderného výzkumu Řež. Má být prvním podobným zařízením v Česku. Reaktor by mohl regionu pomoci v otázce energetické závislosti na jiných státech i při přechodu na bezemisní energetiku. Pokud vše půjde podle plánů, bude v provozu kolem roku 2034.

 

Zahraničí

Jaderná elektrárna Mochovce blok 3

12. září 2022 - byla na EMO 3 ukončena zavážka paliva do aktivní zóny, začíná standardní montáž reaktoru a příprava technologie na tlakovou zkoušku.

 

MAAE zjistila, že provozní bezpečnost v JE Baraka v  Emirátech byla zvýšena

12. září 2022, WNN: Provozovatel jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech posílil provozní bezpečnost tím, že se plně zabýval zjištěními počáteční bezpečnostní kontrolní mise před pěti lety, uzavřel přezkum Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Pětičlenný tým složený z odborníků z Finska, Maďarska a Velké Británie, jakož i dvou úředníků MAAE, dokončil 9. září následnou pětidenní misi Operational Safety Review Team (OSART) do JE Barakah. Mise, která se zaměřila na blok 1 elektrárny, byla provedena na žádost vlády Spojených arabských emirátů a jejím cílem bylo zhodnotit pokrok při řešení zjištění mise MAAE před OSART, která se uskutečnila v roce 2017, tři roky před zahájením provozu v roce 2020.

Cílem misí OSART je zlepšit provozní bezpečnost objektivním posouzením výkonnosti v oblasti bezpečnosti pomocí bezpečnostních standardů MAAE a případně navržením doporučení ke zlepšení. Následné mise jsou standardními součástmi programu OSART a obvykle se provádějí do dvou let od počáteční mise.

 

Americká studie hodnotí potenciál pro přeměnu uhelných elektráren na jaderné

14. září 2022, WNN: Stovky uhelných elektráren po celých USA by mohly být přeměněny na jaderné elektrárny, což by přineslo obrovské zisky z dekarbonizace a přineslo hmatatelné ekonomické, zaměstnanecké a environmentální výhody komunitám, kde se tyto elektrárny nacházejí, zjistila nová studie amerického ministerstva energetiky (DOE).

Přechod z uhlí na jadernou energii (C2N) - umístění jaderného reaktoru v místě nedávno vyřazené uhelné elektrárny - by mohl pomoci zvýšit jadernou kapacitu USA na více než 350 GWe.  Současná jaderná flotila USA má kapacitu 95 GWe.

 

Fermi Energia požaduje nabídky od tří dodavatelů SMR

15. září 2022, WNN: Estonská společnost Fermi Energia uvedla, že přijme výběrová řízení od tří vývojářů malých modulárních reaktorů (SMR): GE Hitachi, NuScale a Rolls-Royce. Společnost uvedla, že nabídky s komplexní technickou dokumentací potřebnou k odhadu stavebních nákladů se očekávají do prosince a výběr technologie bude proveden v únoru 2023.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany