Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 17. 9.2021

Zprávy z jaderné energetiky k 17. 9.2021

17.9.2021

Jednou větou:                     

V Dukovanech jsou bloky 1,2,4 na plném výkonu. Blok č. 3 je odstaven.

V Temelíně jsou v provozu oba dva bloky.

Z domova: Lex Dukovany schválen. Američané se vracejí. Westinghouse a ČEZ zmodernizují Temelín za miliardy korun.  OZE správně znamená Občasné Zdroje Energie. Francouzský zájemce o dostavbu otevře kancelář v Praze. 

Ze zahraničí: Litva opět blokuje elektřinu z JE Ostrovec.  Společnost Terrestrial Energy oznamuje. NuScale "buduje" kanadský dodavatelský řetězec pro SMR. Čínský reaktor HTR-PM dosáhl první kritiky.

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok -  náběh bloku po opravě čerpadla TJ, režim 3
  4. blok -  100%

      výroba letos – 10 348  GWh  

                                                                                                  

Provoz  ETE

ETE 1  1071  MWe, výroba letos  5 195  GWh.

ETE 2  1 082  GWh, výroba letos 5 043  GWh

provoz v souladu s LAP

 

Konference Infrastruktura měst a obcí  Valeč  23.- 24. 9. 2021

Vytápění, energetika, odpady, infrastruktura obcí,  podrobnosti na https://www.konferenceinfrastruktura.cz/

Registrujte se e mailem na: mdado@alveda.cz

 

Kulatý stůl s EdF

V Třebíči se uskuteční 22. září kulatý stůl s francouzskou společností EdF. 

Ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Třebíč, Energoregionem 2020 a Občanskou bezpečnostní komisí pořádáme ve středu 22. září v 16.30 v aule Střední průmyslové školy Třebíč kulatý stůl s francouzskou společností EdF, která patří mezi potenciální dodavatele výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech.

Cílem kulatého stolu je seznámení se s nabídkou technického projektu pro výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech a představy spolupráce EdF s regionem a českými firmami.

Registrujte se zde: info@energeticketrebicsko.cz 

 

Z domova

 

Lex Dukovany schválen

Zpravodajství ČTK, 16.9. 2021: Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku elektrárny v Dukovanech. Sněmovna to schválila s úpravami Senátu, který doporučil posílit bezpečnostní záruky při výběru dodavatelů stavby. Navrhl také uzákonit možnost parlamentního souhlasu se smlouvou o výkupu elektřiny z jaderné elektrárny.

 

Američané se vracejí. Westinghouse a ČEZ zmodernizují Temelín za miliardy korun

16.09.2021, echoprime.cz:  Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín. Hodnota zakázky je v řádu miliard korun. Částečnou obnovu a modernizaci systémů zajistí Westinghouse jako jejich původní dodavatel . V tiskových zprávách to dnes uvedli zástupci ČEZ a firmy Westinghouse.

OZE správně znamená Občasné Zdroje Energie

15.9,2921, Přemysl Souček: Současný trend vývoje energetiky ve střední Evropě je příznivý pro toho, kdo bude mít k dispozici exportní kapacitu ze stabilních zdrojů. Investovat do jádra vyjde laciněji, než podporovat fotovoltaické zdroje. I o tom jsme mluvili s Jiřím Markem ze spolku Jaderní veteráni. Čtěte na:  Marek: OZE správně znamená Občasné Zdroje Energie | iUHLI.cz

 

Francouzský zájemce o dostavbu otevře kancelář v Praze 

16.09.2021,  Právo: Svou kancelář v Česku se v budoucnu chystá otevřít jeden z oslovených účastníků soutěže o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech, francouzská společnost EdF.
Napodobí tak druhého uchazeče, americkou firmu Westinghouse, která tento krok ve snaze získat zakázku oznámila nedávno. Záměr na setkání s novináři včera potvrdil generální ředitel francouzského koncernu Jean-Bernard Lévy. V současnosti mimo jiné hledá vhodné místo a zaměstnance.
Lévy včera absolvoval jednání se zástupci vlády, firmy ČEZ či českých firem, jež by se mohly na zakázce podílet. Probíralo se začlenění jaderné energie do taxonomie zelených technologií EU, které pro ni bude klíčové z hlediska financování.
„Hlavním cílem mé cesty bylo setkat se s některými vybranými partnery,“ řekl k potenciálním českým subdodavatelům. Již dříve firma avizovala, že jich na seznamu má 175. Právě zastoupení českých firem při realizaci zakázky může hrát jednu z hlavních rolí při rozhodování o tom, kdo ji získá.
Výhodou EdF je podle Lévyho, že jako jediná evropská firma má plnou kontrolu nad technologiemi potřebnými pro výstavbu a provozování reaktoru. „Máme z hlediska bezpečnosti jaderný reaktor třetí generace,“ řekl.

 

Ze zahraničí

 

Litva opět blokuje elektřinu z JE Ostrovec

pondělí 16. září 2021, WNN: Litva v rámci opatření, která mají zabránit dovozu elektřiny z jaderné elektrárny Ostrovec, omezila množství elektřiny, která může vstoupit do její sítě z Běloruska. Provozovatel sítě LitGrid uvedl, že propojení bude omezeno na 262 MW, přičemž propustnost se počítá každý den.

 

Společnost Terrestrial Energy oznamuje

15. září 2021. WNN: Potenciální dodavatel SMR  reaktoru Terrestrial Energy oznámil, že jeho reaktorová jednotka IMSR400 bude postavena v párech. Tento krok je reakcí na požadavky na veřejné služby a zvýší nákladovou konkurenceschopnost, uvedla kanadská společnost.

IMSR400 je reaktor s roztavenou solí s integrovanými komponenty, který může dodávat teplo přímo průmyslových zařízení nebo jej používat k výrobě elektrické energie až 195 MW. Rozhodnutí, že budou postaveny ve dvojicích, povede k modernizované celkové konstrukci elektrárny s potenciálním výkonem až 390 MWe, uvedla.

Společnost Terrestrial Energy je jedním ze tří dodavatelů vybraných kanadskou energetickou společností OPG pro podporu pro pokročilou inženýrskou a konstrukční práci. Očekává se, že OPG v letošním roce učiní konečné technologické rozhodnutí a na konci 20. let 20. Dalšími dodavateli jsou GE-Hitachi s designem 300 MWe BWRX-300 a X-energy s designem SMR 320 MWe Xe-100.

 

NuScale "buduje" kanadský dodavatelský řetězec pro SMR

15. září 2021, WNN: Společnost NuScale Power včera uvedla, že postupuje ve vývoji výrobních procesů v závodě společnosti BWXT Canada Ltd v Cambridge v Ontariu v rámci přípravy na výrobu energetického modulu NuScale. Společnost uvedla, že je to zásadní pro vývoj technologie malého modulárního reaktoru (SMR).

Společnost NuScale se sídlem v Portlandu v americké části Oregon zapojila společnost BWXT Canada v roce 2019 do 18měsíčního návrhu výrobní zakázky na svou  tlakovou nádobu reaktoru a parní generátor s úmyslem zadat výrobní zakázku společnosti BWXT Canada na kanadské projekty. Společnost NuScale uvedla, že od příštího roku také očekává více smluv se společností BWXT Canada na výrobní služby související s tlakovou nádobou  reaktoru s cílem podpořit kanadské nasazení v roce 2028.

 

Čínský reaktor HTR-PM dosáhl první kritiky

13. září 2021, WNN:  První ze dvou vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů demonstrační elektrárny HTR-PM v Šidaowanu v čínské provincii Shandong včera poprvé dosáhl trvalé řetězové reakce. Reaktor by měl být připojen k elektrické síti do konce letošního roku.

Reaktor č. 1 dosáhl první kritiky 12. září v 9.35, oznámila Čína Huaneng. Poznamenala, že tohoto milníku bylo dosaženo 23 dní po zahájení nakládky paliva.

Společnost uvedla, že demonstrační projekt nyní provede fyzické testy s nulovým výkonem, aby ověřil aktivní zónu, regulaci a systému monitorování. Čína Huaneng dodala, že "bude i nadále standardizovat následné uvedení do provozu a zkušební provoz demonstrační projektu, aby byla zajištěna první výroba energie připojená k síti v roce 2021".

V prosinci 2012 byla zahájena výstavba demonstrační elektrárny HTR-PM, která obsahuje dva malé reaktory, které budou pohájet jednu turbínu o výkonu 210 MWe. China Huaneng je vedoucí organizací v konsorciu pro výstavbu demonstračních jednotek (se 47,5% podílem) spolu s dceřinou společností China National Nuclear Corporation China Nuclear Engineering Corporation (CNEC) (32,5%) a Institutem pro jadernou a novou energetickou technologii univerzity Tsinghua (20%), který je lídrem v oblasti výzkumu a vývoje. Chinergy, společný podnik společností Tsinghua a CNEC, je hlavním dodavatelem jaderného ostrova

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany