Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 2. 2.2024

Zprávy z jaderné energetiky k 2. 2.2024

7.2.2024

Jednou větou:                     

Provoz JE:  Bloky 1, 2 a 4. EDU jsou v provozu. Blok 3 - plánovaná odstávka pro výměnu paliva, investice a revize.  Blok 2  ETE  je odstaven.

Události z domova: Jaderné bloky přibudou čtyři, Westinghouse je stavět nebude

Události v zahraničí: Ministr H. Haluščenko: JE Chmelnická se může stát nejvýkonnější jadernou elektrárnou v Evropě. Nové Finské nařízení. Dohoda mezi SaskPower-GEH o pokroku ve vývoji SMR

Provoz EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok -  100 %
  3. blok -   odstávka pro výměnu paliva, revize a kontroly 14 den, režim 7
  4. blok –  100 %

Výroba 2024 – 1363  GWh

Provoz  ETE

26. 1. 2024

První blok v provozu, druhý blok odstaven pro problém v systému  chlazení generátoru. provozu.

Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

 

Z domova

Jaderné bloky přibudou čtyři, Westinghouse je stavět nebude

Největší investice v historii Česka, stamiliardový jaderný tendr na dostavbu bloku v Dukovanech, se 31.1.2024) radikálně proměnil. Vláda rozhodla, že místo jednoho bloku chce stavět až čtyři. Píše např. Právo 1.2.2024.
K nyní soutěženému bloku v Dukovanech by mohl přibýt ještě jeden a dva bloky by mohly být postaveny v Temelíně. Vláda osloví dva ze tří uchazečů v běžícím tendru, a to francouzskou EDF a jihokorejský KHNP, aby podaly závazné nabídky na stavbu čtyř bloků. Třetí účastník, severoamerický Westinghouse, podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely osloven nebude, protože nepodal závaznou nabídku, což ale bylo podmínkou tendru. Nabídka tak nemohla být při hodnocení srovnatelná.
V nabídce Westinghouse podle vlády dále nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.
Pětikoaliční vládu k rozhodnutí podle premiéra Petra Fialy vedlo zajištění energetické bezpečnosti České republiky a také možnost dosažení nižší ceny.
„Na nezávazných nabídkách se ukázalo, že výstavba až čtyř bloků je ekonomicky výrazně výhodnější proti stavbě jednoho bloku, a to až o čtvrtinu. Na základě závazných nabídek se rozhodneme, zda si necháme postavit více reaktorů, nebo ne,“ řekl premiér.
    Podrobnou informaci přinesl WNN na:   EDF a KHNP se ucházejí o rozšířený český jaderný tendr: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Zahraničí


Ministr H. Haluščenko: JE Chmelnická se může stát nejvýkonnější jadernou elektrárnou v Evropě

29 ledna 2024. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko uvedl, že proces výstavby nových bloků v Chmelnické jaderné elektrárně bude zahájen v letošním roce.

Haluščenko: Chmelnickij se může stát nejvýkonnější jadernou elektrárnou v Evropě: Nová jaderná elektrárna - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)


Nové Finské nařízení

Nové nařízení, které bude uplatňovat  Finský úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK). Od 1. února již nestanovuje 5kilometrovou preventivní ani 20kilometrovou zónu havarijního plánování kolem všech jaderných elektráren. V budoucnu budou muset žadatelé o licenci na elektrárnu dozorovému orgánu samostatně sdělit, jaký druh ochrany zóny jsou potřebné k zajištění bezpečnosti. Nové nařízení se vztahuje na všechny možné jaderné elektrárny. U malých modulárních reaktorů změna znamená, že pokud  bude  v konkrétním případě bezpečnost doložena, mohou být tyto elektrárny stavěny blíže osídleným místům, než bylo dosud možné.

 

Dohoda mezi SaskPower-GEH o pokroku ve vývoji SMR

31 ledna 2024. Kanadská energetická společnost SaskPower a GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podepsaly dohodu o rozvoji malých modulárních reaktorů (SMR) v Saskatchewanu. V červnu 2022 si společnost SaskPower vybrala BWRX-300 společnosti GEH jako technologii, která bude použita při vývoji SMR. Dohoda SaskPower-GEH o pokroku ve vývoji SMR: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany