Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 2. 7.2021

Zprávy z jaderné energetiky k 2. 7.2021

13.7.2021

Jednou větou:                     

V Dukovanech  tři bloky na nominálním výkonu, blok č. 3 je v odstávce pro výměnu paliva.

V Temelíně  je v provozu 1. blok,  druhý blok je v  odstávce

Z domova: Sněmovna schválila lex Dukovany

Ze zahraničí: Westinghouse zahajuje práci v Polsku. Pátý blok JE  Hongyanhe byl připojen k síti. Předložení žádosti o stavební licenci El Dabaa.  NASA si připomíná 60 let jaderné energie ve vesmíru.

A nakonec Jaderné elektrárny a tornádo

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok -  odstávka pro výměnu paliva a revize, 34 den , režim 6
  4. blok -  100%  

Výroba letos  6 966 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  1080  MWe, výroba letos   3 171  GWh.

ETE 2  odstávka, výroba letos 4 559  GWh,

provoz v souladu s LAP

 

Z domova

Sněmovna schválila lex Dukovany

16. 6. 2021,  Poslanci schválili ve třetím čtení tzv. lex Dukovany, návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice.

Zákon k dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ.

Pro hlasovali poslanci ANO, ODS, SPD, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09. Zákon teď poputuje do Senátu. V kuloárech se mluví o dodatečných připomínkách. Počkáme si raději na definitivní verzi.

 

Ze zahraničí

Westinghouse zahajuje práci v Polsku

01 červenec 2021, WNN: Společnost Westinghouse Electric Company oznámila zahájení práce v oblasti front-end inženýrství a designu (FEED) v rámci grantu Agentury Spojených států pro obchod a rozvoj (USTDA) "na pokrok" v programu jaderné energie v Polsku. Westinghouse uvedl, že FEED je jedním z klíčových prvků při provádění mezivládní dohody mezi Polskem a USA o spolupráci při rozvoji programu civilní jaderné energie. Příprava FEED bude většinou financována vládou USA.

"Westinghouse se těší, že polské vládě předloží nejpokročilejší a nejkonkurenceschopnější technologickou nabídku pro tento velmi důležitý projekt," řekl Elias Gedeon, starší viceprezident pro komerční provoz ve Westinghouse.

Westinghouse provede FEED, který bude založen na technologii Westinghouse AP1000, společně s Bechtel Power Corp. Studie FEED bude po roce přezkoumána polskou vládou, aby pomohla při výběru nejlepšího partnera pro program jaderných elektráren.

Front-end engineering and design je práce potřebná k výrobě kvalitní procesní a inženýrské dokumentace dostatečné hloubky, definování požadavků projektu na detailní inženýring, nákup, výrobu a výstavbu zařízení a podpora odhadu nákladů projektu ±10 procent.

 

Pátý blok JE  Hongyanhe byl připojen k síti

25. června 2021, WNN:  pátý blok jaderné elektrárny Hongyanhe v čínské provincii Liaoning byl dnes připojen k elektrické síti, oznámila Čínská asociace pro jadernou energii (CNEA). Plného výkonu a komerčního provozu  má tento PWR projektu ACPR 1000.

CNEA řekla, že blok byl připojen k síti dnes ve 12:35. Tento milník znamená formální přechod Hongyanhe 5 z fáze výstavby a uvedení do uvedení do práce do fáze výroby energie.

Reaktor nyní podstoupí zkoušky při zvyšujících se úrovních výkonu před vstupem do hodnocení provozu na plný výkon. Během této fáze posuzování budou muset ukazatele výkonnosti jednotky splňovat konstrukční normy a příslušné požadavky elektrické sítě, což bude znamenat, že jednotka dosáhla formálních obchodních provozních podmínek.

V srpnu 2009 byla zahájena výstavba fáze I (bloky 1-4) elektrárny Hongyanhe, která se skládá ze čtyř tlakoměrných vodních reaktorů CPR-1000. Jednotky 1 a 2 jsou v komerčním provozu od června 2013 a května 2014, zatímco jednotka 3 vstoupila do komerčního provozu v srpnu 2015 a jednotka 4 v září 2016.

Fáze II závodu Hongyanhe - bloků 5 a 6 - se skládá ze dvou reaktorů ACPR-1000 o výkonu 10800 MWe. Koncem prosince 2019 CGN oznámila změnu harmonogramu pro spuštění jednotek 5 a 6. Uvedla, že se nyní očekává, že jednotky začnou fungovat ve druhé polovině roku 2021 a v první polovině roku 2022, což je o rok a šest měsíců později, než bylo původně plánováno.

Hongyanhe 5 dosáhl první kritiky 13. června tohoto roku.

Elektrárna Hongyanhe je vlastněna a provozována společností Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Company, společným podnikem společnosti China General Nuclear and State Power Investment Corporation, z nichž každý drží 45% podíl, přičemž zbývajících 10 % drží dalijská městská stavební investiční společnost.

 

Předloužená žádost o stavební licenci El Dabaa

01 červenec 2021, WNN: Egyptský úřad pro jaderné elektrárny (NPPA) požádal egyptský úřad pro jaderný a radiační dozor o stavební povolení pro jednotky 1 a 2 jaderné elektrárny El Dabaa. Ruský Rosatom dnes řekl, že jakmile bude povolení uděleno, začnou rozsáhlé stavební práce.

První jaderná elektrárna v Egyptě bude postavena ve městě El-Dabaa v gubernátu Matrouh na pobřeží Středozemního moře. Bude zahrnovat čtyři jednotky VVER-1200, například ty, které jsou v provozu v jaderných elektrárnách Leningrad a Novovoronezh v Rusku, a jadernou elektrárnu Ostrovets v Bělorusku, která byla připojena k síti v listopadu 2020.

Projekt jaderné elektrárny El Dabaa je založen na smlouvách, které vstoupily v platnost dne 11. prosince 2017. Ty stanoví, že Rosatom nejen postaví elektrárnu, ale bude také dodávat ruské jaderné palivo po celý svůj životní cyklus. Budou také pomáhat egyptským partnerům při školení personálu a údržbě zařízení během prvních 10 let jeho provozu. Rosatom má také smlouvu na vybudování speciálního skladovacího zařízení a zásobovacích kontejnerů pro skladování použitého jaderného paliva

 

NASA si připomíná 60 let jaderné energie ve vesmíru

30. června 2021, WNN:  NASA si připomněla 60. výročí vypuštění svého prvního satelitu s jaderným pohonem do vesmíru. Transit IV-A - experimentální navigační satelit s radioizotopovým generátorem - byl vypuštěn Laboratoří aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse z mysu Canaveral 29. června 1961 a NASA od té doby absolvovala více než 25 misí s jaderným systémem.

Radioizotopový generátor SNAP-3B společnosti Transit IV-A vyprodukoval 2,7 W elektrické energie - což je podle Glennova výzkumného centra NASA "dost na napájení LED žárovky". Nicméně, satelit překonal rekord v délce mise - podle roční chronologie NASA za rok 1966 satelit cestoval více než 25 000krát kolem Země v době, kdy se stal nejstarším provozujícím americkým satelitem v květnu 1964 - a také potvrdil, že pozemský rovník je eliptický.

Radioizotopové energetické systémy používají termočlánky k přeměně tepla z rozpadu plutonia-238 na elektřinu a jsou jedním ze dvou praktických způsobů, jak zajistit dlouhodobou elektrickou energii ve vesmíru. Solární panely jsou další možností, ale sluneční energie se stává méně účinnou, protože kosmické lodě cestují dále od Slunce, a mohou být také omezeny místními podmínkami prostředí, jako je místní počasí a roční období planety

 

Jaderné elektrárny a tornádo

Po katastrofickém dopadu přechodu tornáda na Jižní Moravě se na OBK obracejí občané s dotazem „co se stane, když se objeví tornádo  na JE Dukovany, Pojďme se tedy podívat o co jde a co by se mohlo stát.

Jen pro připomenutí. Tornádo je silně rotující vzdušný vír, který se tvoří ze základny bouřkového mraku (Cumulonimbus).Rychlost větru může dosáhnout extrémních případech i přes  200 km/hod, v extrémních případech i více. Pokud se vír nedotkne země, není považován za tornádo, ale mluvíme o tzv  trombě. Tornádo je schopné zvednout do vzduchu věci o hmotnosti až 5 tun a je to extrémně nebezpečný jev, který se může vyskytnout téměř kdekoliv na světě. Z popisu tohoto meteorologického fenoménu můžeme usuzovat na následky  přechodu tornáda přes průmyslové objekty. Zasažená stopa přes může být mnoho desítek metrů široká v pásu délky desítek km. Ve stopě tornáda může docházet k poškození nejen vlastním větrem, ale zejména létajícími předměty. Projekt JE bývá  projektován  na silný vítr až do rychlosti 200 km.  

Zejména v hurikánových oblastech na Floridě na východním pobřeží jsou v provozu od sedmdesátých let JE  Turkey point a St Lucy na Floridě, které provozuje společnost Florida Power and Lighta pokud vím, žádné zásadní problémy nebyly zaznamenány.

Pro  jadernou bezpečnost je důležitá kontrola nad řízenou štěpnou reakcí včetně jejího rychlého zastavení.  Odstavený reaktor stále produkuje tzv. zbytkové teplo, které je nutné odvádět. Za všech okolností musí být funkční systém bariér proti šíření radioaktivních látek. Mohlo by se stát, že při extrémním větru by došlo k pádu stožárů elektrického vedení (nakonec to se stalo nedávno na ETE). V takovém případě se reaktor automaticky odstaví. Všechna zařízení primárního okruhu jsou uvnitř kontejnmentu, na EDU hermetická  železobetonová  stavba,  která je dimenzována až  na pád letadla a dostatečně chrání důležité technologické okruhy.

Nicméně jiná poškození mohou vzniknout létajícími volnými předměty, mohou být poškozeny netechnologické budovy v areálu a v nich pracující zaměstnance bude nutné evakuovat nestandardními postupy.   

Již dříve záchranné složky JE Dukovany  trénovaly zásah po extrémních meteorologických jevech. Přináším, pro připomenutí zprávu o tomto cvičení

Jadernou elektrárnou se prohnalo tornádo: hasiči si vyzkoušeli ojedinělé cvičení

Dne 6. června 2017 se v areálu jaderné elektrárny Dukovany uskutečnilo cvičení záchranářů s názvem Tornádo 2017. Podle námětu cvičení prudký vítr poškodil budovy v areálu, suť zavalila několik lidí a další zůstali uvězněni v horních prostorách osmipatrové budovy. „Jedná se o cvičení ojedinělé nejen v České republice, ale pravděpodobně i v zahraničí,“ říká mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zraněné lidi uvězněné pod sutinami hledají psovodi se svými zvířaty. Zasypané oběti nevytahují hasiči s lopatami, ale takzvaný sací bagr, který do sebe širokou hadicí nasává kusy betonu. Jejich záchranu tím výrazně zrychluje.

Hasiči se chystají osvobodit také lidi uvízlé v horních patrech výškové budovy. Předtím ale musí zajistit bortící se zdi před spadnutím. „K tomu používáme dřevo, různé trámy, desky a klíny. Je to těžká fyzická práce,“ zmíní velitel jednotky hasičů z Třebíče Václav Hnízdil.

V areálu jaderné elektrárny trénuje zásah přes sedmdesát členů vysočinského a jihomoravského hasičského sboru. Uvízlé lidi zachraňují hasiči pomocí vysokozdvižné plošiny a speciálního rukávu. Díky němu jich je možné evakuovat ze čtyřicetimetrové výšky za hodinu až šedesát. „Cvičení Tornádo ukazuje, jak mají v případě extrémních povětrnostních podmínek havarijní štáb a záchranné složky zasáhnout,“ komentuje Hnízdil. Do cvičení se zapojilo dohromady 150 hasičů, záchranářů a dalších lidí. Využívali množství techniky, včetně mobilní chemické laboratoře a kontejneru nouzového přežití.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany