Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 2. 7.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 2. 7.2022

4.7.2022

V Dukovanech jsou bloky 1-3 v provozu, blok 4 odstávka. V Temelíně oba bloky v provozu.

Z domova: ČEZ posiluje energetickou bezpečnost ČR - uzavřel smlouvy na dodávky  palivových souborů se společnostmi Westinghouse a Framatome. Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany

Zahraničí: Stavební povolení vydané pro první egyptskou JE bylo vydáno. Prvních pět likvidačních tunelů bylo vykopáno ve finském úložišti Onkalo. GE Hitachi Nuclear Energy BWRX-300 SMR byl vybrán pro region Saskatchewan.

Provoz EDU

1.  blok – 100 %

2.  blok – 100 %

3.  blok - 100 %

4. blok - odstávka 30 den, Režim 6, pokračuje výměna paliva. Výroba letos 7 176 GWh

Provoz ETE

První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1076 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 3 313 448 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 761 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 4 728 333 MWh


Z domova

ČEZ posiluje energetickou bezpečnost ČR - uzavřel smlouvy na dodávky palivových souborů se společnostmi Westinghouse a Framatome

ČEZ uzavřel 28.6. smlouvy se společnostmi Westinghouse a Framatome na dodávky palivových souborů pro Jadernou elektrárnu Temelín. Stvrdil tím důležitý krok směřující k dalšímu posilování energetické bezpečnosti České republiky. Oba dodavatelé, americký a francouzský, byli vybráni ve výběrovém řízení v dubnu letošního roku. Dodávky souborů na více než 10 let začnou v roce 2024. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun.

Obě vítězné společnosti jsou světovými lídry v jaderné energetice. „Výběr dvou dodavatelů zajistí do budoucna co největší plynulost dodávek strategické suroviny a minimalizuje rizika případných výpadků dodávek,“ vysvětluje ředitel Útvaru palivový cyklus společnosti ČEZ Ladislav Štěpánek.

Samotné výběrové řízení zahájil ČEZ v dubnu 2020, po předchozí čtyřleté přípravě. Dodávky do Jaderné elektrárny Temelín by obě společnosti měly zahájit v roce 2024. Aktuálně zde ČEZ disponuje palivovými soubory na přibližně dva roky provozu. Ještě vyšší je objem zásob v Jaderné elektrárně Dukovany.

„O zvýšení objemu zásob v obou jaderných elektrárnách jsme rozhodli už v roce 2016. I díky  tomu disponujeme v Dukovanech dostatkem souborů na přibližně tři roky provozu všech bloků. Samozřejmě ale dál řešíme i diverzifikaci dodávek,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.


Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany

Brusel 30. června (ČTK) - Evropská komise (EK) začala vyšetřovat plánovanou státní podporu rozšíření české jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem jsou pochybnosti, zda je tato podpora v souladu s pravidly Evropské unie. Komise to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Plánovaná podpora zahrnuje mimo jiné státní půjčku s nízkými úroky, která by měla pokrýt veškeré náklady na výstavbu, je to zhruba 7,5 miliardy eur (téměř 186 miliard Kč).

Komise uvedla, že projekt je podle jejího prvotního hodnocení potřeba a že plánovaná podpora usnadňuje rozvoj ekonomické aktivity. "Existují nicméně pochybnosti ohledně toho, zda je toto opatření plně v souladu s pravidly EU o státní pomoci. Komise se proto rozhodla zahájit hloubkové vyšetřování."

Společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech letos v březnu. Výstavba má začít v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.

Minulý týden v Jaderné elektrárně Dukovany skončila návštěva posledního z celkem tří uchazečů o stavbu nového jaderného bloku. Zástupci americké společnosti Westinghouse, francouzské EdF a jihokorejské KHNP se tak seznámili s připravovaným staveništěm a získali potřebné informace k podání nabídky.

 

Ze zahraničí

Stavební povolení vydané pro první egyptskou JE

30. června 2022, WNN: Egyptský jaderný a radiologický regulační úřad (ENRRA) vydal Úřadu pro jaderné elektrárny (NPPA) stavební povolení pro 1. blok plánované čtyřblokové jaderné elektrárny El Dabaa.

NPPA podala žádost ENRRA o stavební povolení pro bloky 1 a 2 elektrárny El Dabaa dne 30. června loňského roku. Dne 30. prosince podala žádost o stavební povolení pro bloky 3 a 4.

Enrra nyní vydala povolení k úplnému zahájení výstavby bloku 1.

Ruská státní jaderná korporace Rosatom, která postaví elektrárnu El Dabaa, uvedla, že toto povolení spolu s výkopovými pracemi na místě je předpokladem pro zahájení hlavní fáze výstavby.

Rosatom postaví elektrárnu s reaktory založenými na ruském designu VVER-1200 inovativní generace III+. Splňuje nejvyšší světové bezpečnostní standardy a úspěšně působí v Rusku. El Dabaa bude první jadernou elektrárnou této generace na africkém kontinentu.

 

Prvních pět likvidačních tunelů bylo vykopáno ve finském úložišti

1. července 2022, WNN: Výkop prvních pěti skutečných likvidačních tunelů byl dokončen v podzemním úložišti použitého jaderného paliva Onkalo poblíž Olkiluota, oznámila finská společnost pro nakládání s radioaktivním odpadem Posiva Oy.

Posiva uvedl, že poslední odstřel byl proveden 18. června a konec pátého tunelu byl dokončen 21. června. Celková délka tunelů, jejichž výkopy začaly v květnu 2021, je asi 1700 metrů.

Dodavatelem výkopů byla společnost YIT Suomi Oy, která již několik let hloubí tunely pro Společnost Posiva.

"Nyní bude výstavba odpadních tunelů pokračovat vyztužením tunelů a vyrovnáním podlahy tunelu," poznamenal programový manažer Kimmo Kemppainen.

Posiva uvedl, že v prvních pěti likvidačních tunelech budou vyvrtány otvory, které pojmou asi 180 kontejnerů s použitým palivem. Použité jaderné palivo bude umístěno v podloží v hloubce asi 450 metrů. Likvidační systém se skládá z pevně utěsněného železo-měděného kanystru, bentonitového pufru obklopujícího kanystr, tunelového zásypového materiálu z bobtnající hlíny, těsnicích konstrukcí tunelů a prostor a ohradní horniny.

Odhaduje se, že během 100letého funkčního období konečného úložiště bude vyhloubeno 100 depozičních tunelů, které budou mít celkovou délku asi 35 kilometrů. Maximální délka každého tunelu bude 350 metrů. Tunely budou asi 4,5 metru vysoké a asi 3,5 metru široké.

Hloubení prvních pěti tunelů je součástí projektu EKA společnosti Posiva v hodnotě přibližně 500 milionů EUR (520 milionů USD), který pokrývá všechna potřebná zařízení pro konečnou likvidaci, včetně jejich konstrukce a vybavení, jakož i zahájení konečné likvidace v prvním depozičním tunelu. Provoz úložiště Onkalo se očekává kolem roku 2025.

 

GE Hitachi Nuclear Energy BWRX-300 SMR vybrán pro Saskatchewan

28. června 2022, WNN: Společnost SaskPower si vybrala malý modulární reaktor (SMR) společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) pro potenciální nasazení v provincii v polovině roku 2030 po procesu hodnocení, ve kterém se zabývala několika technologiemi SMR.

Ačkoli veškerá kanadská produkce uranu pochází ze Saskatchewanu, provincie v současné době nepoužívá jadernou energii.

Společnost OPG již vybrala GE-Hitachi BWRX-300 pro svůj nový jaderný projekt Darlington v Ontariu, kde by první kanadský komerční SMR mohl být dokončen již v roce 2028. Výběr stejné technologie společností SaskPower pomáhá umožnit celokanadský přístup k nasazení SMR . BWRX-300 je vodou chlazený, varný SMR o výkonu 300 MWe s pasivními bezpečnostními systémy, který využívá konstrukční a licenční základ konstrukce ESBWR s certifikací ESBWR certifikované Komisí pro jadernou regulaci (US Nuclear Regulatory Commission) a jeho stávající, licencované konstrukce paliva GNF2, což je jedinečná kombinace, o které GEH říká, že ji v tomto desetiletí staví do "inovativního bezuhlíkového zdroje energie pro výrobu energie pro základní zatížení". Návrh přitahuje mezinárodní zájem a GEH má uzavřena memoranda o porozumění nebo jiné dohody se společnostmi v České republice, Estonsku, Polsku, Švédsku a USA.


ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany