Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 20. 1.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 20. 1.2022

20.1.2023

Provoz JE: všechny bloky jaderných JE ČEZ jsou v provozu. Bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

Z domova: Konference Malé a modulární reaktory na FJFI. ČEZ chce brzy vybrat technologii pro první malý modulární reaktor

Zahraničí:  Spouštění EMO 3. Prodloužení provozu JE  Krško schváleno po posouzení vlivů na životní prostředí. Žádost o výstavbu francouzského úložiště byla podána.

Informace z EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok - 100 % 
  4. blok - 100 %

Výroba letos  905 GWh.

 

INFORMACE Z JE TEMELÍN

19. 1. 2023

První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1104 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 476 058 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:  blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1102 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 475 556 MWh

 

Z domova


Tradiční konference SMR 2023 bude 7. 2.2023 na FJFI. Registrujte se a sledujte podrobnosti na: www.konferencesmr.cz


ČEZ chce brzy vybrat technologii pro první malý modulární reaktor

Praha 18. ledna (ČTK) - Energetická společnost ČEZ chce během letošního a příštího roku dospět k výběru technologie pro první modulární jaderný reaktor v zemi. V současnosti spolupracuje se sedmi firmami, které technologie vyvíjí. Reaktor by měl vzniknout v Temelíně v první polovině příští dekády. ČEZ zároveň už nyní vybírá lokality i pro další modulární bloky. Na dnešní tiskové konferenci po jednání sněmovního podvýboru pro energetiku to řekl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Podvýbor se dnes shodl na tom, že Česko se při postupující dekarbonizaci tuzemské energetiky bez jádra neobejde.
Připravovaný malý modulární reaktor, pro nějž ČEZ v Temelíně už loni vyčlenil prostor, bude prvním takový projektem v Česku. Malé modulární reaktory jsou podle firmy skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory.
"V současnosti vybíráme z technologií, které jsou v nejpokročilejším stadiu vývoje ve světě. Máme uzavřeno sedm memorand se společnostmi, které jsou nejdál ve vývoji. Očekáváme, že během letošního a příštího roku se výrazně posuneme k výběru," řekl Pleskač. Reaktor by podle něj měl být hotový v první polovině příští dekády. Dříve společnost hovořila o roku 2032.
Kromě toho ČEZ  podle Pleskače, pracuje také na výběru dalších vhodných lokalit pro další malé modulární reaktory. "V energetické koncepci České republiky jich bude potřeba víc," dodal Pleskač.

 

Zahraničí

 

Spouštění JE Mochovce 3

EMO 3 obdrželo 13. 1. souhlas ÚJD s přechodem na etapu energetického spouštění. Aktuální stav bloku EMO 3 – režim 1, výkon 4%, zahájeny testy energetického spouštění

 

Prodloužení provozu JE Krško schváleno po posouzení vlivů na životní prostředí

17. ledna 2023, WNN: Slovinské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že schválilo provoz společnosti Krško na dalších 20 let, po dokončení posouzení vlivů na životní prostředí, což je proces, který zahrnoval vstupy ze sousedních zemí Chorvatska, Rakouska, Itálie, Maďarska a Německa.

 

Žádost o výstavbu francouzského úložiště

18. ledna 2023, WNN: Francouzská agentura pro nakládání s radioaktivním odpadem Andra požádala o stavební povolení (DAC) pro plánované zařízení pro hlubinné ukládání vysoce radioaktivního odpadu Centre Industriel de Stockage Géologique (Cigéo).

Andra plánuje vybudovat úložiště Cigéo - podzemní systém likvidačních tunelů - v přírodní vrstvě jílu poblíž Bure, východně od Paříže v oblasti Meuse/Haute Marne. Zařízení má být financováno původci radioaktivního odpadu - EDF, Framatome a francouzskou komisí pro alternativní energie a atomovou energii - a řízeno společností Andra. Pojme 83 000 metrů krychlových vysoce aktivního odpadu s dlouhým poločasem rozpadu (HLW) a středně aktivního odpadu (ILW).

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany