Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 20. 4.2023

Zprávy z jaderné energetiky k 20. 4.2023

25.5.2023

Jednou větou:                     

Provoz JE:  1. blok ETE má plánovanou odstávku pro výměnu paliva, 2. blok ETE je v provozu. 1. blok EDU je v režimu provozu na výkonový efekt, 2.- 4. blok běží na 100%

Ze zahraničí: Westinghouse, Ansaldo pokrok ve vývoji LFR. Druhý blok běloruské jaderné elektrárny připojený k rozvodné síti. V Rumunsku se otevírá simulátor NuScale SMR. Westinghouse dodá nové parogenerátory pro jadernou elektrárnu Surry

Informace z EDU

  1. blok –   85 % , provoz na výkonový efekt
  2. blok – 100 %.
  3. blok -  100 %
  4. blok – 100 %

Výroba letos  5 830 GWh

 

Informace z ETE

19. 5. 2023

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v odstávce, výkon turbogenerátoru – 0 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 2 557 627 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1103 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 3 642 705 MWh

 

Zahraničí:

 

Westinghouse, Ansaldo pokrok ve vývoji LFR

18. května 2023,  V rámci spolupráce na vývoji jaderné elektrárny nové generace založené na technologii rychlého reaktoru chlazeného olovem (LFR) dokončily společnosti Ansaldo Nucleare a Westinghouse první testovací kampaň v zařízení pro pasivní odvod tepla (PHRF) v zařízení Ansaldo ve Wolverhamptonu ve Velké Británii.

Westinghouse, Ansaldo pokrok ve vývoji LFR: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Druhý blok běloruské jaderné elektrárny připojený k rozvodné síti

15. května 2023, druhý blok první běloruské jaderné elektrárny byl připojen k rozvodné síti a dodal své první kilowatthodiny do elektrické soustavy země.

Druhý blok běloruské jaderné elektrárny připojený k rozvodné síti: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

V Rumunsku se otevírá simulátor NuScale SMR

15. května 2023, první simulátor pro dozornu  JE  NuScale VOYGR s malým modulárním reaktorem (SMR) v Evropě byl otevřen na univerzitě Politehnica v Bukurešti v Rumunsku. Simulátor je celkově pátý, ale první mimo USA.

V Rumunsku se otevírá simulátor NuScale SMR: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Westinghouse dodá nové parogenerátory pro jadernou elektrárnu Surry

17. května 2023, společnost Westinghouse Electric Company podepsala smlouvu se společností Dominion Energy na návrh, konstrukci a výrobu šesti náhradních parogenerátorů pro jadernou elektrárnu Surry ve Virginii v USA.

Westinghouse dodá nové parogenerátory pro jadernou elektrárnu Surry: Corporate - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany