Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 23.12.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 23.12.2022

2.1.2023

Provoz JE:  všechny bloky jaderných JE ČEZ jsou v provozu. Bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

Z domova: TZ ČEZ posílá energetická zařízení na Ukrajinu. Pomohou při obnově tamní energetické infrastruktury. Konference Malé a modulární reaktory na FJFI.

Zahraničí:GE Hitachi a Holtec předkládají návrhy SMR k posouzení ve Velké Británii.  Změna pravidla umožňující prodloužený provoz japonských reaktorů.

Rumunská vláda přijala návrh zákona o Cernavoda 3 a 4.

Informace z EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %,
  3. blok - 100 %,  
  4. blok - 100 %

Výroba letos  14 250 GWh

 

Informace z JE Temelín

22. 12. 2022

První i druhý blok jsou v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1099 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 7 874 266 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1098 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 7 891 465 MWh

 

Čtvrtý rok po sobě jaderné elektrárny překonaly výrobu 30 TWh bezemisní energie

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín ve středu 21.12.  večer dosáhly jednoho z důležitých ročních milníků, kdy společně vyrobily 30 000 000 MWh elektřiny. Energetici tak dlouhodobě stanoveného provozního cíle dosáhli o necelé dva dny dříve než v loňském roce. To odpovídá téměř polovině spotřeby celé České republiky v loňském roce. Další sta tisíce megawatt chtějí ještě do konce roku přidat.

K této výrobě přispěla Jaderná elektrárna Dukovany se svými čtyřmi výrobními bloky hodnotou 14,24 TWh. Klíčový význam pro bezpečný a stabilní provoz měly zvládnuté odstávky pro výměnu paliva. Ještě o něco větší podíl se svými dvěma výrobními bloky dodala Jaderná elektrárna Temelín, která za stejné období vyrobila 15,76 TWh.

Obě české jaderné elektrárny mají v letošním roce za sebou 6 odstávek pro výměnu paliva a aktuálně je v provozu všech šest výrobních bloků. Celkovou roční výrobu proto energetici předpokládají na úrovni srovnatelné s loňským rokem.

 

Z domova

TZ: ČEZ posílá energetická zařízení na Ukrajinu. Pomohou při obnově tamní energetické infrastruktury

Vypínače, odpojovače, bleskojistky, transformátory či dokonce transformátorový olej. Přes třicet důležitých energetických zařízení poskytne Skupina ČEZ ukrajinské energetické skupině DTEK.

 „Ukrajinští kolegové se při obnovování infrastruktury, která byla a stále je předmětem válečných útoků, musí popasovat s podmínkami, které si u nás ani nedokážeme představit. Víme, že zajistit elektřinu a teplo domácnostem v době, kdy sněží a mrzne, je prioritou nejen u nás, ale všech energetiků kdekoliv na světě. Rádi jim proto věnujeme zařízení, které v současné době u nás nemá z různých důvodu uplatnění, ale může se ještě využít. Přejeme jim v nelehkém úkolu mnoho sil,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

 Zařízení pro obnovu energetické infrastruktury věnovaly například elektrárny Prunéřov, Dětmarovice a Energotrans, Jaderná elektrárna Temelín, či rozvodná stanice Výškov ČEZ Distribuce. Převozy proběhnou v několika etapách během následujících týdnů. Jedná se většinou o zařízení, které bylo odstaveno z provozu s ohledem na dekarbonizační strategii ČEZ, momentálně se nevyužívá, případně o skladové zásoby.

 

Konference Malé a modulární reaktory na FJFI

21.12.2022,  cvut.cz: Malé a modulární reaktory (SMR) získávají reálnou podobu a už se i v Česku chystá první výstavba takového reaktoru. Skupina ČEZ představí svůj program SMR a Jihočeský jaderný park, nebudou chybět informace o potenciálu využití malých reaktorů v Česku, ale i ve světě, a popis aktuální situace ve vývoji SMR. To vše přinese tradiční konference Malé a modulární reaktory SMR, kterou pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT (FJFI) v úterý 7. února 2023 ve své hlavní budově (Břehová 7, Praha 1) ve spolupráci s agenturou Alveda.
„Zatímco v prvních ročnících konference Malé a modulární reaktory se hovořilo spíše o konceptech tohoto typu reaktorů, nyní už se posouváme ke konkrétním plánům a technickým řešením,“ vysvětluje doc. Václav Čuba, děkan FJFI, který konferenci zahajuje. „ Jsem rád, že tato konference nabízí mimo jiné také příležitost setkat se pro mnohé naše absolventy, kteří už se v různých firmách či institucích přímo podílejí na využití energie z jádra. Současně stávajícím i budoucím studentům ukazuje, že v jádru je budoucnost, že se bez jádra lidstvo neobejde,“ dodává doc. Václav Čuba.
Konference začíná v 10:00 hod. a po úvodních slovech představí svůj pohled na SMR v regionální energetice reprezentant jednoho z regionů. Celkový pohled na problematiku malých reaktorů a jejich roli v rámci energetické koncepce České republiky doplní představitel Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Slovo dostanou také zástupci největšího českého výrobce elektřiny – Skupiny ČEZ – či provozovatele přenosové soustavy – společnosti ČEPS. Dojde i na představení možností využití SMR pro dodávky tepla pro potřeby průmyslových provozů. Samozřejmě nemůže chybět ani přehled všech českých projektů v oblasti SMR a pohled na aktuální situaci ve vývoji a výrobě malých reaktorů ve světě.
V odpolední části se také krátce představí projekty SMR předních výrobců: GE Hitachi, Holtec International, Westinghouse, NuScale Power, KHNP, Nuward EdF a Rolls-Royce.
Malý modulární reaktor (Small Modular Reactor – SMR) umožňuje postavit jadernou elektrárnu v podstatě jako stavebnici. Reaktory se vyrábějí unifikovaně v prostorách výrobce a následně se jednotlivé stavební moduly skládají podle potřeb uživatele. Jednotné moduly umožňují jednodušší, a tím pádem i rychlejší jak schvalování, tak výstavbu a samozřejmě i následný provoz. Díky malým rozměrům, velké flexibilitě a nižšímu výkonu je možné SMR umístit přímo tam, kde je vyrobená elektřina či teplo potřeba, což snižuje nároky na přenosovou síť.
Další informace o konferenci a její program najdete na webu CVUT  (Konference Malé a modulární reaktory na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT ukáže využití malých reaktorů v Česku - FJFI ČVUT v Praze (cvut.cz) nebo https://www.konferencesmr.cz/

 

Zahraničí

GE Hitachi a Holtec předkládají návrhy SMR k posouzení ve Velké Británii

20. prosince 2022, WNN: Společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podala žádost o zadání GDA (Generic Design Assessment) pro svůj malý modulární reaktor (SMR) BWRX-300 britskému ministerstvu pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS). Mezitím společnost Holtec International uvedla, že má v úmyslu brzy předložit žádost o svůj návrh SMR-160.

GDA je proces prováděný Úřadem pro jadernou regulaci (ONR) a Agenturou pro životní prostředí (EA) za účelem posouzení aspektů bezpečnosti, zabezpečení a ochrany životního prostředí návrhu jaderné elektrárny, která má být nasazena ve Velké Británii. Úspěšné absolvování GDA vrcholí vydáním Potvrzení o převzetí návrhu od ONR a Prohlášení o přijatelnosti návrhu od EA. V květnu 2021 společnost BEIS otevřela proces GDA pro pokročilé jaderné technologie, včetně SMR.

Společnost GEH nyní požádala o to, aby její konstrukce BWRX-300 prošla procesem GDA. Jedná se o vodou chlazený SMR s přirozenou cirkulací o výkonu 300 MWe se systémy pasivní bezpečnosti, který využívá konstrukční a licenční základ varného reaktoru ESBWR společnosti GEH. V současné době prochází předběžným přezkumem návrhu dodavatele kanadské komise pro jadernou bezpečnost (CNSC) a přezkumem návrhu před podáním žádosti americkou komisí Nuclear Regulatory Commission (NRC).

 

Změna pravidla umožňující prodloužený provoz japonských reaktorů

21. prosince 2022, WNN: Japonský Úřad pro jadernou regulaci (NRA) schválil návrh nového pravidla, které by umožnilo provoz jaderných reaktorů v zemi déle než současný limit 60 let. Novela bude vyžadovat souhlas parlamentu.

Jedno prodloužení – omezené na nejvýše 20 let – které mimo jiné vyžaduje zvláštní inspekci za účelem ověření integrity tlakových nádob reaktorů a nádob pro uzavření po 35 letech provozu.

Na zasedání 21. prosince NRA nastínil nové pravidlo, podle kterého bude hodnotit úroveň zhoršení a bezpečnost jaderných reaktorů v provozu po dobu 30 let nebo déle, počínaje 30. rokem provozu a poté bude pokračovat jednou za deset let nebo méně. NRA pak schválí nebo zamítne pokračování provozu po dobu dalších deseti let.

NRA bude požadovat, aby provozovatelé reaktorů předložili dlouhodobý plán řízení stavu svých zařízení s podrobnostmi o opatřeních potřebných ke kontrole znehodnocení zařízení.

Regulátor uvedl, že provede kontroly, aby potvrdil realizaci těchto plánů.

 

Rumunská vláda přijala návrh zákona o Cernavoda 3 a 4

21. prosince 2022, WNN: Návrh zákona předložený rumunskému parlamentu zahrnuje dohodu o státní podpoře se společností Nuclearelectrica týkající se projektu dokončení dvou bloků jaderné elektrárny Cernavoda, kde jsou umístěny stávající dva reaktory v zemi, v hodnotě 7 miliard EUR (7,4 miliardy USD).

Ministr energetiky Virgil Popescu uvedl: "Je to velmi důležitý zákon, který, jak doufám, bude co nejrychleji přijat mými kolegy v parlamentu, aby se pokročilo s projektem nových bloků v Cernavodě. Ano, Rumunsko se stane energeticky nezávislým a zároveň zajistíme naši energetickou bezpečnost a dosažení cílů v oblasti dekarbonizace s pomocí jaderné energie. Protože dekarbonizace se bez jaderné energie neobejde."

Ministerstvo energetiky říká, že cílem je uvést Cernavodu 3 do provozu na konci roku 2030 a Cernavodu 4 v následujícím roce. Říká, že "příspěvek jaderné energie v energetickém systému se zdvojnásobí z přibližně 20% na 36%" s příspěvkem bloků CANDU 6 o výkonu 700 MW

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany