Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 23. 3.2024

Zprávy z jaderné energetiky k 23. 3.2024

25.3.2024

Jednou větou:                     

Provoz JE:  Bloky 1, 2 a 4 EDU jsou v provozu. Blok 3 EDU má plánovanou odstávka pro výměnu paliva, investice a revize. Oba bloky ETE jsou v provozu.

Z domova: Premiér Fiala navštíví jadernou elektrárnu Dukovany a bude jednat se starosty místních obcí (25. března 2024). Web spolku jaderných veteránů je znovu funkční a v testovacím provozu. ČEZ chce vybrat dodavatele pro první modulární reaktor do konce roku.

Zahraničí: Politické evropské špičky se na přelomovém summitu zavázali, že "uvolní potenciál" jaderné energie. Keňská jaderná agentura nastiňuje strategii rozvoje jaderné energetiky.

Provoz EDU

1.blok – 100 %

2.blok -  100 %

3.blok odstávka pro výměnu paliva, revize a kontroly, 63 den, režim 6

4.blok –  100 %

Výroba letos 3 083 GWh

Provoz  ETE

21. 3. 2024

První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 697 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 1 996 514 MWh  1. blok byl odstaven 17.3. – 21.3.  pro opravu zpětné klapky na technické vodě

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1088 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 1 940 959 MWh

 

Z domova

Premiér Fiala navštíví jadernou elektrárnu Dukovany a bude jednat se starosty místních obcí (25. března 2024)

Předseda vlády Petr Fiala navštíví v pondělí 25. března 2024 jadernou elektrárnu Dukovany, kde budou slavnostně podepsány strategické smlouvy o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna mezi společnostmi Teplárny Brno a ČEZ. Spolu s ministrem dopravy Martinem Kupkou a vicepremiérem pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem bude poté premiér v Třebíči jednat se starosty měst a obcí o socioekonomických dopadech a přípravě dopravní infrastruktury související s výstavbou nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovan.

 

Web spolku jaderných veteránů je znovu funkční a v testovacím provozu,

sledujte na:  Jaderní veteráni – Spolek Jaderní veteráni sdružuje špičkové osobnosti s dlouhodobou profesní kariérou spojenou s jadernou energetikou a mírovým využitím atomové energie. (jaderniveterani.cz)

 

ČEZ chce vybrat dodavatele pro první modulární reaktor do konce roku

23.03.2024, iuhli.cz. ČEZ už v minulosti uzavřel memoranda o spolupráci na malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec.
Polostátní společnost ČEZ chce vybrat dodavatele prvního jaderného modulárního reaktoru v Česku do konce letošního roku. Ten by mě stát v Temelíně, hotový by měl být v první polovině 30. let. Dodavatele bude podnik vybírat ze tří firem. Řekl to generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Malé modulární reaktory jsou podle ČEZ do budoucna vhodnou náhradou současných uhelných elektráren a velkých tepláren. Nepůjde přitom o náhradu za velké jaderné bloky, mělo by jít spíš o jejich doplněk.

 

Zahraničí

Politické evropské špičky se na přelomovém summitu zavázaly, že "uvolní potenciál" jaderné energie

21 března 2024.  Vedoucí představitelé a zástupci 32 zemí na summitu o jaderné energii podpořili opatření v oblastech, jako je financování, technologické inovace, spolupráce v oblasti regulace a odborná příprava pracovníků, která umožní rozšíření jaderných kapacit v boji proti změně klimatu a posílení energetické bezpečnosti. Vedoucí představitelé se na přelomovém summitu zavázali k "uvolnění potenciálu" jaderné energie: Jaderná politika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Keňská jaderná agentura nastiňuje strategii rozvoje jaderné energetiky

22 března 2024.  Keňská agentura pro jadernou energii a energetiku zahájila strategický plán, který bude řídit rozvoj jejího jaderného programu v příštích pěti letech, kdy se Keňa připravuje na výstavbu své první jaderné elektrárny.  Keňská agentura nastiňuje strategii rozvoje jaderné energetiky: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany