Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 24. 4.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 24. 4.2022

25.4.2022

Jednou větou:                     

V Dukovanech jsou všechny bloky na plném výkonu, v Temelíně je blok 1 v odstávce pro výměnu paliva.

Z domova: Brno se chce zbavit závislosti na ruském plynu, oprašuje horkovod z Dukovan.

Na ČVUT v Praze se chýlí ke konci stavba druhého štěpného jaderného reaktoru.

Zahraničí: Projekt mobilního mikroreaktoru Pele bude pokračovat. Polsko a Finsko prohlubují průmyslové vazby. Otevření možnosti podávání žádosti o americký jaderný úvěrový program.

Provoz EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok -  100 %

Výroba letos 4 240 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1    odstávka, výroba letos  2 761 GWh.

ETE 2   1 101 MWe, výroba letos  2 934 GWh

Všechny provozované bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

 

Z domova

Brno se chce zbavit závislosti na ruském plynu, oprašuje horkovod z Dukovan

4. dubna 2022  https://www.idnes.cz: Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu oživuje Brno myšlenku na stavbu horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany. Původně se s ním počítalo už v 80. letech při stavbě elektrárny, teď se město kvůli válce na Ukrajině k tomuto záměru vrací.

 „Teplárny Brno zásobují teplem 100 tisíc domácností, nemocnice, vysoké školy a další instituce. Z 80 procent využíváme ruský plyn, z 20 procent vzniká teplo spalováním odpadu. Pokud by horkovod vznikl, byla by postupem času závislost na ruském plynu nulová,“ uvedl ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Horkovod dlouhý 42 kilometrů by stál miliardy korun. Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) má projekt podporu premiéra Petra Fialy (ODS). Město o horkovodu jednalo s firmou ČEZ, která by byla investorem. Podobný projekt firma buduje z Temelína do Českých Budějovic.

 

Na ČVUT v Praze se chýlí ke konci stavba druhého štěpného jaderného reaktoru

Praha/Ostrava 21. dubna (ČTK) - Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze se chýlí ke konci stavba druhého školního štěpného jaderného reaktoru. Tento týden byla usazena reaktorová nádoba, následovat bude montáž dalších součástí a osazení řídicími, monitorovacími a regulačními prvky. Do provozu by měl být reaktor uveden ještě letos. ČTK to dnes sdělila ostravská skupina Witkowitz, která reaktorovou nádobu a také skladovací nádobu pro FJFI vyrobila.
"Osazujeme reaktorovou nádobu a následně ji dovybavíme všemi potřebnými prvky tak, abychom mohli celou sestavu důkladně otestovat, a ještě letos budeme reaktor uvádět do provozu. Vše jde přesně podle plánu," uvedl v tiskové zprávě vedoucí katedry Jan Rataj.
Výstavbu reaktoru škola připravovala od roku 2014, povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost získala minulý měsíc. Na ČVUT už od roku 1990 funguje školní reaktor VR-1 Vrabec. Nový reaktor zvaný VR-2 bude ve stejné hale na katedře jaderných reaktorů (KJR) v Praze 8. Stane se desátým štěpným jaderným reaktorem v České republice.
Reaktor VR-2 bude flexibilním zařízením, které fakulta využije především pro výuku, ale i pro některé experimenty. "Požadavky na výuku i experimenty u stávajícího reaktoru byly už několik let na hraně kapacitních možností. S druhým reaktorem můžeme aktivity lépe rozdělit, a jsme tak připraveni jak na větší počet studentů - nejen našich, ale i třeba ze zahraničních univerzit, či různá školení a praxe zaměstnanců dalších institucí a firem," uvedl Ondřej Novák z KJR.
Půjde o takzvaný podkritický reaktor - tedy reaktor, který díky uspořádání a množství paliva nemůže samostatně udržet štěpnou reakci a jeho provoz lze zajistit pouze pomocí externího zdroje neutronů. Po odpojení zdroje ustane i jaderná reakce.
Reaktor má jednodušší design i konstrukci oproti takzvanému kritickému reaktoru a také menší nároky na prostor. Bez potíží se tak vejde do haly, kde už je reaktor VR-1 Vrabec. "Díky možnosti využít stávající infrastrukturu jsme si výstavbu druhého reaktoru vůbec mohli dovolit. Jinak by investice byla násobně vyšší," uvedl Rataj. Náklady na výstavbu lze podle školy odhadnout na přibližně osm milionů korun, z čehož 6,6 milionu korun pokryly evropské dotace.
Vedle reaktorů z ČVUT jsou v Česku další dva výzkumné reaktory v Centru výzkumu v Řeži a celkem šest reaktorů je v jaderných elektrárnách v Dukovanech a v Temelíně. Do součtu se nepočítá fúzní jaderný reaktor Golem, který také provozuje FJFI.

 

Ze zahraničí

Projekt mobilního mikroreaktoru Pele bude pokračovat

14. dubna 2022, WNN:  Úřad pro strategické záležitosti  amerického ministerstva obrany (SCO) oznámil, že bude pokračovat v projektu na vybudování a předvedení prototypu mobilního mikroreaktoru používající palivo  TRISO v areálu Idaho National Laboratory (INL). Bude to první reaktor IV. generace v USA vyrábějící elektřinu.

Nově vydaný  dokument „ Záznam o rozhodnutí  (ROD) SCO následuje po vydání konečného prohlášení o dopadu reaktoru na životní prostředí (EIS), které bylo zveřejněno v únoru po období veřejných připomínek.

Mikroreaktor bude "inherentně bezpečný, s kampaní tři roky a výkonem  1-5 MWe .

Bude to první jaderný reaktor IV. generace vyrábějící elektřinu postavený v USA, uvedlo ministerstvo obrany.

Projekt Pelé v březnu 2020 vydal oznámení o záměru provést environmentální analýzu v souladu se zákonem o národní politice životního prostředí a současně zahájil dvouletou soutěž na návrh mikroreaktoru. Společnosti BWXT Advanced Technologies a X-energy LLC byly následně vybrány, aby vyvinuly konečný návrh prototypu mobilního vysokoteplotního plynového reaktoru s použitím vysokopevnostního nízko obohaceného uranu (HALEU) tristrukturního izotropního paliva (TRISO) v rámci iniciativy projektu Pele. Palivo pro reaktor bude vyráběno v zařízeních BWXT s použitím materiálu z vysoce obohaceného uranu ministerstva energetiky (DOE).

"Společnost SCO má plnou důvěru v to, že oba týmy vyvinuly návrhy reaktorů, které mohou být konstruovány tak, aby splňovaly minimální technické požadavky společnosti SCO. Nicméně pouze jeden návrh bude vybrán a oznámen později na jaře, "uvedlo ministerstvo obrany.

 

Polsko a Finsko prohlubují průmyslové vazby

22. dubna 2022, WNN: Polsko vidí zapojení svého průmyslu do finského jaderného sektoru jako odrazový můstek pro své vlastní nově vybudované aspirace, slyšelo mezinárodní obchodní fórum ve Varšavě. Na Polsko-finském fóru jaderného průmyslu diskutovaly společnosti z obou zemí o spolupráci.

Náměstek polského ministra pro klima a životní prostředí Adam Guibourgé-Czetwretński při zahájení akce zopakoval cíl své země zavést jadernou energii a vytvořit výrobní kapacitu 6-9 GWe do roku 2043.

Účelem polského jaderného programu je snížit národní emise skleníkových plynů a látek znečišťujících ovzduší z energetického sektoru, jakož i zajistit stabilitu dodávek a energetickou bezpečnost

"Málokdo ví, že 80 polských společností bylo v posledních deseti letech zapojeno do 40 jaderných projektů ve 24 zemích na třech kontinentech, včetně Kanady, Indie a Japonska," poznamenal.

Asi 25 polských společností pracovalo na nedávno dokončeném Olkiluoto 3 společnosti TVO ve Finsku a "to je dobré znamení pro další polsko-finskou spolupráci na jaderných projektech a možná také pro spojení sil v jiných evropských nebo globálních projektech.

Polské národní plány pro jadernou energetiku se zaměřují na výstavbu velkých reaktorů, přičemž první bude na pobřeží Baltského moře. Minulý měsíc bylo předloženo posouzení vlivů na životní prostředí týkající se možného umístění buď v Lubiatowo-Kopalino v obci Choczewo, nebo v Żarnowiec na území obcí Krokowa a Gniewino.

Samostatně několik polských průmyslových společností zvažuje malé jaderné reaktory jako náhražku uhlí, které spalují, aby poskytovaly teplo a energii průmyslovým procesům

 

Otevření možnosti podávání  žádosti o americký jaderný úvěrový program

20. dubna 2022, WNN:  Americké ministerstvo energetiky (DOE) zahájilo proces podávání žádostí o první cyklus udělování programu Civil Nuclear Credit (CNC) v hodnotě 6 miliard USD na podporu pokračujícího provozu amerických jaderných reaktorů pod hrozbou předčasného uzavření.

Stávající flotila jaderných reaktorů v USA je životně důležitým zdrojem pro dosažení čistých nulových emisí v celé ekonomice do roku 2050, ale měnící se trhy s energií a další ekonomické faktory vedly k předčasnému uzavření 12 komerčních reaktorů po celých Spojených státech od roku 2013, uvedlo DOE.

Program CNC - součást zákona o infrastruktuře obou politických stran podepsaného prezidentem Joe Bidenem v listopadu 2021 - si klade za cíl řešit tyto problémy přidělením kreditů "certifikovaným" reaktorům, které mohou prokázat, že se předpokládá, že budou uzavřeny z ekonomických důvodů a že uzavření povede k nárůstu látek znečišťujících ovzduší a emisí uhlíku, a pro které má americká jaderná regulační komise "přiměřenou záruku", že reaktor bude i nadále bezpečně fungovat.

Americké jaderné elektrárny přispívají více než polovinou bezuhlíkové elektřiny v zemi, uvedla ministryně energetiky Jennifer Granholmová. "Používáme všechny dostupné nástroje, abychom tuto zemi do roku 2035 poháněli čistou energií, a to zahrnuje upřednostnění naší stávající jaderné flotily, abychom umožnili pokračující výrobu elektřiny bez emisí a ekonomickou stabilitu pro komunity, které vedou tuto důležitou práci."

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany