Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 26. 3.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 26. 3.2022

28.3.2022

Jednou větou:                     

V Dukovanech  jsou bloky 2, 3 a 4 na plném výkonu, blok č. 1 je v odstávce. V Temelíně  jsou v provozu oba dva bloky.

Z domova: ČVUT má povolenou výstavbu druhého štěpného jaderného reaktoru. Symposium Hospodářské komory ČR  a KHNP. Konference SMR 2022

Zahraničí: Druhý blok Barakah zahajuje komerční provoz

Provoz EDU

  1. blok – odstávka 35. den, režim 6,
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok -  100 %

  Výroba letos 3 057 GWh

 

Základní informace pro případ radiační havárie JE Dukovany - ukrajinská verze havarijní příručky 

v souvislosti s aktuální situací na Ukrajině a případnou nabídkou pomoci občanů, organizací i dalších institucí při zajištění ubytování ukrajinských uprchlíků na území obcí a měst v zóně havarijního plánování, připravila společnost ČEZ základní informace pro případ radiační havárie JE Dukovany v ukrajinštině – viz. přiložená elektronická verze v pdf souboru.

Občanům všech domácností i firem v regionu JE Dukovany, které se nacházejí v zóně havarijního plánování JE Dukovany, je tato příručka k dispozici v češtině jako součást stolních kalendářů, aktuálně na rok 2022-2023.

Příručka v ukrajinském jazyce je dostupná pouze v elektronické podobě (viz. příloha) a dále je také k dispozici ke stažení na webových stránkách Havarijní příručka | Aktivní zóna (aktivnizona.cz)

 

Provoz  ETE

ETE 1  1098  MWe, výroba letos  2 187 GWh.

ETE 2  1098  MWe, výroba letos  2 196 GWh

Všechny provozované bloky obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

 

Z domova

ČVUT má povolenou výstavbu druhého štěpného jaderného reaktoru.

Praha 23. března (ČTK) - K výuce studentů i výzkumu poslouží nový štěpný jaderný reaktor, který bude vybudován na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) v Praze. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) před několika dny získala povolení k jeho výstavbě od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zástupci fakulty to dnes oznámili na setkání s médii v Praze. ČVUT tak bude provozovat dva jaderné reaktory. Na škole totiž už od roku 1990 funguje školní reaktor VR-1 Vrabec. Nový reaktor zvaný VR-2 má být spuštěn koncem letošního roku ve stejné hale - na katedře jaderných reaktorů v Praze 8.
Vedoucí katedry jaderných reaktorů Jan Rataj uvedl, že půjde o takzvaný podkritický reaktor - tedy reaktor, který díky uspořádání a množství paliva nemůže samostatně udržet štěpnou reakci a jeho provoz lze zajistit pouze pomocí externího zdroje neutronů. Po odpojení zdroje ustane i jaderná reakce. Rataj vysvětlil, že tento reaktor má jednodušší design i konstrukci oproti takzvanému kritickému reaktoru a také menší nároky na prostor.
Nový  štěpný reaktor bude postaven proto, že již běžící zařízení se dostalo na hranice možnosti využití. Kromě ČVUT totiž školní reaktor využívají i studenti a výzkumníci z jiných škol, včetně lidí z univerzit v Polsku, Švédsku, Finsku a Spojených státech, ale i další instituce a firmy pro různá školení. Ročně ho při exkurzích navštíví také kolem 900 středoškoláků.
Podle Rataje nový reaktor vyjde na zhruba deset milionů korun, z čehož šest milionů korun pokryly peníze z evropských fondů a zbytek financovala škola z vlastních zdrojů. Upozornil, že část nákladů škola ušetřila tím, že měla či vyrobila některé základní komponenty a od finské Aaltovy univerzity také dostala zdarma jaderné palivo, pro které už tamní univerzita neměla využití. Samotná přeprava paliva pak vyšla na další tři miliony korun.
Rataj podotkl, že v reaktoru budou využívány proutky s obohaceným i přírodním uranem. Zásoba by podle něj měla stačit na desítky let provozu.
"Spouštění reaktoru bychom chtěli zvládnout ještě v letošním roce, pokud nenastane klíčový problém," řekl vědec. Standardní provoz bude podle něj zahájen v roce 2023. Rataj uvedl, že před počátkem provozu reaktoru je třeba získat ještě povolení k fyzikálnímu spouštění.
Na dotaz k nákladům na provoz reaktoru Rataj sdělil, že je celkem drahý. Přímé náklady jsou podle něj kolem čtyř milionů korun ročně, další peníze pak směřují na různé potřebné investiční aktivity.
Zástupci fakulty dnes také uvedli, že počátek tendru na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny, který vláda a společnost ČEZ oznámily minulý týden, se už projevuje v růstu zájemců o studium na FJFI.
Po vybudování nového reaktoru na ČVUT bude v Česku deset jaderných reaktorů - vedle reaktorů z ČVUT, jsou další dva výzkumné reaktory v Centru výzkumu v Řeži a celkem šest reaktorů je v jaderných elektrárnách v Dukovanech a v Temelíně. Do součtu se nepočítá fúzní jaderný reaktor Golem, který také provozuje FJFI.


Souvislosti Historie jaderného výzkumu v Česku 1955 – začala výuka na Fakultě Technické a jaderné fyziky Univerzity Karlovy (dnes Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT). 1957 – zahájení provozu prvního jaderného výzkumného reaktoru v Řeži v Praze-východ. 1985 – uvedení do provozu prvního bloku elektrárny Dukovany. 1990 – začal fungovat školní reaktor VR-1 na ČVUT. 2000 – uvedení do provozu prvního bloku elektrárny Temelín.

 

Symposium Hospodářské komory ČR  a KHNP

HK ČR  Korea Nuclear Export Industry Association a KHNP  pořádala  22. 3. 2022 v hotelu Hilton Prague, symposium, které se konalo zejména pro ty, společnosti, které  by se chtěly stát dodavateli v nabídce KHNP. Účastníci  byli seznámeni s projektem a organizací subdodávek se kterým se KHNP bude hlásit do tendru. Jednalo se i individuálně v rámci B2B schůzek.
U příležitosti symposia Korea Hydro & Nuclear Power podepsala Memorandum o porozumění a spolupráci se zástupci českých dodavatelů včetně BAEST, Vítkovice, IBC Praha, MSA a OSC v oblasti dodávek, provozu a údržby zařízení.

 KHNP hodlá podat návrh na reaktor APR1000 v nedávno zahájeném tendru na nový blok v elektrárně Dukovany. V rámci symposia se vysoká delegace KHNP  setkala s ministrem MPO,,  Hospodářským výborem Senátu a navštívila pracoviště firem, které budou zajišťovat pro KHNP subdodávky

Jae-Hoon Chung, šéf jihokorejskéi KHNP, dorazil do Prahy už posedmé. Stejně jako při většině svých předchozích návštěv stihl zajet na Třebíčsko, do jaderného regionu, kde se nachází elektrárna Dukovany.  Navštívil místní firmy a zvedl podporu třebíčskému hokeji.

 

Konference SMR 2022

Konference k tematice  malých a modulárních reaktorů  bude pořádána v Praze na FJFI Břehová 1 ve čtvrtek 9.června. Záštitu konferenci poskytla Inženýrská akademie ČR.

Konference  je zaměřena na reálné projekty malých reaktorů

 

Zahraničí

Druhý blok Barakah zahajuje komerční provoz

24. března 2022,  WNN: Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) oznámila zahájení komerčního provozu druhého jaderného bloku ve Spojených arabských emirátech. Barakah 2 dosáhl první kritičnosti v srpnu 2021 a začal dodávat elektřinu do sítě 14. září.

Společně s blokem 1 společnosti Barakah, který zahájil komerční provoz v dubnu 2021, výkon z Barakah 2 znamená, že jaderná energie nyní dodává 2800 MW do sítě Spojených arabských emirátů a představuje polovinu cesty k závazku společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) dodávat až čtvrtinu potřeby elektřiny v zemi.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany