Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 27.10.2021

Zprávy z jaderné energetiky k 27.10.2021

3.11.2021

Jednou větou:                     

V Dukovanech  jsou všechny čtyři  bloky na plném výkonu.

V Temelíně  jsou v provozu oba dva bloky.

Z domova: Na českých školách klesá zájem o dříve velmi poptávaný obor jaderné energetiky. Starostové a OBK navštívili JE Zwentendorf a JE Krško

Ze zahraničí: Americké letectvo potvrzuje místo pro první mikroreaktor

 

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok -  100 %
  4. blok -  100%

      výroba letos 12 172 GWh  

Provoz  ETE

ETE 1  1090  MWe, výroba letos  6 239 GWh.

ETE 2  1100  MWe, výroba letos  6 082 GWh

provoz v souladu s LAP

 

Z domova

Na českých školách klesá zájem o dříve velmi poptávaný obor jaderné energetiky

 24.10.2021, ČTK : Plzeň 24. října (ČTK) - Na českých vysokých školách klesá zájem o dříve hodně poptávaný obor jaderné energetiky. Důvodem je nejasná perspektiva jaderné energetiky v EU i prodlužování termínů projektu stavby nového jaderného zdroje v ČR. Určitě bude víc studentů v okamžiku, kdy bude skutečně rozhodnuto, řekl ČTK proděkan Fakulty strojní Západočeské univerzity (ZČU) Jan Zdebor. Podle něj je nejvyšší čas spustit výběr dodavatele nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ocenil intenzivní práci ministerstva průmyslu (MPO) a ČEZ.
"Studenty máme, ale méně než by se za prvé slušelo vzhledem k budoucím potřebám. A za druhé to odsouvání (nového zdroje) na ně působí jako nejistá budoucnost, a to je chyba," řekl Zdebor. Obor stavby jaderně energetických zařízení se v Plzni učí od roku 1963. Už v roce 1956 zahájila místní Škodovka jadernou výrobu a první skupina mladých inženýrů vyjela pracovat na elektrárnu v Jaslovských Bohunicích.
Podle Zdebora zájem mezi studenty je, ale dnes v Plzni studuje tuto specializaci na strojní fakultě "jen" do 20 lidí, další zhruba stejný počet je na pražské ČVUT a brněnské VUT. Přitom v 80. letech to bylo řádově více lidí. ZČU spolupracuje se sesterskými fakultami elektrotechnickou a aplikovaných věd, kde si studenti také vybírají "jaderné" předměty a už loni začali společně usilovat o členství ve vzdělávací akademii INMA při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. "Hlad po absolventech je, protože ČEZ je skvělý odběratel, ale i další české firmy. Málo se třeba ví, že se v plzeňské Škodě JS vyrábí vnitřní části reaktoru pro britskou elektrárnu Hinkley Point," řekl.
Generální ředitel Škoda JS František Krček by ještě před rokem svému synovi, který bude brzy řešit, kam dál z gymnázia, obor schválil "všemi deseti". "Řekl bych mu, že se bude stavět elektrárna, a ne jedna, že je to zajímavý projekt na 20 až 30 let a že bude mít šanci být u něčeho nového. Kdyby se mě zeptal dnes, tak bych zvažoval, když vidím, jaké veletoče se kolem toho dějou," uvedl. Podle Krčka studovaly v 80. letech na jaderných fakultách násobky lidí. "Byl to top obor, ale teď energetika vinou toho minimálně desetiletého přešlapování na místě úplně top není," řekl.
Podle Tomáše Čecháka z ČVUT přišlo loni MPO s iniciativou zajistit odborníky. "A už začaly běžet kurzy pro pracovníky, kteří by se měli na přípravě nových jaderných zdrojů podílet. Spolupracuje na nich řada vysokých škol, MPO a ČEZ," uvedl. Připustil, že na některých vysokých školách je jaderné vzdělávání utlumeno. Podle Čecháka se ale v době, kdy to vypadalo, že se postaví další blok Temelína, zájem výrazně zvýšil. "A když byl tendr zastaven (rok 2014), tak zájem zas poklesl," řekl. ČVUT má od loňska akreditované nové tři programy jaderného inženýrství a čeká, jak na to zareagují studenti.
Když se projekt nového bloku rozjede a bude fungovat, tak podle Krčka není jiné cesty než stavět dál. "Můžeme si malovat zleva zprava energetickou bilanci ČR, klimatické možnosti, ale pokud ty závazky k CO2 bereme vážně, tak z logiky věci nemůže být postavená na plynu. I kdyby se přijal zákon, že na každé střeše musí být solár, tak to není řešení. A my díky tomu, jak žijeme v blahobytu, bereme jako samozřejmost, že otočíme vypínačem a elektřina je, ale jestli se budeme chovat takhle nezodpovědně, tak to opravdu nemusí být samozřejmé," dodal Krček.
Podle náměstka MPO Tomáše Ehlera schází racionální otevřená kritická diskuse především na úrovni EU. "V energetice tam dominují často zvláštní zájmy a více politika a ideologie než ekonomie a technika," řekl. Podpora technického vzdělávání, šíření osvěty a získávání středoškolských studentů je prioritou, aby byl zajištěn dostatek kvalifikovaného personálu pro rozvoj jaderné energetiky i pro provozování jaderných zdrojů.

Zahraničí

Americké letectvo potvrzuje místo pro první mikroreaktor

26. října 2021, WNN: Americké letectvo potvrdilo základnu Eielson na Aljašce k umístění své první malé jaderné elektrárny . Mikroreaktor o výkonu až 5 MWe by tam  mohl být v provozu již v roce 2027.

"Energetika je klíčová pro zajištění kontinuity misí v našich zařízeních," řekl náměstek tajemníka letectva pro životní prostředí, bezpečnost a infrastrukturu Mark Correll.  "Mikroreaktory jsou slibnou technologií pro zajištění energetické odolnosti a spolehlivosti a jsou obzvláště vhodné pro napájení a vytápění vzdálených domácích vojenských základen, jako je např. letecká základna Eielson."

Eielson je v současné době zásobován vlastní uhelnou elektrárnou, která dokáže vyrábět až 25 MWe, ale obvykle běží na 13-15 MWe a denně využívá až 800 tun uhlí. Na místě také udržuje 90 denní dodávky a potřebuje zařízení k rozmrazení uhlí. Základna je nezávislá, ale má připojení k síti, což je užitečné pro řízení frekvence. Plánovaný mikroreaktor by doplnil bilanci základny o 1-5 MWe z  jaderné energie.  

Mikroreaktory nabízejí řadu výhod atraktivních pro vojenské základny. Především odstraňují závislost na síti, která je "zranitelná vůči dlouhodobému výpadku v důsledku různých hrozeb" a může poskytnout elektřinu i teplo, které základny potřebují. Americké ministerstvo navíc vidí své potřeby růstu elektřiny, protože vyžaduje energii k odsolování vody, výrobě vodíku a podpoře rostoucího zpracování dat, jakož i k napájení robotů a zbraní řízené energie, jako jsou lasery.

V současné době existuje jeden dodavatel mikroreaktorů v licenčním procesu NRC, společnost Oklo, která podala žádost  na NRC na svůj projekt 1.5 MWe Aurora v březnu 2020. Mnoho dalších návrhů je ve vývoji různými dodavateli, z nichž některé jsou v předlicenčních vztazích s NRC.

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany