Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 28.10.2023

Zprávy z jaderné energetiky k 28.10.2023

3.11.2023

Jednou větou:                     

Provoz JE:  Bloky 1. – 3. EDU jsou v provozu,  čtvrtý blok EDU  je v odstávce do konce roku pro výměnu paliva, revize a investiční akce. Oba dva bloky ETE jsou v provozu.

Zahraničí: Pro experimenty na zkušebním zařízení v USA byly vybrány tři návrhy mikroreaktorů. Probíhají opravy v jaderné elektrárně Krško. Projekt přenosného mikroreaktoru získal podporu amerického ministerstva energetiky. Bulharsko bude pokračovat ve výstavbě dvou nových bloků v elektrárně Kozloduj.

Informace z EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok -  100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok –  odstávka 14.den, režim 7, palivo vyvezeno z reaktoru

Výroba 12 000 GWh

 

Informace z ETE

27. 10. 2023

První i druhý blok jsou v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1093 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 6 192 642 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1090 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 6 412 032 MW

 

Zahraničí

Pro experimenty na zkušebním zařízení v USA byly vybrány tři návrhy mikroreaktorů

24 Říjen 2023, společnosti Radiant, Ultra Safe Nuclear Corporation a Westinghouse získaly finanční prostředky amerického ministerstva energetiky v celkové výši 3,9 milionu USD na přední inženýrství a experimentální návrh svých příslušných návrhů mikroreaktorů v novém testovacím zařízení v Národní laboratoři v Idahu.

Pro experimenty na zkušebním zařízení v USA byly vybrány tři návrhy mikroreaktorů: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Probíhají opravy v jaderné elektrárně Krško

27 Říjen 2023, Jaderná elektrárna Krško byla odstavena na začátku října po zjištění netěsnosti v potrubí připojovacího systému primárního okruhu. Provozovatel elektrárny Nuklearna elektrarna Krško (NEK) uvedl, že po dalším zkoumání a analýze bylo přijato rozhodnutí o výměně celého segmentu potrubí od reaktorové nádoby k prvnímu ventilu. Probíhají opravy v jaderné elektrárně Krško: Regulace a bezpečnost - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Projekt přenosného mikroreaktoru získal podporu amerického ministerstva energetiky

26 Říjen 2023,  společnost X-Energy Reactor Company, LLC a americké ministerstvo energetiky (DOE) podepsaly dohodu o spolupráci do roku 2024 s cílem dále pokročit ve vývoji přenosného mobilního mikroreaktoru. Projekt přenosného mikroreaktoru získal podporu amerického ministerstva energetiky: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Bulharsko bude pokračovat ve výstavbě dvou nových bloků v elektrárně Kozloduj

25 Říjen 2023, Rada ministrů v Bulharsku schválila výstavbu nového sedmého bloku a přípravné práce na osmém bloku jaderné elektrárny Kozloduj, přičemž oba bloky budou vybaveny reaktory AP 1000 . Bulharsko bude pokračovat ve výstavbě dvou nových bloků v jaderné elektrárně Kozloduy: Nová jaderná elektrárna - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany