Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 29. 5.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 29. 5.2022

30.5.2022

Jednou větou:                     

V Dukovanech jsou všechny bloky v provozu, v Temelíně je blok 1 v odstávce pro výměnu paliva

Zahraničí:  Ukrajina říká, že jakákoli návštěva MAAE v okupovaném Záporoží je "nepřijatelná". Stavba v rámci  projektu  výroby technologického tepla v Číně

Z domova: ETE dostalo povolení SUJB dalšímu provozu 2. bloku

Provoz EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok -  97 %, provoz na tzv. výkonový efekt před koncem kampaně

Výroba letos 5 873 GWh

 

Provoz ETE

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

blok je v odstávce

výkon turbogenerátoru – 0 MWe

výroba elektřiny od začátku roku: 2 761 973 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

blok je v provozu

výkon turbogenerátoru – 1093 MWe

výroba elektřiny od začátku roku: 3 853 283 MWh

 

SÚJB povolil ČEZ provoz druhého temelínského bloku na neomezenou dobu. Musí ale dodržet řadu podmínek.

Povolení k dalšímu provozu druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín dostala v těchto dnech společnost ČEZ od Státní úřadu pro jadernou bezpečnost. Povolení je vydáno na dobu neurčitou. ČEZ ale musí úřadu průběžně prokazovat, že plní všechny podmínky spojené s bezpečným provozem. Podobné povolení obdržel ČEZ před dvěma roky pro první blok i všechny výrobní jednotky dukovanské jaderné elektrárny.

Nové povolení obsahuje řadu podmínek. V praxi například ČEZ musí každých deset let předkládat jadernému dozoru rozsáhlou bezpečnostní zprávu takzvané Periodické hodnocení bezpečnosti. Od začátku provozu energetici už do Temelína investovali přes 25 miliard korun, letos je to přibližně 3,5 miliardy. I díky tomu vzrostl výkon obou bloků o více než 200 megawatt. „Obě jaderné elektrárny chceme provozovat nejméně 60 let, proto je musíme udržovat v nejlepší možné kondici a v každém okamžiku také umět prokázat plnění bezpečnostních požadavků. Bezpečné zvýšení výkonu, srovnatelné se stavbou menšího jaderného bloku, je bonusem až na základě splnění všech předpokladů,“ zdůraznil Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Platnost současného povolení končí 31. května. I proto ČEZ s půlročním předstihem požádal jaderný dozor o nové povolení. Potřebné dokumenty energetici přitom úřadu doručovali průběžně od roku 2018. „Například jsme museli doložit, jak v následujících letech budeme sledovat životnost důležitého zařízení nebo jaké budou investice do modernizace a posílení bezpečnosti. Některé dokumenty, jako například Periodické hodnocení bezpečnosti, byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už před dvěma roky se žádostí pro první blok,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Poprvé byl reaktor druhého bloku uveden do provozu 31. května 2002. První elektřinu pak do přenosové soustavy dodal 29. prosince 2002. Celkově za dvacet provozu vyrobil 137 miliónů MWh bezemisní elektřiny, pomohl tak ušetřit přibližně 110 miliónů tun CO2, které by jinak vypustily uhelné elektrárny.

 

Konference SMR 2022

Mezinárodní konference, která je určena odborníkům, technické veřejnosti, studentům a zájemcům o jadernou energetiku.

„Co se skutečně staví“– Reálné projekty výstavby jaderných reaktorů menšího výkonu a jak se z nich můžeme poučit při rozvíjení jaderných technologií.

9.6. 2022 Praha, FJFI , Břehová 7

Více na Konference SMR 2022 včetně postupu jak se registrovat.

 

14. výroční konference o jaderné energii NE•RS 2022

"Výstavba nového jaderného zdroje v česku – test evropské schopnosti dekarbonizovat výrobu elektřiny" se uskuteční v pražském paláci Autoklubu ČR 14. června 2022

Více na http://ners2022.jmm.cz

 

Zahraniční zprávy

Ukrajina říká, že jakákoli návštěva MAAE v okupovaném Záporoží je "nepřijatelná"

27. května 2022, WNN: Státní jaderný regulační inspektorát Ukrajiny (SNRIU) říká, že inspekční mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) by se neměla uskutečnit, dokud jaderná elektrárna se šesti reaktory již nebude pod ruskou kontrolou.

V prohlášení zveřejněném na svých webových stránkách SNRIU uvedla, že navrhuje, aby návštěva MAAE v Záporoží byla "odložena, dokud nebude území osvobozeno od ruských útočníků".

Říká, že elektrárna a město Energodar obsahují ruské vojenské síly a zbraně, přičemž boje probíhají nedaleko a, říká, důkazy o ruských raketách létajících přímo nad elektrárnou: "Proto je návrh na provedení mise MAAE pro Ukrajinu nepřijatelný až do obsazení průmyslového areálu Záporoží a města Energodar.

"Doufáme, že v blízké budoucnosti dojde k osvobození záporožské oblasti od ruských okupantů a budeme se moci vrátit k otázce plánování inspekce MAAE v tomto zařízení."

Jaderná elektrárna - největší v Evropě - je stále provozována ukrajinským personálem, ale od začátku března je pod kontrolou ruských vojenských sil.

Generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi říká, že obavy ze situace v Záporoží jsou "to, co nás v noci udržuje vzhůru", a řekl publiku na Světovém ekonomickém fóru, že jeho inspektoři musí mít přístup k provádění kontrol, jako je tomu u všech jaderných elektráren, na jejich bezpečných operacích a ke kontrole zásob uranu, aby se zajistilo, že jsou všechny započítány.

 

Stavba v rámci  projektu  výroby technologického tepla v Číně

27. května 2022, WNN: Byly zahájeny práce na projektu jaderné elektrárny Tianwan v čínské provincii Ťiang-su, který má dodávat páru do nedaleké petrochemické elektrárny, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Má být dokončena na konci roku 2023 a bude to první čínský projekt výroby a  dodávek  technologického tepla pomocí jaderného zdroje.

Plánování výstavby a návrh projektu byly přezkoumány General Electric Power Planning and Design Institute, uvedla CNNC. Stavba pilotního projektu začala 23. února.

CNNC nyní oznámila nalití prvního betonu . Doba výstavby projektu je 24 měsíců, dokončení má být dokončeno do konce roku 2023. Celková investice je 730 milionů CNY (109 milionů USD).

Projekt je společně prováděn dceřinou společností CNNC Jiangsu Nuclear Power Company a petrochemickou průmyslovou základnou Lianyungang v Xuwei New District, Lianyungang City. V rámci projektu bude pára získávána ze sekundárních okruhů bloků 3 a 4 elektrárny Tianwan. Po průchodu vícestupňovou výměnou tepla bude teplo dopravováno izolovaným nadzemním potrubím do petrochemické průmyslové základny Lianyungang pro průmyslovou výrobu a využití.

Očekává se, že zařízení bude dodávat 4,8 milionu tun páry ročně, což sníží spalování standardního uhlí o 400 000 tun ročně a ekvivalentní snížení emisí o 1,07 milionu tun oxidu uhličitého, 184 tun oxidu siřičitého a 263 tun oxidů dusíku.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany