Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 3.12.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 3.12.2022

13.12.2022

Jednou větou:                     

Provoz JE:  všechny bloky jaderných JE ČEZ jsou v provozu. Bloky  obou JE pracují stabilně s požadovaným výkonem bez odchylek od platných limitů a podmínek.

Z domova: Začal geologický průzkum lokality pro malý modulární reaktor . Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze skupiny ČEZ obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech

Zahraničí: Soud zamítl rakouskou žalobu na JE Paks II. Spolupráce  na vývoji konceptu výroby vodíku na bázi SMR. Regulátoři podpořili Ukrajinu ve vlastnictví JE Záporoží.

Informace z EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %   
  4. blok -  100 %

Výroba letos  13,29 GWh

 

Informace z JE Temelín

2. 12. 2022

První i druhý blok jsou v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1101 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 7 344 310 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1102 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 7 362 532 MWh

 

Z domova

Začal geologický průzkum lokality pro malý modulární reaktor

Tisková zpráva ČEZ 2.12.20022: Odborníci detailně zkoumají podloží v lokalitě budoucího malého modulárního reaktoru. Ta se nachází v zatím vnějším prostoru Jaderné elektrárny Temelín, několik set metrů od silnice 105 mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou. Příprava nového modulárního zdroje výrazně zrychlila v letošním roce, jejím investorem by měla být Skupina ČEZ.

Jaké je složení hornin v místě předpokládané stavby? Nakolik jsou celistvé? To je příklad otázek, na které přinese odpověď probíhající geologický průzkum v jihozápadním okraji areálu stávající jaderné elektrárny.

„Zájemcům o stavbu chceme představit naprosto konkrétní podmínky. Jsme si jistí tím, že jde o maximálně vhodnou lokalitu, ale před každou takto významnou stavbou je potřeba přesně znát geologické podmínky a další faktory, které mohou projekt ovlivnit,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Odborníci na místě určují druh a celistvost hornin pomocí měření elektrických odporů a sledování rychlosti šíření seismických vln od speciálního vibračního zdroje. První výsledky ověřují prostřednictvím 30 metrů hlubokých vrtů.

Podmínkou výstavby bude licence vydaná v zemi, kde bude modulární reaktor vybudován jako první svého druhu. Zároveň se Temelín stane vzorem pro další lokality, ve kterých bude nutné nahradit dosluhující uhelné zdroje.

„Z našeho pohledu nejde jen o čistý a bezpečný zdroj elektřiny, případně tepla. Předpokládám, že tato technologie se stane stabilní částí budoucího energetického mixu v Evropě. A pro nás je to příležitost, aby zde vzniklo třeba i školicí a výcvikové centrum,“dodává hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

ČEZ a.s., Jihočeský kraj a ÚJV Řež jsou podílníky ve společnosti South Bohemian Nuclear Park (Jihočeský jaderný park), která se podílí na koordinaci a komunikaci přípravy. Finálním investorem by měla být Skupina ČEZ.

Skupina ČEZ už podepsala memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec a o projektu intenzivně jedná i se společností Westinghouse. Prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež sama na vývoji malých modulárních reaktorů intenzivně pracuje.

Společnost South Bohemian Nuclear Park byla založena v roce 2022. Je společným projektem společnosti ČEZ, a.s., společnosti ÚJV Řež, a.s. a Jihočeského kraje, který zastřešuje výzkum, vývoj, komunikaci a přípravu stavby.

 

Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze skupiny ČEZ obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech

Tisková zpráva ČEZ  30.11.2022 : společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP měly na podání nabídek čas do dnešního dne. Nyní proběhne ze strany EDU II analýza nabídek a následně jednání s uchazeči. Poté do konce září příštího roku předloží uchazeči finální nabídky.

„Vnímáme, že uchazeči mají silný zájem o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu tohoto roku vidíme pečlivou přípravu od všech uchazečů. Sestavili silné týmy na tuto zakázku, měli řadu upřesňujících dotazů, absolvovali návštěvu dukovanské lokality,“ říká člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Úvodní nabídky jsou podkladem pro vyjasňování technických a komerčních parametrů, nikoliv však pro samotný výběr či vylučování dodavatelů. „Finální nabídky očekáváme na konci září příštího roku. Poté nabídky vyhodnotí Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ a následně hodnotící zprávu předloží ke schválení státu. Předpokládáme, že smlouvy budou finalizovány v roce 2024,“ doplnil Tomáš Pleskač.

Úvodní nabídky byly předány EDU II elektronicky, prostřednictvím speciálního šifrování a unikátně zabezpečeného úložiště.

Hlavním cílem ČEZ je bezpečný a pro Česko efektivní projekt. U vlastního výběrového řízení je cílem volba nejlepšího dodavatele a kvalitní smlouva. Po jejím podpisu bude následovat důkladná příprava projektové dokumentace tak, aby byl dosažitelný termín zahájení zkušebního provozu nového bloku v roce 2036. Dukovanský nový blok bude postaven vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího výkonu. První blok Jaderné elektrárny Dukovany byl spuštěn v roce 1985.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v Česku vzrostla za poslední rok o sedm procent a je nejvyšší v historii měření od roku 1993, činí 72 procent. Za vysokou podporou je především současná energetická krize. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS, který uskutečnila na přelomu letošního října a listopadu.

Souběžně s výběrovým řízením stoprocentní dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II) pracuje na dalších částech projektu. Poté, co v roce 2019 vydalo Ministerstvo životního prostředí kladné stanovisko k hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA), získala v loňském roce i Povolení k umístění od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a autorizaci výrobny od Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně běží územní řízení, o které EDU II požádala stavební úřad 1. 6. 2021.

K nejdůležitějším výhodám jaderné energetiky patří energetická bezpečnost – možnost dodavatelsky ošetřit nezávislost na třetích zemích, nízké provozní náklady, tedy v dlouhodobém horizontu stabilní cena, spolehlivost dodávek elektřiny a bezpečnost provozu jaderných elektráren. Zcela zásadní jsou ekologické aspekty, bezemisní elektřina zásadně přispívá v boji s globálním oteplováním. Výroba energie z jádra není doprovázena emisemi CO2, takže provoz jaderných elektráren významně přispívá k celkovému snižování emisí oxidu uhličitého – nejvýznamnějšího skleníkového plynu.

 

Zahraničí

Soud zamítl rakouskou žalobu na JE Paks II

1. prosince 2022, WNN: Evropský tribunál zamítl žalobu rakouské vlády směřující ke zrušení rozhodnutí Evropské komise o schválení státní podpory pro jadernou elektrárnu Paks II v Maďarsku.

Elektrárna Paks, 100 kilometrů jižně od Budapešti, v současné době zahrnuje čtyři tlakovodní reaktory VVER-440 dodané Ruskem, které byly uvedeny do provozu v letech 1982 až 1987. Mezivládní dohoda podepsaná na začátku roku 2014 předpokládá, že ruské podniky a jejich mezinárodní subdodavatelé dodají dva reaktory VVER-1200 v elektrárně Paks a ruskou státní půjčku ve výši až 10 miliard EUR (10,5 miliard USD) na financování 80 % projektu.

Maďarsko dostalo zelenou k zahájení výstavby nových jaderných bloků v Paks v roce 2018, jak bylo plánováno, poté, co Komise v březnu 2017 schválila závazky, které země přijala s cílem omezit narušení hospodářské soutěže. Komise dospěla k závěru, že maďarská finanční podpora projektu Paks II zahrnuje státní podporu, ale na základě těchto závazků by mohla tuto podporu schválit podle pravidel EU pro státní podporu.

V únoru 2018 podalo Rakousko proti napadenému rozhodnutí žalobu na neplatnost.

Tribunál se sídlem v Lucemburku - druhý nejvyšší soud po Evropském soudním dvoru - nyní zamítl tvrzení Rakouska, že rozhodnutí bylo protiprávní, protože Komise prohlásila podporu za slučitelnou s vnitřním trhem navzdory skutečnosti, že přímé zadání zakázky na výstavbu nových reaktorů ruské strojírenské společnosti Atomenergoproekt (JSC NIAEP) ruské strojírenské společnosti Nižnij Novgorod (JSC NIAEP) údajně představuje porušení pravidel EU upravujících zadávání veřejných zakázek.

Rakousko zejména uvedlo, že vzhledem k tomu, že zadání zakázky na výstavbu nových reaktorů je aspektem, který je neoddělitelně spjat s dotčenou podporou, byla Komise povinna ji přezkoumat také z hlediska unijních pravidel pro zadávání veřejných zakázek.

V rozhodnutí ze dne 30. listopadu soud uvedl, že komise "byla oprávněna odkázat ve sporném rozhodnutí  na své posouzení provedené v předchozích řízeních o nesplnění povinnosti, v nichž shledala, že přímé zadání úkolu výstavby dvou nových reaktorů společnosti JSC NIAEP neporušilo právo EU v oblasti veřejných zakázek".

Soudní dvůr rovněž zamítl žalobní důvody Rakouska vycházející z nepřiměřeného narušení hospodářské soutěže a nerovného zacházení, které vede k vyloučení výrobců obnovitelné energie z liberalizovaného vnitřního trhu s elektřinou.

 

Spolupráce  na vývoji konceptu výroby vodíku na bázi SMR

1. prosince 2022,  WNN. NuScale Power, Shell Global Solutions a účastníci výzkumu, včetně Idaho National Laboratory, Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS), Fuel Cell Energy, FPoliSolutions a GSE Solutions, vyvinou čistý systém výroby vodíku pro použití v malých modulárních reaktorových elektrárnách (SMR).

Nově podepsaná dohoda o spolupráci počítá s dvoufázovým projektem vývoje a demonstrace konceptu ekonomicky optimalizovaného integrovaného energetického systému (IES) pro výrobu vodíku s využitím elektřiny a procesního tepla ze SMR elektrárny NuScale VOYGR.

Technologie SMR společnosti NuScale je založena na NuScale Power Module, tlakovodním reaktoru se všemi komponenty pro výrobu páry a výměnu tepla začleněnými do jediného bloku o výkonu 77 MWe. Závody založené na modulu jsou známé jako VOYGR a jsou škálovatelné tak, aby vyhovovaly potřebám zákazníků. Nabídka 12 modulů společnosti NuScale, elektrárna VOYGR-12, je schopna generovat 924 MWe.

Flexibilita technologie znamená, že SMR NuScale by mohly pomoci vyvážit a stabilizovat energetické sítě, kterým dominují obnovitelné energie, výrobou vodíku, uvedla společnost. Vodík by mohl být použit jako konečný produkt v době, kdy je vysoká poptávka po energii a výroba energie z obnovitelných zdrojů je nízká, nebo jako uložený zdroj energie, který má být zpracován pomocí reverzibilního palivového článku s pevnými oxidy (RSOFC) pro výrobu elektřiny.

"Vodík byl identifikován jako cesta pro globální dekarbonizaci a technologie SMR společnosti NuScale doplňuje tento cíl prostřednictvím výroby vodíku s nízkými emisemi uhlíku," řekl prezident a generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins.

 

Regulátoři podpořili  Ukrajinu ve  vlastnictví  JE Záporoží

30. listopadu 2022, WNN: Evropské jaderné dozory  podpořili Ukrajinu jako právoplatného vlastníka a autoritu dohlížet na jadernou elektrárnu Záporoží. Mezitím ruský Rosenergoatom jmenoval Jurije Černičuka "ředitelem" elektrárny.

Skupina evropských dozorných orgánů pro jadernou bezpečnost (ENSREG) shrnula setkání a diskusi o bezpečnostní situaci v Záporoží, která se konala 24. listopadu v Bruselu, a uvedla: "Společnost Energoatom je jediným legitimním držitelem licence na záporoží a že elektrárna musí být provozována podle licenčních podmínek a v souladu s ukrajinskými a mezinárodními právními a regulačními požadavky, pod dohledem Státního jaderného regulačního inspektorátu Ukrajiny (SNRIU)."

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany