Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Jádro v ČR / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 3. 9.2021

Zprávy z jaderné energetiky k 3. 9.2021

6.9.2021

Jednou větou:                     

V Dukovanech  jsou všechny bloky na plném výkonu

V Temelíně  je v provozu 1. blok, druhý blok se spouští po odstávce pro výměnu paliva a revize zařízení

Z domova: SIGMA GROUP má jako první v ČR nový jaderný certifikát

Ze zahraničí: Doosan se zapojí do posuzování možné výroby SMR  Xe-100. Partneři pro studium zavádění SMR v polské uhelné elektrárně.  Americko-ukrajinské energetické partnerství předpokládá pět nových reaktorů. ENSREG se vrací na JE Ostrovets. Slovinsko zvažuje hlubinné úložiště.

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok -  100%
  4. blok -  100%

Výroba letos – 9810 GWh  

                                                                                                  

Provoz ETE

ETE 1  1084  MWe, výroba letos   4 857  GWh

ETE 2  1 091  GWh, výroba letos 4 703 GWh

provoz v souladu s LAP

 

EDU 5

Stav s územním rozhodnutím

Na dotaz čtenářů CNN uvádím aktuální informace o stavu Územního řízení (ÚŘ)

Žádost o územní rozhodnutí podal investor EDU II a.s. podle plánu 1.6. 2021 na Stavební úřad v Třebíči.

Stavební úřad Třebíč vyvěsil žádost 30.7.2021.

Vzhledem k tomu, že ÚŘ je navazujícím řízením na mezistátní EIA, tak i dokumentace k ÚŘ se musí poslat do okolních států, aby se všichni mohli k tomu vyjádřit. Investor odhaduje, že by úřad v Třebíči mohl obdržet připomínky snad na přelomu roku. Je potřeba překládat do němčiny a zpět.

Investor odhaduje optimistický termín vydání ÚR cca v 1. polovině roku 2022. Starosta Třebíče  Pavel Pacal posiluje úřad, aby veškerý nápor zvládl.

ÚR bude nepravomocné, tzn., že se dají očekávat soudní pře. Stejná procedura bude následovat při vydávání stavebního povolení, ale to až po vybrání dodavatele, podpisu smlouvy a se skutečným projektem.

 

Z domova

                                                                

SIGMA GROUP má jako první v ČR nový jaderný certifikát

01.09.2021, energy-hub.cz :  26. srpna 2021 získala SIGMA GROUP jako první česká firma nový certifikát pro projektování a výrobu čerpadel pro jadernou energetiku. Firmě otevřel cestu k zakázkám pro maďarský Paks II a v budoucnu stane nutností pro veškeré dodávky pro jádro.
Změny v nové normě - Jakousi standardní normou pro dodávky do jaderné energetiky byla ISO 9001, ale v roce 2019 byla v ČR vydána nová s označením ISO 19443. Zásadní přestavba systému norem proběhla kvůli zapracování nových požadavků Mezinárodní agentury pro atomovou energii a do popředí pozornosti se dostala jaderná bezpečnost.
„ISO 9001 si klade za cíl splnění požadavků zákazníka jako prioritu, ale nová norma ISO 19443 má jako prioritu hledisko jaderné bezpečnosti. V praxi to znamená v první řadě posouzení jaderné bezpečnosti a tomu přizpůsobený celý systém návrhu, výroby a dokladování výrobního procesu.

(zkráceno)

 

Ze zahraničí

Doosan se zapojí do posuzování možné výroby SMR  Xe-100

1. září 2021, WNN: Společnost Doosan Heavy Industries & Construction podepsala smlouvu o inženýrských službách se společností X-energy v USA na studie výroby hlavních komponentů pro malý modulární reaktor Xe-100 (SMR). Jihokorejská společnost uvedla, že účast na projektu jí pomůže diverzifikovat vlastní podnikání v oblasti SMR.

Podle smlouvy podepsané dne 27. srpna bude společnost Doosan podporovat vývoj reaktoru provedením studie pro jeho optimální konstrukci z hlediska provozuschopnosti. Bude také provádět maketové testy pro kritické výrobní procesy.

Xe-100 je vysokoteplotní plynový reaktor o výkonu 80 MWe (s možností až  320 MWe ), který používá triso (tristrukturální izotropní) částicové palivo. Může se integrovat do velkých regionálních elektroenergetických systémů jako základ a zdroj bezuhlíkové energie, který sleduje zatížení, a může optimalizovat využívání nízkoemisních, přerušovatých obnovitelných zdrojů energie a dalších čistých zdrojů energie, říká X-energy. Může také poskytnout zdroj průmyslového procesového tepla.

 

Partneři pro studium zavádění SMR v polské uhelné elektrárně

1. září 2021, WNN: Polská chemická skupina Synthos a energetická skupina ZE PAK podepsaly investiční dohodu o prozkoumání výstavby čtyř až šesti malých modulárních reaktorů BWRX-300 (SMR) v areálu uhelné elektrárny Pątnów společnosti ZE PAK ve východním Polsku. Synthos, který má v zemi výhradní práva na malé jaderné reaktory GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), se na projektu bude podílet jako investor i poskytovatel technologií.

 

Americko-ukrajinské energetické partnerství předpokládá pět nových reaktorů

1. září 2021, WNN:  Ukrajina a USA se dohodly na "prohloubení a zintenzivnění" své strategické spolupráce v oblasti energetiky. Jaderná energie vede soubor dohod s projektem na dokončení JE Chmelnická 4, na který navázaly čtyři nové bloky.

Dohody podepsané včera ve Washingtonu DC signalizovaly "novou kapitolu spolupráce v oblasti klimatu a energetiky s Ukrajinou", uvedla americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová. Její protějšek, ukrajinský ministr energetiky Herman Galuščenko, řekl: "Máme společné cíle, mezi nimiž je klíčem dekarbonizace energetického sektoru a dosažení vysoké úrovně energetické bezpečnosti a stability ve východní Evropě."

Energoatom a Westinghouse také předpokládají, že ve stávajících ukrajinských jaderných elektrárnách budou postaveny čtyři nové jednotky AP1000. Jejich celková hodnota a  Chmelnická  4 je podle jejich prohlášení až 30 miliard USD.

                                                                                              

ENSREG se vrací na JE  Ostrovets

31. srpna 2021, WNN: Evropská skupina regulátorů jaderné bezpečnosti (ENSREG) zahájila svůj druhý přezkum v běloruské jaderné elektrárně Ostrovets. Odborníci z osmi evropských zemí stráví tři dny ověřováním, zda byla provedena doporučená bezpečnostní zlepšení. Zlepšení vyplývají z analýzy "zátěžového testu" provedené v elektrárnách po celé Evropě po havárii ve Fukušimě Daiči v Japonsku v březnu 2011. Běloruské provozovatelé elektrárny Ostrovets zahájili tento proces v roce 2016 a v roce 2018 obdrželi zpětnou vazbu po návštěvě ENSREG, což vedlo k národnímu akčnímu plánu, který podrobně  popisuje 23 oblastí pro zlepšení  na zařízení, které ještě nebylo zahájeno.

 

Slovinsko zvažuje hlubinné úložiště

31. srpna 2021, WNN:  Americká společnost pro likvidaci jaderného odpadu Deep Isolation získala zakázku na provedení studie proveditelnosti vrtu pro slovinskou organizaci pro nakládání s radioaktivním odpadem ARAO. Studie bude zkoumat, zda by hlubinné úložiště vrtů mohlo zlikvidovat použité palivo ze slovinského výzkumného reaktoru TRIGA II v Institutu Josefa Stefana v Lublani. Reaktor z 60. let - jeden z 66 svého druhu na celém světě - vyrábí radioaktivní izotopy pro lékařský výzkum a slouží i k výcviku.  Jeho uzavření je plánováno na rok 2043.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany