Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 30. 3.2024

Zprávy z jaderné energetiky k 30. 3.2024

28.3.2024

Jednou větou:                     

Provoz JE:  Bloky 1, 2 a 4. EDU jsou v provozu. Blok 3 EDU má plánovanou odstávka pro výměnu paliva, investice a revize. Oba bloky ETE jsou v provozu.

Z domova: Smlouvy  o horkovodu z Dukovan. GE Hitachi, Westinghouse a Rolls-Royce, tito tři mají šanci dodat první menší reaktor do Temelína. Setkání v hotelu ATOM v Třebíči

Zahraničí: Čtvrtý blok JE Barakah připojený k síti

 

Provoz EDU

1.blok – 100 %

2.blok -  100 %

3.blok odstávka pro výměnu paliva, revize a kontroly, 68 den, režim 6,

4.blok –  100 %

Výroba letos 3 298  GWh

Provoz  ETE

25. 3. 2024

První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1099 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 2 088 757 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1089 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 2 044 158 MWh

Z domova

Smlouvy  o horkovodu z Dukovan

Hospodářské noviny, 26.3. 2024.  Uvažovalo se o něm už od 80. let minulého století, ale až nyní začíná mít skutečně reálné obrysy. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by mít v sezoně 2030/2031 Brno k dispozici další zdroj tepla – horkovod z jaderné elektrárny v Dukovanech. V jejím areálu 25.3.  zástupci společností ČEZ a Teplárny Brno podepsali tak  zvanou realizační smlouvu, která umožní začít hledat zpracovatele projektové dokumentace. Příprava stavby má skončit na jaře 2027. Společnosti zároveň podepsaly smlouvu o budoucí smlouvě na dodávky tepla. Byli u toho i  ministr dopravy Martin Kupka, brněnská primátorka Markéta Vaňková, premiér Petr Fiala (všichni ODS) a šéf ČEZ Daniel Beneš.
Podle primátorky Vaňkové by cena tepla z horkovodu měla být nižší nebo srovnatelná s jinými zdroji

GE Hitachi, Westinghouse a Rolls-Royce. Tito tři mají šanci dodat první menší reaktor do Temelína

25.3.2024  Ekonomický denik. Ze sedmi zbývají už jen tři. ČEZ zúžil okruh dodavatelů technologie modulárního reaktoru, který by měl vyrůst po roce 2030 v areálu Jaderné elektrárny Temelín. Podle dobře informovaného zdroje Ekonomického deníku by se mělo jednat o společnosti GE Hitachi, Westinghouse a Rolls-Royce. Informaci o zmenšení skupiny možných dodavatelů jaderného bloku o výkonu 300 až 500 .

GE Hitachi, Westinghouse a Rolls-Royce. Tito tři mají šanci dodat první menší reaktor do Temelína - Ekonomický deník (ekonomickydenik.cz)

Setkání v hotelu ATOM v Třebíči

25. 3. Právo. 25. března se v Hotelu Atom v Třebíči setkali Premiér, ministři,  hejtmani, senátoři se zástupci municipalit, průmyslníků a podnikatelů z okolí JE Dukovany. Tématem byl dopad stavby EDU II na sociální a ekonomickou situaci regionu.

Chystané rozšíření elektrárny se už nyní odráží v regionu horečnou přípravou dopravních tras. Po těch budou do elektrárny mířit nadrozměrné náklady a návozová doprava, materiál a lidé. „Vláda na ně vyčlenila v průběhu deseti let třináct a půl miliardy korun,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
„Zadali jsme rozsáhlou socioekonomickou studii, protože výstavba bude mít dopady do celé řady oblastí. Na podzim by měly být k dispozici výsledky,“ uvedl premiér české vlády Petr Fiala (ODS). Podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) by do území měla samotná stavba přivést v průběhu deseti let až pět tisíc lidí. „Musíme naše území připravit z hlediska zaměstnanosti, bydlení, zdravotnictví, bezpečnosti,“ sdělil hejtman.
Konkrétnější čísla stejně jako preciznější rozbor toho, kolik lidí bude mít k místu jakou vazbu, by měla ukázat právě zmiňovaná studie.
Předseda vlády předpokládá, že o vítězi tendru na stavbu nových dukovanských bloků by vláda mohla rozhodnout v polovině roku.

Zahraničí

Čtvrtý blok JE Barakah připojený k síti

25 března 2024,Tlakovodní reaktor o výkonu 1400 MWe začal dodávat elektřinu do sítě Spojených arabských emirátů, několik týdnů poté, co dosáhl první kritičnosti a přiblížil elektrárnu se čtyřmi bloky k jejímu cíli pokrýt 25 % spotřeby elektřiny v zemi.

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Barakah připojen k rozvodné síti: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany