Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 5. 2. 2021

Zprávy z jaderné energetiky k 5. 2. 2021

8.2.2021

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 2, 3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 1 odstávka, v Temelíně oba bloky v provozu

Z domova: Česká energetika v kleštích ideologií a politikaření

Ze zahraničí: Nový harmonogram výstavby Egyptské JE. Čína zahájila komerční provoz prvního Hualong One (HPR-1000). USA / Duke Energy se připravuje na obnovení licencí v celé flotile 11 jaderných elektráren

Provoz EDU

1. blok –odstávka 83 den, režim 6,

2. blok –100%

3. blok -100%

4. blok- 100%

Výroba letos  1182 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  1088  MWe, výroba  letos 913  GWh.

ETE 2  1102  MWe, výroba  letos 926  GWh

provoz v souladu s LAP

 

Webinář WIN

Sdružení  „Ženy v jádře“ (Women in Nuclear) pořádají  webinář na téma 

„Je jaderná elektrárna bezpečný soused?“

Ve 45 minutách se dozvíte o tom, jak nás ionizující záření provází životem, prezentaci zajistí Lenka Thinová, která dlouhá léta vyučuje studenty na Katedře dozimetrie a aplikace ionizujícího záření Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.
Webinář se koná ve čtvrtek 11. února 2021, od 17:00 do 18:00 hodin. K události se připojíte prostřednictvím MS Teams na tomto odkazu: https://bit.ly/36AO6FR

Webinář Korea x CR

Pořádá KINGS-Kepco International Nuclear Graduate School

Malé a modulární reaktory (SMR)

9.2. 2021,   9 – 12 hod    http://kings.webex.com/meet/hrd

 

Z domova

Česká energetika v kleštích ideologií a politikaření

30.01.2021, Zdroj: osel.cz Autor: Vladimír Wagner

Naši energetiku čeká v následujících letech a desetiletích nutnost obnovy a přestavby. Naši politici se však místo snahy o její transformaci na základě faktů a odborných znalosti svorně uchýlili k ideologizaci a politikaření. V těchto dnech do značné míry znemožnili racionální postup v následujících letech, což povede nejméně k značnému zdržení. Dochází tak k vážnému budoucímu ohrožení schopnosti naší energetické soustavy zajistit dostatek energie s odpovídajícími dopady na ekonomickou, sociální a životní úroveň naší společnosti.
V současné době vrcholí rozhodování o případné výstavbě nového jaderného zdroje a celkové budoucnosti české energetiky. Stále více získávám dojem, že většina českých politiků bez rozdílu stranické příslušnosti, se rozhodli jít cestou neřešení energetiky a zneužití této problematiky k politickému boji.
Tendr na výstavbu nových Dukovan
Minulý týden proběhlo jednání představitelů vládních i opozičních stran o finančním modelu a výběru dodavatele nového bloku v Dukovanech. Všechny relevantní opoziční strany trvají na tom, že klíčová kritéria jsou ideologická a geopolitická. Pouze ta podle nich rozhodují. Bezpečnostní, technologické a ekonomické parametry se bez jejich naplnění neposuzují. Na základě toho požadují, aby se do tendru nepřipustili dodavatele z Číny a Ruska. Situace je v tomto směru komplikována tím, že právě tito uchazeči by na základě jiných než ideologických a geopolitických kritérií patřili mezi favority.
Připomeňme, že v principu by mohlo být kandidátů pět. Těmi z ideologicky nevhodných zemí by byl čínský reaktor Hualong One (HPR1000) a ruský reaktor VVER1200. Dalšími pak americký AP1000, z Jižní Koreje by byla zmenšená verze reaktoru APR1400 a z Francie zmenšená verze reaktoru EPR. Třeba Piráti bojují za to, aby v soutěži mohly být nabízeny i bloky s vyšším výkonem. Omezení výkonu bloku na 1200 MWe pro Dukovany však má řadu technických opodstatnění. Pokud poběží nový blok společně se starými, je toto omezení dáno možnostmi chlazení. Pro velikost české energetické soustavy jsou navíc již bloky s 1200 MWe na hraně účelnosti. A pořád je také otázka dopravy velkých komponent, které jsou u větších bloků větší.
Podívejme se na reaktor III. generace VVER1200, za jehož vyřazení opozice tak intenzivně bojuje, Ten patří z bezpečnostního a technologického hlediska k velmi zdařilým projektům, možná i nejzdařilejším. Je evolucí reaktoru VVER440 a VVER1000, které bezpečně běží v řadě zemí Evropské unie, včetně třeba Finska, Maďarska, Slovenska i Česka. A jsou zde s nimi velmi dobré zkušenosti. Palivo i servis a údržbu těchto reaktorů dokáží zajistit západní firmy a není závislá na těch ruských. Výstavba reaktorů VVER1200 se připravuje v maďarské elektrárně Paks a finské Hanhikivi. Zde bloky staví konsorcium. Rosatom dodává reaktor, turbínu GE Power a kontrolní systémy Framatom. U obou staveb jsou už téměř všechna povolení a čeká se na to klíčové, po kterém by mělo být zahájeno betonování jaderného ostrova. To by měly obě stavby obdržet v tomto roce. Už čtyři tyto reaktory běží v Rusku. Další se v minulém roce rozběhl v Bělorusku kousek od hranic Evropské unie, a tedy bod velmi přísným jejím dozorem. Zároveň má ve výstavbě největší počet bloků ze všech reaktorů III. generace. Podrobněji je situace v jaderné energetice v současné době popsána v nedávném článku. Popis reality okolo výběru nového dukovanského bloku a vysvětlení nepravdivých tvrzení, které se okolo něj šíří je v dalším článku.
Je třeba konstatovat, že se vládním a opozičním stranám povedlo rukou nerozbornou, plánovaný tendr totálně zdiskreditovat ještě před jeho vypsáním. Připomeňme si, že už byl vyhlášen jeden tendr na dostavbu dvojice bloků v Temelíně. Když uchazeči utratili značné prostředky na přípravu projektu, byl tendr v konečné fázi zrušen. V tomto novém, už dopředu politici vyhlašují, že je vzhledem k uchazečům, zajímá téměř výhradně ideologie a politika. A hádka je o tom, jestli se přizvou i ruské a čínské firmy, aby se srazila cena. Už předem se otevřeně deklaruje, že to je jejich jediná úloha. Opravdu vrcholem byla třeba televizní diskuze po zmíněném jednání Zbyňka Stanjury, Romana Onderky a Karla Havlíčka, kde zaznělo, že by se ruské firmy mohly pozvat v nějakém konsorciu, ale po splnění úkolu snížení ceny by vlastně dodávaly jen něco ekvivalentní klikám.
To si naši demokratičtí politici opravdu neuvědomují, že je zástupci potenciálních uchazečů určitě bedlivě poslouchají? A co způsobí to, když veřejně hlásají, že na technologické, bezpečnostní a ekonomické kvalitě projektů nezáleží, a o všem rozhoduje politické a ideologické posouzení konkrétních politiků a politických stran? Oni ani ostatní uchazeči nejsou z politického hlediska rovnocenní. Jižní Korea není členem NATO a USA nejsou členem Evropské unie. To opravdu politici necítí to, že po jejich tancích, které teď předvedli, opravdu těžko někdo uvěří, že zakázku nedostane firma čistě na základě politického rozhodnutí? Takové jejich chování jen připravuje podhoubí pro korupci.
Podle mého názoru vyvolali naši politici svými současnými hádkami kolem tendru takovou atmosféru, že začínám souhlasit s názorem Dany Drábové o vhodnosti to odložit. Ty vidle, které se jim do realizace nového zdroje podařilo hodit, jsou příliš velké. A nemůžu se zbavit dojmu, že u některých to bylo úmyslné. Možná by bylo v takové situaci, která u nás na politické scéně panuje, nejvhodnější cestou žádný tendr nevypisovat a podobně jako Poláci vybrat dodavatele čistě podle politického kritéria. Nikdy by mě nenapadlo, že by opět mohla nastat situace, kdy při výběru technologie nerozhodují odborná fakta a odborníci, ale čistě pohled správně ideologicky kovaného politika.
Docela mě fascinuje, když politici hlásající geopolitickou a ideologickou nutnost nepovolení nákupu ruských či čínských jaderných technologi í, zablokuji stavbu nových jaderných zdrojů a vůbec jim nevadí, že místo toho bude třeba řadu desetiletí dovážet ruský plyn a fotovoltaické panely či baterie z Číny. A takto tímto svým jednáním podpořili ekonomiku těchto zemí daleko významněji.
Zkráceno, celý příspěvek zde:  OSEL.CZ :: - Česká energetika v kleštích ideologií a politikaření

 

Ze zahraničí

 

Nový harmonogram výstavby Egyptské JE

WNN, 3.2. Rusko a Egypt se dohodly na aktualizovaném harmonogramu výstavby jaderné elektrárny v El-Dabaa na pobřeží Středozemního moře, řekl včera ruským velvyslancem v Káhiře Georgij Borisenko ruským novinářům. Podle zpravodajské agentury Tass Borisenko uvedl: "Pandemie zpomalila přípravy na místě. Přípravy stále probíhají, což do značné míry závisí na Egyptě, protože musí plně dokončit technickou dokumentaci." Průkopnický ceremoniál v místě prvního jaderného bloku v zemi - ruského reaktoru VVER-1200 - byl naplánován na polovinu roku 2020. „Doufáme, že práce na místě budoucí jaderné elektrárny brzy vstoupí do hlavní fáze,“ řekl Borisenko.

 

Čína zahájila komerční provoz prvního Hualong One (HPR-1000)

5. února 2021, Atominfo.csz, WNN: Po zkušebním běhu, který trval 168 hodin, zahájila Čína 30. ledna komerční provoz 5. bloku jaderné elektrárny Fu-čching (angl. Fuqing). Uvedl to jeho provozovatel, China National Nuclear Corporation (CNNC). Tento blok je prvním ze dvou demonstračních reaktorů typu Hualong One v této elektrárně a zároveň jde o první reaktor Hualong One na světě v plném provozu. Fu-čching 6 by jej měl následovat koncem tohoto roku. „Tento úspěch je důležitou metou v rozvoji čínského jaderného programu. Po Spojených údajů CNNC elektrický výstup z jednoho Hualong One odpovídá spálení 3,12 milionů tun uhlí ročně a ušetří tak svět vypuštění 8,16 milionů tun oxidu uhličitého ročně – což je ekvivalentní vysázení 70 milionů stromů.

Čínská státní rada definitivně schválila výstavbu Fu-čching 5 a 6 v dubnu 2015. Zalití prvního betonu na 5. bloku začalo v květnu stejného roku, čímž byla oficiálně zahájena. Stavba 6. bloku začala v prosinci. Instalace vnitřního kontejnmentu v 5. bloku proběhla v květnu 2017, vnějšího – v lednu 2018.  

Horké zkoušky ve Fu-čching 5 skončily vloni 2. března. Čínské Ministerstvo ekologie a životního prostředí vydalo tomuto bloku provozní povolení 4. září. Reaktor poprvé dosáhl kritičnosti 21. října a byl připojen do sítě 2. listopadu. Po Spojených státech, Rusku a Francii se Čína stala čtvrtou zemí na světě, která vytvořila vlastní reaktor generace III.

Předseda společnosti Jü Ťien-feng uvedl, že korporace plánuje po prvním úspěchu spustit program na masovou výstavbu Hualong One v Číně a vyvinout postupy sériové výroby ve snaze prosadit svůj reaktor na světových trzích a dosáhnout uhlíkové neutrality.

Výstavba dalších Hualong One (HPR-1000)

Výstavba dvou demonstračních jednotek Hualong One (HPR-1000) probíhá také v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (angl. Fangchenggang) pod křídly jiného jaderného giganta CGN. Jejich komerční provoz by měl začít v roce 2022. CNNC rovněž zahájila stavbu dvou bloků Hualong One v jaderné elektrárně Čang-čou (angl. Zhangzhou) a prvního ze dvou bloků v Tchaj-pching-ling (angl. Taipingling).

Dva bloky HPR-1000 jsou nyní ve výstavbě v jaderné elektrárně Karáčí v Pákistánu. Stavba Karáčí 2 začala v roce 2015, Karáčí 3 v r. 2016, do komerčního provozu by měly vstoupit v letech 2021 a 2022.

Se zahájením komerčního provozu Fu-čching 5 má CNNC nyní v provozu celkem 23 jaderných bloků, jejichž celkový instalovaný výkon činí 21,4 GWe.

 

USA / Duke Energy se připravuje na obnovení licencí v celé flotile 11 jaderných elektráren

NucNet, 4. února 2021: Plány na prodloužení procozu JE jsou považovány za tolik potřebnou podporu pro průmysl, který byl zasažen finančními tlaky a konkurencí z Číny a Ruska

Duke Energy vyhotovila plány na podání žádostí o obnovení licence pro celou flotilu 11 jaderných elektráren v jaderných elektrárnách Oconee, McGuire, Catawba, Harris, Robinson a Brunswick v Severní a Jižní Karolíně.
"Tyto elektrárny produkují čistou a nákladově efektivní energii, poskytují tisíce dobře placených pracovních míst a vytvářejí značné ekonomické výhody," řekl Preston Gillespie, hlavní jaderný ředitel Duke Energy. Řekl, že celkem tyto provozy produkují téměř 110 000 MW a elektřinu pro polovinu zákazníků společnosti ve státě Karolina.

Společnost v září 2019 oznámila, že hodlá prodloužit životnost celé své flotily 11 jaderných elektráren v tom, co bylo v té době vítáno jako tolik potřebná vzpruha pro průmysl, který byl zasažen finančními tlaky a konkurencí vládou podporovaných korporací v Číně a Rusku.

Jaderné elektrárny jsou licencovány americkou jadernou regulační komisí k provozu po dobu 40 let a mohou prodloužit své licence až o 20 let najednou.

USA mají největší počet jaderných elektráren na světě – 94 v komerčním provozu, které zajišťují téměř 20 % jejich výroby elektřiny –, ale jejich vedoucí postavení v tomto odvětví je ohroženo, protože snahy o výstavbu nové generace reaktorů byly sužovány problémy a stárnoucí elektrárny byly vyřazeny nebo uzavřeny tváří v tvář ekonomickému trhu, a finanční tlaky.

Podle nejnovějšího analyzy výroby podle  amerického Úřadu pro energetické informace má být v roce 2021 ukončeno 9,1 GW elektrické výrobní kapacity s pěti jadernými elektrárnami.
Těchto pět jaderných elektráren produkuje 5,1 GW energie, což představuje více než polovinu celkové kapacity, u které se očekává, že bude vyřazena.
Ve zprávě EIA se uvádí, že pokud se všech pět reaktorů uzavře podle plánu, rok 2021 bude rekordem v počtu ročních vyřazení z jaderných kapacit vůbec.

EIA uvedla, že pokles kapacity výroby jaderné energie v USA je výsledkem historicky nízkých cen zemního plynu, omezeného růstu poptávky po elektřině a rostoucí konkurence obnovitelné energie.

Nedávno se však objevily zprávy, že stát Illinois by mohl uzákonit podporu Exelonu, což by vedlo k tomu, že by jeho závody v Byronu a Dressden byly zachráněny před předčasným odchodem do důchodu. To by udrželo 4,1 GW bezuhlíkové energie v síti.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany