Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 9. 7.2022

Zprávy z jaderné energetiky k 9. 7.2022

13.7.2022

Jednou větou:                     

V Dukovanech  jsou  bloky 1-3  v provozu, blok 4 odstávka . V Temelíně  oba bloky v provozu.  

Z domova: EdF zřizuje kancelář v Praze

Zahraničí: Nová energetická politika zvrátila odklon Koreje od jádra. Evropský parlament podporuje jadernou energii a plyn v taxonomii EU. Iniciativa MAAE k urychlení zavádění SMR

Provoz EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok -  odstávka  35. den, Režim 6, probíhá kompletace reaktoru

  Výroba letos 7 420 GWh

Provoz ETE

První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1091 MWe,  výroba elektřiny od začátku roku: 3 495 514 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1092 MWe,  výroba elektřiny od začátku roku: 4 898 0222 MWh

 

Z domova

EDF nastínila, co nabídne v projektu Dukovany II, a otevřela zastoupení v Praze

Společnost EDF oznámila založení kanceláře v Praze, formálně se jedná o odštěpný závod EDF Nuclear Czechia. Ředitelem českého zastoupení se stal Roman Zdebor, který má za sebou téměř třicetiletou praxí v jaderném průmyslu.

Zdebor po dlouhé roky pracoval ve společnosti Škoda JS. V posledním roce a půl se podílel na přípravě stavby jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku, který však na počátku května skončil krachem kvůli finské nespokojenosti s přístupem ruského Rosatomu.

„Založení společnosti EDF Nuclear Czechia je dalším důkazem závazku EDF podporovat český jaderný program a jsem velmi rád, že mohu Romana Zdebora přivítat v našem týmu a v naší společnosti. Naše přítomnost v České republice posílila naši ambici nabídnout společnosti ČEZ a České republice nejspolehlivější a nejudržitelnější dlouhodobé partnerství pro nový český jaderný program, který bude svrchovaný a robustní,“ uvedl viceprezident společnosti EDF Vakisasai Ramany.

Ramany též zveřejnil jména českých společností, které se budou – v případě výhry EDF v tendru – podílet na výstavbě elektrárny Dukovany II. Stavební práce má zajistit Metrostav DIZ ve spolupráci s francouzským koncernem Bouygues. Mezi další české dodavatele mají patřit společnosti Baest Machines & Structures, Hutní Montáže, I&C Energo, Reko Praha, Sigma Group a Škoda JS.

Setkání s novináři na velvyslanectví se zúčastnil také francouzský ministr zahraničního obchodu Franck Riester. Představil zde možný trumf EDF – zapojení českých dodavatelů se nemá týkat jen nového bloku v Dukovanech, ale také dalších projektů v zemích Evropské unie. EDF totiž usiluje také o stavbu nových reaktorů v Polsku, Nizozemsku a Slovinsku. Další příležitosti budou přímo ve Francii, prezident Emmanuel Macron totiž v únoru oznámil záměr postavit až 14 nových bloků.

 

Ze zahraničí

Nová energetická politika zvrátila odklon Koreje od jádra

5 července 2022, WNN:  Jihokorejská vláda stanovila novou energetickou politiku, jejímž cílem je udržet podíl jaderné energie na energetickém mixu země na minimálně 30% do roku 2030. Vyzývá také k obnovení výstavby bloků 3 a 4 v jaderné elektrárně Shin Hanul poté, co byly v roce 2017 pozastaveny projekční práce kvůli nejistotě ohledně vládní politiky výstavby nových reaktorů.

Prezident Yoon Suk-yeol, který se ujal úřadu v květnu, slíbil, že zvrátí politiku bývalého prezidenta Mun Če-ina postupného odstavení jaderné energie, politiku, která byla zavedena poté, co se ujal úřadu v roce 2017 a následoval po havárii Fukušimy Daiichi v Japonsku v roce 2011.

 

Evropský parlament podporuje jadernou energii a plyn v taxonomii EU

6 července 2022, WNN: Navrhované zařazení některých jaderných a plynárenských aktivit na seznam oficiálně schválených "zelených" investic Evropské unie se má stát zákonem poté, co pokus o jeho zablokování v Evropském parlamentu selže.

Hlasování o námitce proti taxonomickému plánu Evropské komise vyžadovalo podporu většiny všech poslanců Evropského parlamentu - tedy 353 ze 705 poslanců - se spekulacemi před hlasováním, že výsledek bude příliš těsný.

Ale když poslanci hlasovali ve středu, 278 poslanců, kteří byli proti taxonomickému plánu, bylo přečísleno 328 poslanci, kteří hlasovali proti snaze o jeho zablokování, přičemž 33 se zdrželo hlasování. Šedesát pět poslanců Evropského parlamentu se hlasování nezúčastnilo.

Výsledkem je, že návrhy Evropské komise na zahrnutí některých činností v oblasti jaderné energie a zemního plynu do seznamu investic, které splňují požadavky taxonomie, mají nyní vstoupit v platnost od začátku roku 2023, vzhledem k tomu, že se neočekává, že by proti tomu Evropská rada vznesla námitky.

 

Iniciativa MAAE k urychlení zavádění SMR

6 července 2022. WNN: Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zahájila novou iniciativu zaměřenou na urychlení bezpečného a zabezpečeného zavádění pokročilých jaderných reaktorů se zvláštním zaměřením na malé modulární reaktory (SMR). Na zahajovacím zasedání minulý měsíc účastníci diskutovali o plánech pro posílení harmonizace regulačních činností a standardizace průmyslových přístupů.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany