Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Společnost ATMEA přiveze do Třebíče model reaktoru

Společnost ATMEA přiveze do Třebíče model reaktoru

20.11.2017

Třebíč/Francie/Japonsko – V úterý 12. prosince představí další potenciální dodavatel výstavby 5. bloku JE Dukovany svůj projekt. Kulatého stolu, který pořádá Energetické Třebíčsko, se zúčastní společnost ATMEA.  Ta je společným podnikem francouzské Arevy a japonské Mitshubishi Heavy Industries. Spojily síly a vyvinuly tlakovodní reaktor třetí generace s názvem ATMEA 1. Účastníci kulatého stolu, který začíná ve 13 hod v hotelu Atom v Třebíči, ho uvidí na vlastní oči. Tedy jeho model.

„Ve vývoji reaktoru jsme zúročili čtyřicet let světových zkušeností s tlakovodními reaktory obou společností, které navrhly a postavily sto třicet reaktorů. Reaktor splňuje bezpečnostní předpisy v USA a nově také přísné předpisy jaderné bezpečnosti ve Francii a Kanadě. Je v předvýběru projektů pro Turecko a je zvažován pro nově navrhované elektrárny v Brazílii, Malajsii a České republice,“ popisuje Benoit Blassel prezident a generálního ředitele ATMEA.

Společnost ATMEA garantuje hladké uskutečnění projektu a vysokou spolehlivost provozu a údržby. Hotový standardní projekt reaktoru je snadno upravitelný na místní podmínky. ATMEA chce při výstavbě používat globální dodavatelské řetězce AREVY a Mitshubishi Heavy Industries a také zdůrazňuje příležitost pro český průmysl.

 

ATMEA představí spolupráci s regionem. Přijede i primátor francouzského města Flamanville

Na kulatý stůl se společností ATMEA jsou pozvání zástupci samospráv ze širokého regionu a také regionální firmy. „Pro nás je zásadní, aby nám ATMEA představila svůj projekt a také představu spolupráce s regionem a zapojení českého průmyslu do výstavby. Vzájemně si vyměníme zkušenosti, představy a také požadavky,“ sdělil předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

O regionální spolupráci bude v Třebíči hovořit Antoine Verdier, ředitel pro obchodní rozvoj, reaktor představí technický ředitel Takashi Kanagawa. Kulatého stolu se zúčastní také generální ředitel AMTEA Benoit Blassel.  Benoit Blassel považuje za důležité komunikovat právě s lidmi v regionu, kteří žijí v blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Právě pro lepší názornost a vysvětlení přivezou do Třebíče model reaktoru a budou připraveni odpovídat na dotazy publika.

 

Autor:  Eva Fruhwirtová

Soubory ke stažení

Program_Kulatý stůl ATMEA_12.12.2017

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany