Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Třebíčskou výzvu podepsali zástupci regionu, hejtman Běhounek i prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Třebíčskou výzvu podepsali zástupci regionu, hejtman Běhounek i prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý

26.3.2015

Třebíč – Ve středu 25. března na třebíčské konferenci s názvem Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas? podepsali zástupci regionu, kteří představují téměř sto tisíc občanů,  a také firmy tzv. Třebíčskou výzvu, která je určena Vládě České republiky.

„Účastnící konference si jsou vědomi závažnosti situace spojené s dlouhodobým využitím lokality Jaderné elektrárny Dukovany pro energetickou výrobu. Vnímáme se znepokojením současnou situaci v české energetice a region právem vyjadřuje velké obavy, že pátý blok Jaderné elektrárny Dukovany nebude postaven včas, tedy dříve, než budou současné bloky odstavovány,“ uvedl předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

Starostové a zástupci regionů považují za hlavní příčinu problému ve zdlouhavých rozhodovacích a legislativních procesech, v absenci reálného modelu financování nové výstavby včetně hledání strategického partnera a zejména v absenci zásadního rozhodnutí Vlády ČR o výstavbě nového v Dukovanech a nastavení odpovídajících kontrolních mechanizmů. Ve výzvě je silný apel na vládu, aby co nejdříve schválila Státní energetickou koncepci a vytvořila dostatečné účinné legislativní nástroje k realizaci Národního akčního plánu jaderné energetiky.

Sto tisíc lidí v regionu a desítky firem žádají vládu o rozhodnutí

Zapojení českého průmyslu do přípravy a realizace nových projektů jaderných zdrojů v ČR je důležité z hlediska udržení a rozvoje zkušeností českého průmyslu, z pohledu využití domácího potenciálu a je to také možnost expanze českých firem do zahraničních projektů. K Třebíčské výzvě se přidal i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, který na konferenci vystoupil: „ Z důvodů udržení pokračování výroby v lokalitě Dukovany je klíčová výstavba pátého bloku v Dukovanech.“

K výzvě se přidali přítomní poslanci a senátoři a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.  „I když tady v Třebíči přesvědčujeme přesvědčené, je dobré, že hlas z regionu je stále silněji slyšet,“ řekl hejtman Běhounek.

Senátoři: Třebíčskou výzvu bereme vážně

„Je to boj o svobodu české energetiky. Je to boj o budoucnost. Je to boj o prosperitu regionu.

To vše je v Třebíčské výzvě. Jsem rád, že vznikla a beru ji vážně,“ vyjádřil předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.

K Třebíčské výzvě se připojil také senátor František Bradáč, který je místopředsedou senátního podvýboru pro dopravu a energetiku: „V případě rychlého neřešení přípravy a výstavby 5. bloku v Dukovanech a po postupném odstavení stávajících čtyř bloků by v budoucnosti ČR mohla přijít o jednu ze dvou stávajících jaderných lokalit. Vláda ČR nemůže brát na lehkou váhu hlasy ze zdejšího širokého regionu.“

 

Zdroj: TZ Energetického Třebíčska, Vítězslav Jonáš

Soubory ke stažení

Třebíčská výzva pro podporu výstavby 5. bloku JE Dukovany

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany