Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Ostatní zprávy

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Bloky jaderných elektráren jsou projektovány na to, aby vydržely pád stíhačky Suchoj, ujišťuje Drábová

Rozhovor s předsedkyní SÚJB Danou Drábovou nad aktuální situací na Ukrajině pro irozhlas.cz

57 jaderných bloků se momentálně staví po celém světě

57 jaderných bloků se momentálně staví po celém světě

Rozestavěné bezemisní jaderné zdroje mají plánovaný výkon přes 63 GW. V Evropě se staví např. ve Francii, Velké Británii nebo na Slovensku. Dalších téměř sto jaderných bloků je ve fázi plánů, více než třetina z toho připadá na Evropu. Jádro společně s obnovitelnými zdroji řadí mezi významné prostředky pro boj s klimatickými změnami například Evropská komise nebo Mezinárodní energetická agentura. Česká republika počítá s výstavbou nových bloků v Dukovanech i Temelíně.

752 148 GWh  bezemisní elektřiny vyrobily od svého spuštění české jaderné elektrárny

752 148 GWh bezemisní elektřiny vyrobily od svého spuštění české jaderné elektrárny

Stejné množství energie pokryje současnou 12,5letou spotřebu České republiky, 85milionovému Německu by vystačilo na 1,5 roku. Bezemisní výroba v jaderných elektrárnách, se kterými Evropská komise počítá při plnění klimatických cílů EU, nepřispívá k produkci skleníkových plynů, a nemá tak vliv na globální změny klimatu. Výstavba nových bloků v Dukovanech i Temelíně je dlouhodobě součástí energetické koncepce českého státu.

Hasiči z dukovanské jednotky pomáhají i v regionu elektrárny

Hasiči z dukovanské jednotky pomáhají i v regionu elektrárny

Pomoc při dopravních nehodách, požárech, záchraně lidských životů nebo poskytování technické pomoci, to byly nejčastější zásahy podnikových hasičů Jaderné elektrárny Dukovany v okolí elektrárny v uplynulém roce. Jejich počet poprvé překročil hodnotu padesát. Jednotka se vedle zásahů v elektrárně specializuje na vyprošťování osob při dopravních nehodách, záchranu osob ve výškách i hloubkách, na likvidaci chemických látek nebo poskytování první zdravotnické pomoci. Díky poloze elektrárny byli v loňském roce hasiči z Dukovan vysláni k 51 zásahům na území kraje Jihomoravského i Kraje Vysočina.

Kolik bude instalovaný výkon jaderných elektráren ve světě v roce 2050?

Kolik bude instalovaný výkon jaderných elektráren ve světě v roce 2050?

Podle renomovaného výzkumného a analytického institutu Statista působícího ve 13 zemích na 3 kontinentech tak ve srovnání se současnými 389 GW přidá jádro ve světě ještě další 1/3 současného výkonu.


Jaderné zdroje uznané začátkem února Evropskou komisí za jeden z prostředků pro plnění klimatických cílů EU se kromě výroby bezemisní energie vyznačují spolehlivým provozem a disponibilitou přesahující 90 %. Vznikají a budou zprovozňovány i v Evropě; ve 13 zemích Evropské unie dnes funguje celkem 103 jaderných bloků. Rozvoj jaderné energetiky je také ambicí České republiky, která deklarovala výstavbu nových bloků v Dukovanech i Temelíně.

@INFO JE Dukovany a JE Temelín

@INFO JE Dukovany a JE Temelín

Vyšla první letošní čísla elektronických zpravodajů @INFO JE Dukovany a @INFO JE Temelín.

Na kávě s .... Alešem Johnem

Na kávě s .... Alešem Johnem

Sdružení žen v jádře - WIN Czech přineslo svým čtenářům rozhovor s předsedou Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany, Alešem Johnem. Sdílíme i čtenářům webu OBK.

Na vánoční kávě s Alešem Johnem, předsedou Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany :: Win-czech (webnode.cz)

9,79 miliardy

9,79 miliardy

tun emisí CO2 ušetřila v uplynulých 10 letech výroba evropských jaderných elektráren.

@INFO JE Dukovany - prosinec

@INFO JE Dukovany - prosinec

Vyšlo prosincové vánoční číslo Zpravodaje @INFO JE Dukovany.

Zpravodaj EDU - 3/2021

Zpravodaj EDU - 3/2021

V těchto dnech najdou obyvatelé obcí v blízkém okolí JE Dukovany ve svých poštovních schránkách letošní poslední, čtvrté číslo Zpravodaje JE Dukovany. Jeho elektronická verze (ve formě pdf souboru) je dostupná i zájemcům a čtenářům mimo region elektrárny, a to na webové stránce https://www.aktivnizona.cz/cs/zpravodaj

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany