Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Naše činnost - 2009

2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007

Občanská bezpečnostní komise informuje

27. 7. 2009

Vážení čtenáři Zrcadla, polovina prázdnin je pryč a léto zatím žádná sláva. Ale co se nám nelíbí, je vodou na mlýn provozu elektrárny. Čím jsou totiž větší tepla, tím hůře se ochlazuje chladící voda ve věžích a tím klesá účinnost elektrárny. Jinými slovy - klesá množství vyrobené energie. Takže jak to bývá, pro jednoho dobře a pro druhého špatně.

Dalo by se říci, že jako v novinách, tak i na elektrárně je „okurková sezóna“ - nic se neděje a tak se rozhlédneme po světě jaderné energetiky:

Občanská bezpečnostní komise informuje

23. 6. 2009

V nekonečném seriálu cvičení  připravenosti na havarijní události pokračovala elektrárna 10. června cvičením pod názvem „Rubín 2009“. Základem cvičení je příprava scénáře, který rozehraje do posledního detailu plnorozsahový trenažér. Kdo si myslí, že nahrát havárii s únikem radioaktívních látek do prostoru elektrárny je jednoduché, je na strašném omylu. V systému ochran a blokád elektrárny (samozřejmě jen na simulátoru) je nutno provést celou řadu naprosto nepravděpodobných a současných zásahů. Pak teprve je simulátor ochoten rozehrát požadovaný děj.

Občanská bezpečnostní komise informuje

9. 6. 2009

Ve středu 10. června 2009 se chystám navštívit elektrárnu, kde  proběhne  bezpečnostní cvičení Rubín 2009. V příštím čísle budu podrobně referovat.
        

Rovněž ve středu oslaví JE Dukovany kulaté výročí – vyrobení 300 miliard kilowatthodin elektrické energie a to bezpečně a spolehlivě. Při té příležitosti odstartuje z  Dalešic horkovzdušný balón se zástupcem elektrárny a vylosovaným novinářem na obhlídku elektrárny z ptačí perspektivy.

Občanská bezpečnostní komise informuje

25. 5. 2009

K aktuální situaci na elektrárně: druhý blok, který byl 11.4 odstaven do krátké odstávky na výměnu paliva a provedení pravidelných kontrol a měření je již v provozu na nominálním výkonu. Stejně tak i 3.blok, který je ukázkou toho, jak do tří let budou vypadat informace o výkonu na všech blocích.

Občanská bezpečnostní komise informuje

10. 5. 2009

V předminulém čísle jsem Vás informoval o ukončení odstávky na 3. reaktorovém bloku, při které došlo k zásadní modernizaci zařízení a tím se vytvořily předpoklady pro zvýšení výkonu bloku. Po skončení následovalo tzv. období energetického spouštění, kdy se postupně zvyšuje výkon a na stanovených úrovních se  provádí předepsané zkoušky. Při nich se hodnotí způsobilost zařízení pro dlouhodobý provoz.

Občanská bezpečnostní komise informuje

28. 4. 2009

Jablonec nad Nisou se zamýšlí nad budoucností zásobování města teplem. S jednou možnou alternativou přišla senátorka Soňa Paukrtová, která je současně i jabloneckou zastupitelkou, mající na starosti teplárenství. Navrhuje malou jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem 27 MW. 

Občanská bezpečnostní komise informuje

13. 4. 2009

10. ledna 2009 byla zahájena dosud nejdelší odstávka pro výměnu paliva a rekonstrukci na 3. reaktorovém bloku. Po 85,2 dnech byla v neděli 5. dubna 2009 ukončena.

Občanská bezpečnostní komise informuje

29. 3. 2009

V našem povídání o jaderné energetice jsem se dosud nezmínil o tom, jak je finančně zajištěno budování trvalých úložišť vyhořelého paliva a likvidace dožilých jaderných zařízení.
       

Společnost ČEZ odvádí z každé kilowatthodiny vyrobené v Dukovanech a v Temelíně na tzv. jaderný účet 5 haléřů, což vloni činilo 1,3miliardy Kč. Ostatní drobní provozovatelé jaderných zařízení přidali 6 milionů a dalších 411 milionů Kč činily výnosy z investování tohoto fondu. Celkem je dosud na tomto zablokovaném účtu 11,86 miliard Kč.

Občanská bezpečnostní komise informuje

8. 3. 2009

Odstávka na 3. bloku vstoupila do poslední třetiny a ostatní bloky vyrábí energii standardním způsobem. V této situaci zaujala pozornost komisařů porucha přímotopu. Několik slov o ní: na 2. bloku dukovanské elektrárny došlo 19.února v 19:27 hod k iniciaci elektropožární signalizace (EPS) ve skladu jeřábů. Jednotka hasičů, která vzápětí dorazila do skladu, konstatovala zahoření přímotopu, jenž byl uhašen před jejím příjezdem obsluhou. Příčinou požáru byla technická závada  elektrického regulátoru teploty. Vzniklá škoda nepřesáhla 500,-Kč a vše bylo klasifikováno jako neobvyklá událost. I když možnost rozšíření a další škody byla nulová, je patrno, že i takovým drobným událostem  je přikládána patřičná vážnost.

Občanská bezpečnostní komise informuje

1. 3. 2009

Elektrárna si žije svým normálním denním životem, odstávka na 3.bloku pokračuje dle předpokladů a tak si Vám dovolím předat pár informací o dění kolem jaderné energetiky ze zahraničí.

 
Ta první je od našich jižních sousedů: 19.února uveřejnily internetové noviny Regiony 24 informaci,že studenti z Rakouska navštíví elektrárnu Temelín. Přednášky, které vedou už několik let Jihočeští taťkové (většinou operátoři Temelína), tak přinesly první ovoce. Na pozvání k návštěvě elektrárny odpovědělo 17 středoškoláků z Kremsu. Studenti se v diskuzi dokonce zajímali i o podmínky práce na temelínské elektrárně.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany