Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Naše činnost - 2013

2022 / 2021 / 2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007
Členové OBK se podívali do chladicí věže

Členové OBK se podívali do chladicí věže

7.10.2013

7.10.2013

Ve čtvrtek 26. září 2013 byla úspěšně ukončena odstávka bloku č.1, a to o jeden dříve než byl naplánován termín ukončení. V průběhu této odstávky měla Občanské bezpečnostní komise možnost vstoupit do jedné z osmi chladicích věží. 

Pro mne to byla zajímavá nabídka a neodolal jsem. V minulosti moje děti nazvaly věže „vázičkami“ nebo „výrobnou mraků“, pro mne to byly katedrály „za plotem“. Na 1. blok mám štěstí, při týdenní stáži na Dukovanech jsem si mohl kompletně projít 1. a 2.blok, které tehdy byly v odstávce.Nyní jsem mohl stát mezi věžemi, dokonce i do jedné vstoupit a pokochat se prostorem uvnitř. Svými rozměry připomínají doopravdy katedrálu. Na výšku měří 125 metrů, pilíře ve tvaru „A“, které jsou zakotvené v bazénu a tvoří nosný systém pláště věží, jsou vysoké 7 metrů. Dolní průměr věže je 90 metrů, horní 60 metrů a střední průměr je 56 metrů. Síla betonové zdi dole je 60 cm, v koruně 15 cm, takže doopravdy monument.

Bylo by úchvatné vystoupat po schůdcích, které směřují až na horní obvod, my jsme pro tuto chvíli vyšlapali jen do výšky 11 metrů, kde byl vstup do samotné věže. Před námi se objevil nevídaný prostor. Ve věži jsou do výšky 18 metrů naskládaná patra mechanických přepážek, jakýchsi roštů. Některé tvoří trubičky, jiné rohože, na pohled podobné okenním žaluziím. Nad tyto vrstvy se rozstřikuje  33°C teplá voda přiváděná z elektrárny. Kapky, které padají dolů se tříští o přepážky, pod kterými zespodu v protisměru proudí vzduch. Je to jednoduchý princip, věž má díky rozdílu teplot nahoře a dole tah jako komín. Padající kapky rychle chladnou na asi 17°C a prší do bazénu pod věží, odkud je voda odváděna zpět na elektrárnu. Nějaká voda se i odpaří, když jsou všechny věže v provozu, odpaří se z nich dohromady jeden kubík vody za sekundu, tuto vodu „v oblacích“ je nutno doplnit z Dalešické přehrady. Při pohledu nahoru se zdá, jakoby byla mračna na dosah ruky, pokud stojím uprostřed tohoto kolosu, přeji si tajně zažít tento pohled zevnitř při samotném provozu věže.
Dále naše prohlídka směřovala do míst, kde se v roce 2014 začnou stavět nové chladicí věže, které budou dokončeny v roce 2017. Ty budou 10x nižší, jejich hlavním úkolem bude chladit bezpečnostní zařízení. Je to reakce a výsledek povinných stress testů, kterými jaderná elektrárna prošla. Měly by v případě zemětřesení nebo jiné živelné pohromy odolat velkým otřesům a zabránit tomu, aby jaderné reaktory nezůstaly v případě krize bez chlazení. Oblast Dukovan je seizmicky dlouhodobě klidná, i přesto je celý areál stavěný tak, aby odolal otřesům o síle až 6 stupňů Richterovy stupnice. Doposud aktivitu zemské kůry hlídá stanice u Moravského Krumlova, v následujících letech má být vystavěna monitorovací síť seizmologických stanic, která areál JEDU pohlídá.

             

Pro ty, kteří chtějí také nakouknout do útrob chladicích věží, je vytvořena virtuální prohlídka na stránkách webového zpravodaje EDU http://www.aktivnizona.cz.

Pavel Štefka, člen Občanské bezpečnostní komise a starosta obce Bohutice

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany