Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Naše činnost - 2016

2021 / 2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007
Cesta OBK do Ruska na Kolský poostrov

Cesta OBK do Ruska na Kolský poostrov

28.7.2016

Poslední týden v červnu se uskutečnila studijní cesta starostů z Dukovanska, Bystřicka, členů  OBK  JE Dukovany, pracovníků public relations a žurnalistů na Kolský poloostrov a St. Peterburg.

Cílem cesty bylo seznámit se s provozem JE Kola, která je stářím a skladbou bloků podobná JE Dukovany a novou výstavbou bloků VVER 1200 na JE Leningradská 2. Protože cesta na Kolskou JE je možná  jen přes Murmansk, měli jsme také možnost seznámit se s tímto městem za polárním kruhem a zažít půlnoční slunce.

Murmansk je základnou flotily jaderných ledoborců společnosti Atomflot. Sice jsme „živý“ ledoborec nenavštívili, protože přeci jen jsou tam jistá a velmi přísná bezpečnostní opatření, navštívili jsme legendu jaderné flotily ledoborec Lenin, který je přeměněn na muzeum. Starostové se zajímali i o vztahy mezi municipalitami a jadernými zařízeními.

Cesta byla v souladu se zásadami činnosti OBK, tzn. vidět, poznat a udělat si svůj vlastní názor, který potom komunikovat ve svém okolí.

Cesta byla připravena ve spolupráci z ČEZ, Rusatom a společností Essential Communication. Za sebe hodnotím cestu jako velice přínosnou, ukázala, že je možné bloky VVER 440 provozovat téměř 60 let a udržovat je ve skvělé materiálové kondici, s jasnou a dlouze dopředu sdělenou vizí náhrady těchto bloků po dosloužení. Výstavba na JE Leningrad ukázala zase jiný způsob řízení velké stavby než známe z vlastní zkušenosti. Pro starosty byla na všech lokalitách zajímavá diskuse s místní samosprávou a výsledky soužití jaderného zařízení s municipalitami.

O jednotlivých navštívených jaderných zařízení se dočtete v dalších článcích webu OBK.

 

Aleš John, předseda OBK při JE Dukovany

Ledoborec Lenin a Murmansk v Rusku zaujal i Miroslava Homolu, redaktora deníku Právo - viz. článek na novinky.cz: https://www.novinky.cz/cestovani/408656-atomovy-dedecek-lenin-si-na-nezajem-verejnosti-nestezuje.html

Noční pohled na město Murmansk
Noční pohled na město Murmansk
Murmansk - přístavní město
Murmansk
Památník obětem války
ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany