Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Naše činnost - 2016

2021 / 2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007
Nové jaderné bloky na JE Leningradská

Nové jaderné bloky na JE Leningradská

28.7.2016

Leningradská JE, byla jedním z jaderných zařízení, které navštívila OBK v rámci červnové pracovní cesty v Rusku.

Na Leningradské JE, která je asi 70 km od Peterburgu na jižní straně Finského zálivu,  jsou v provozu od sedmdesátých let minulého století čtyři bloky s reaktory RBMK. Jsou zde také ve výstavbě dva bloky VVER 1200 MWe, které byly objektem našeho zájmu. Před časem jsem psal o výstavbě JE Ostrovec v Bělorusku, kde staví Atomstrojexport dva bloky JE VVER 1200. Tak jsem měl možnost porovnat.

Výstavba je na JE Leningradská II organizována jinak než jak staví Atomstrojexport v zahraničí.  Třeba na již zmiňované JE Ostrovec a nebo v Číně, Indii a v Rusku na Voroněžské JE, nebo Rostovské JE. Zatímco v těchto lokalitách je finálním dodavatelem stavby na klíč s odpovědností za termín, kvalitu a výsledek dodávky firma Atomstrojexport, na Leningradské elektrárně je tomu jinak.

Stavba na lokalitě Sosnový Bor také označovaná jako Leningradská II, je realizovaná jako subdodávka firmy Titan 2 pro Rosenergoatom.  Jednotlivé funkční celky po zkouškách přebírá budoucí provozovatel (Rosenergoatom), který také bude celý blok spouštět. Odpovědnost za celkové fungování, termín a kvalitu má tedy investor.

V Ostrovci jsem pochvaloval až sterilní pořádek a použití nástroje Multi D na projektování a řízení stavby s výsledkem držení harmonogramu výstavby a nákladů.  Na Leningradské II zatím Multi D nepoužívají a stavba se řídí klasickým investorským přístupem.

První blok JE Leningradská II by se měl spouštět v příštím roce, ale je zde ještě hodně práce.

A mám-li srovnat první dojem z Ostrovec a Leningradské II?  Ostrovec vede o několik koňských délek.

Více informací o Leningradské JE a jejím okolí najdete v prezentaci, zpracované zástupci JE Leningradská - uloženo na konci článku pod fotografiemi nebo v sekci Ke stažení (najdete ji na spodní liště webových stránek).

Aleš John, předseda OBK při JE Dukovany

Soubory ke stažení

JE Leningradská - prezentace

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany