Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Naše činnost - 2018

2024 / 2023 / 2022 / 2021 / 2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007
Seminář OBK ve Valči, přijel i premiér.

Seminář OBK ve Valči, přijel i premiér.

23.11.2018

Na 170 účastníků, zastupitelů, starostů, průmyslníků z okolí JE Dukovany se zúčastnilo pravidelného semináře Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany ve čtvrtek 22.listopadu v Hotelu zámek Valeč. Jako hosté byli ti nejpovolanější premiér Andrej Babiš, ministryně Marta Nováková, předsedkyně SUJB Dana Drábová a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.  Z dalších hostů jsme viděli hejtmana J. Běhounka, senátorku H. Žákovou, poslankyni Obornou i vládního zmocněnce J. Stullera.

Téma bylo prosté, uvést na pravou míru mediální vyhlášení o posunu termínů výstavby nového bloku v EDU a o prodloužení provozu EDU na dalších 30 let. Koncem října totiž  A. Babiš i M. Nováková  mluvili o možném prodloužení životnosti Dukovan o deset let i o získání více času na rozhodnutí o nové výstavbě.  A. Babiš v reakci na uvedení tématu semináře zprávu o prodloužení provozu elektrárny na 60 let a odkladu výstavby označil za nesmysl.  Jak to tedy vlastně je a jaké jsou závěry ze semináře ?

Stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, řekl A. Babiš. 

GŘ ČEZ D. Beneš  upozornil, že se proti staví minoritní akcionáři. Podle zástupce části z nich je postup navrhovaný A. Babišem nezákonný. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš také řekl, že přípravy na stavbu nového jaderného bloku pokračují. "Za sebe říkám, že všichni na úrovni vlády, státních institucí i ČEZ se tomu věnujeme," uvedl. Největší výdaje lze očekávat po dokončení přípravných prací, tedy po roce 2027, dodal. Míní, že by bylo lépe, kdyby česká energetika zůstala stoprocentně státní. "Myslím, že by ČEZ měl zvážit, zda by z nějaké části společnosti minoritní akcionáře nevytěsnil. Ale ta diskuse probíhá a nemá zatím závěr".
Předsedkyně D. Drábová připomenula, že dlouhodobý provoz nemůže nikdo garantovat, že sice dostávají ve světě jaderné bloky licenci i na 60 let ale zatím se nikde nenaplnila.  Je to možné, ale je tam velká míra nejistoty, že se to podaří.

"My jsme přesvědčeni o tom, že ta investice je efektivní a že je návratná," řekl Babiš na dnešním semináři. Uvedl, že není pravda, že vláda uvažuje pouze o prodloužení životnosti nynějších bloků Dukovan. "Chceme analyzovat všechny možnosti. Ale my jsme jasně řekli, že vláda chce, aby ČEZ postavil nový blok v Dukovanech," uvedl premiér. Do dceřiné společnosti, která by se podle Babiše měla o stavbu bloku postarat, by měla firma ČEZ vložit aktiva Dukovan, případně i Temelína. Garantem investice by byl ČEZ, stát by byl druhý v pořadí. Za důležité označil i technologie, aby šlo postavit blok včas a podle rozpočtu. Uvedl to s poukazem na protahující se stavby bloků ve Finsku a na Slovensku...
"Netlačte nás do toho, abychom vám řekli, že to bude 31.12. Chceme rozhodnout a rozhodneme, až budeme mít dostatek podkladů," řekla ve Valči M. Nováková. Uvedla, že vláda chce naplňovat státní energetickou koncepci, prodloužení životnosti dukovanských bloků označila za záložní alternativu. I podle ní by se o stavbu nového bloku měl postarat ČEZ, který by měl primárně zajišťovat i financování. "ČEZ je již několik let poměrně ve vysokém zisku a vyplácí dividendy," řekla.

Stanovisek mnoho. Počkáme tedy, až budou proměněna v činy a to by mělo být dle posledního vládního plánu do konce listopadu.

 

Aleš John, předsda OBK

(s využitím zdroje ČTK)

Soubory ke stažení

OBK_Aleš John
JE Dukovany_Miloš Štěpanovský
EDUII_Martin Uhlíř
ET_Vítězslav Jonáš
SURAO_Jiří Slovák

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany