Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Naše činnost - 2019

2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007
Výměna zkušeností se zástupci regionu maďarské JE Pakš

Výměna zkušeností se zástupci regionu maďarské JE Pakš

18.6.2019

V květnu přijela na JE Dukovany delegace zástupců municipalit obcí kolem JE Paks v Maďarsku. Na JE Paks jsou v provozu od roku 1982 čtyři jaderné bloky s reaktory VVER 440 model V 213, tedy stejnými jako v JE Dukovany.

Viditelný rozdíl mezi JE Dukovany a JE Paks je skutečnost, že maďarská jaderná elektrárna nemá chladicí věže. Kondenzátory turbín jsou chlazeny průtočně z Dunaje, která městečkem Paks, cca 120 km jižně od Budapešti protéká.

Skupina třinácti zastupitelů vesnic a městeček v okolí JE Paks si udělala poznávací cestu po jaderné energetice ve státech Visegrádské čtyřky. Navštívili Polský institut ve Svierku s výzkumným reaktorem Maria, v rámci České republiky zavítali do JE Dukovany a navštívili Český Krumlov.  Posledním místem jejich cesty pak byla elektrárna Mochovce.

JE Dukovany představil maďarským kolegům za vedení elektrárny Michal Borovička, vedoucí odboru reaktorová fyzika. Já jsem představil Občanskou bezpečnostní komisi, její principy, činnost a výsledky. Následovala exkurse na trenažér blokové dozorny, informační centrum a prohlídka skladu s použitým palivem.

Maďarští kolegové se zajímali nejen o technické detaily z provozu EDU, ale také o spolupráci elektrárny a municipalit, jejich podporu provozovatelem a zajištění informovanosti o provozu JE.

V Maďarsku mají Asociaci obcí z okolí JE Paks.  Těch obcí je 13 a jsou z okruhu 12 km od JE Paks.  Podpora od společnosti MVM (maďarský majitel a provozovatel  JE Paks) je minimální, vše zajištuje přímo samotná elektárna, která má v této otázce naprostou autonomii. Podpora je poskytována na bázi individuálních smluv mezi obcemi a elektrárnou. Inu každý to dělá tak, jak mu to nejlépe vyhovuje. Dukovanský mechanizmus ENERGOREGION 2020, Ekoregion 5 a obce Dukovany a Rouchovany, na jejichž katastru EDU leží, je prověřen praxí a funguje k všeobecné spokojenosti. Samostatně potom funguje Nadace ČEZ.

OBK již dříve JE Paks navštívila a opět se tam chystá. Zejména ve spojení s  výstavbou nového bloku. Jak nás maďarští kolegové informovali, výstavba je ve fázi přípravy podání žádosti o stavební povolení. Mají územní rozhodnutí a EIA. Firma Rosatom, ktera bude dodavatelem nového jaderného zdroje elektrárny, nyní připravuje odpovídající dokumentaci. Držme palce.

Aleš John, předseda OBK při JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany