Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Naše činnost - 2020

2021 / 2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007

Jak to dělají na Čukotce.

25.5.2020

Na webových stránkách jsme několikrát psali o tzv.  plovoucí jaderné elektrárně.  Jen připomenu, o co jde. Velká loď se dvěma jadernými reaktory. Loď postavená jako ledoborec s jaderným pohonem je dopravena zpravidla na velmi odlehlé a vzdálené místo. Na místo, kde sice žijí a pracují lidé, ale není tam žádné dálkové elektrické vedení. Zpravidla na takovém místě pracuje autonomní elektrická síť. Kde jsou taková místa? Prakticky na celém severním pobřeží Ruska.

Společnost Rosatom vyvinula a postavila tzv. plovoucí jadernou elektrárnu. Tu připojil na konci loňského roku ve městě Pevek na Čukotce k síti. Elektrárna tak dodává zhruba 75 MW se současným odběrem tepla. Tato plovoucí elektrárna v budoucnu nahradí současný zdroj elektrické energie, kterými je Bilibinská jaderná elektrárna (čtyři bloky 12 MWe).

Myšlenka plovoucí elektrárny není nová, běžně jsou používány pro odlehlá místa vyřazené lodě s dieselgenerátorem. Američané v šedesátých letech používali loď Sturgis s jaderným reaktorem o výkonu 10 MW pro dodávku elektřiny pro Panamský průplav. Ale o tom všem jsme již o psali.

Proč se k tomuto tématu vracím?

Řešení plovoucí jaderné elektrárny s poetickým názvem Akademik Lomonosov má jednu unikátní konstrukční zvláštnost. Tou jsou ubytovací prostory pro 350 specialistů zajišťujících provoz této elektrárny. Prostě všichni bydlí na palubě. K tomu mají poměrně slušný komfort se saunou, tělocvičnou, bazénem a dalším podobným vybavením. Myslím, že „vachta“ je půl roku.

Když si uvědomíme, že to je za polárním kruhem, kde řádí polární noc a je tam pekelná zima a tma, je to řešení, které zajistí přítomnost kvalifikovaného personálu, hned vedle reaktoru.

Dočasné ubytování vedle reaktoru by možná mohlo být jednou z inspirací pro případná řešení karanténních stavů, kdy potřebujeme mít na jaderných elektrárnách  kvalifikovaný personál s minimalizací jeho ohrožení vnějšími vlivy.

Držme EDU všechny palce ať zvládnou současnou situaci s platností řady mimořádných preventivních opatření.

Aleš John, předseda OBK při JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany