Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Šéf ČEZ Beneš: Konečná podoba taxonomie EK je pozitivní posun

Konečná podoba tzv. taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn.

České jaderné elektrárny dosáhly druhé nejvyšší výroby v historii

České jaderné elektrárny dosáhly druhé nejvyšší výroby v historii

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily meziročně výrobu o tři procenta. Dohromady dodaly do přenosové sítě 30,73 terawatthodin bezemisní elektřiny. 

Jaderná elektrárna Dukovany v roce 2021 přispěla k celkové bezemisní výrobě téměř 14,87 TWh elektrické energie. V meziročním srovnání tak opět vyrobila o 571 MWh energie více než v roce 2020.

V průběhu roku energetiky čekaly čtyři náročné odstávky pro výměnu paliva s velkým rozsahem kontrol, které zejména v první polovině roku stály společně s preventivními opatřeními proti covid-19 za o něco delším rozsahem odstávek. „V loňském roce jsme se museli v rámci plánovaných odstávek bloků vypořádat s rozsáhlými kontrolami a modernizacemi výrobního zařízení při platnosti řady ochranných opatření. I přesto se nám díky zaměstnancům elektrárny i našich dodavatelů podařilo zajistit bezpečný a spolehlivý provoz všech čtyř dukovanských bloků a dosáhnout čtvrté nejvyšší výroby bezemisní elektrické energie v 36leté historii provozu elektrárny,“ vysvětluje Roman Havlín, který řídí Jadernou elektrárnu Dukovany. Poslední odstávka roku 2021 probíhá od listopadu na druhém výrobní bloku. Po jejím ukončení, které energetici předpokládají na začátku února, bude následovat odstávka pro výměnu paliva na prvním výrobním bloku. Ve zbývající části roku by měly proběhnout už jen dvě odstávky a to na blocích číslo tři a čtyři.

Dukovany a Temelín překonaly milník 30 terawatthodin elektřiny

Dukovany a Temelín překonaly milník 30 terawatthodin elektřiny

I přes ochranná opatření spojená s pandemií COVID a řadu investic přesáhla dnes výroba bezemisní elektřiny v českých jaderných zdrojích pomyslný milník 30 terawatthodin elektřiny za rok. Hrubá spotřeba celé České republiky přitom v loňském roce dosáhla přibližně 71,4 terawatthodin. České jaderné elektrárny tak ušetřily přes 22 milionů tun oxidu uhličitého. 

Už 35 let zásobuje 3. výrobní blok Dukovan domácnosti bezemisní elektřinou z jádra

Už 35 let zásobuje 3. výrobní blok Dukovan domácnosti bezemisní elektřinou z jádra

Přesně před 35 lety dosáhli poprvé energetici Jaderné elektrárny Dukovany 100% výkonu na třetím výrobním bloku. Tímto okamžikem došlo k posílení stability energetické soustavy o další bezemisní zdroj elektřiny s výkonem 440 MW, který byl v průběhu dalšího provozu postupně zvýšen až na současných 510 MW. K dnešnímu dni dodal blok do sítě 116 724 977 MWh čisté elektrické energie, která by pokryla současnou spotřebu všech českých domácností na 7 let.

Energie pro budoucnost: Perspektivy v jaderné energetice

Energie pro budoucnost: Perspektivy v jaderné energetice

7.12. v 18:00 hod proběhne live stream Skupiny ČEZ - Energie pro budoucnost: Perspektivy v jaderné energetice.

Rozhovor s odborníky, Petrem Závodským (Ředitel útvaru výstavba Jaderných elektráren) a Bohdanem Zronkem (Ředitel divize Jaderná energetika), o jaderné energetice, která je základním pilířem budoucí bezemisní energetiky v ČR, a zároveň nabízí spoustu kariérních příležitostí.

Seminář OBK při JE Dukovany - oznámení přesunu do roku 2022

Seminář OBK při JE Dukovany - oznámení přesunu do roku 2022

Z důvodu současného nepříznivého vývoje epidemiologické situace covid-19 a s ohledem na zpřísňující se opatření a aktuální vládní doporučení pro snížení rizika šíření nemoci se Seminář Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany z původně plánovaného termínu 2.12.2021 přesouvá na jarní měsíce roku 2022. Přesný termín bude stanoven dle aktuálního vývoje tak, aby seminář mohl proběhnout osobní prezenční formou.

Aktuální informace z jaderné energetiky a o provozu, výrobních i bezpečnostních ukazatelích Jaderné elektrárny Dukovany za rok 2021 budou zástupci regionu, sdružení i další pozvaní hosté informováni korespondenčně prostřednictvím mailu a webových stránek OBK, kde bude souhrnná zpráva také zveřejněna.

Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

Praha 27. listopadu (ČTK) - Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v elektrárně v Dukovanech, uvedl dnes na twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dotazníky se budou nyní vyhodnocovat, stát následně udělí souhlas se zahájením tendru.

Zahájení odstávky 2. bloku JE Dukovany

Zahájení odstávky 2. bloku JE Dukovany

Na druhém výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany dnes energetici zahájili pravidelnou odstávku bloku kvůli výměně čtvrtiny paliva za čerstvé. Výkon bloku začali operátoři snižovat dnes v půl sedmé ráno. První turbínu energetici odpojili od sítě ve 12:43, ale už 15:30 by měl blok přestat dodávat elektřinu do sítě úplně. V Dukovanech jde o poslední odstávku v tomto roce, která bude opět probíhat za mimořádných opatření proti šíření nemoci COVID-19. V provozu i nadále zůstávají tři ze čtyř dukovanských bloků.  

Upozornění - v rámci harmonogramu prací odstávky jsou dnes - pátek 19. listopadu ve večerních hodinách plánovány zkoušky pojišťovacích ventilů a dalších zařízení, které jsou doprovázeny zvukovými signály a mohou být slyšet v širokém okolí elektrárny. Na zvukové projevy není potřeba reagovat.

ČEZ obdržel první bezpečnostní posouzení od uchazeče na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Společnost EdF předala ČEZ v pátek 5. 11. 2021 odpověď na bezpečnostní posouzení. To zahájil ČEZ letos v červnu a účastní se jej tři potencionální uchazeči o stavbu nového jaderné bloku. Včera jsme odpovědi EdF předali Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Mezinárodní odborníci kontrolují zabezpečení českých jaderných elektráren

Mezinárodní odborníci kontrolují zabezpečení českých jaderných elektráren

Devět mezinárodních expertů na fyzickou ochranu a kybernetickou bezpečnost prověří v tomto týdnu zabezpečení obou českých jaderných elektráren. Zaměří se na to, jak ČEZ naplňuje požadavky české i mezinárodní legislativy. Pro Dukovany půjde o třetí mezinárodní misi zaměřenou na zabezpečení elektrárny.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany