Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Už 35 let zásobuje 3. výrobní blok Dukovan domácnosti bezemisní elektřinou z jádra

Už 35 let zásobuje 3. výrobní blok Dukovan domácnosti bezemisní elektřinou z jádra

Přesně před 35 lety dosáhli poprvé energetici Jaderné elektrárny Dukovany 100% výkonu na třetím výrobním bloku. Tímto okamžikem došlo k posílení stability energetické soustavy o další bezemisní zdroj elektřiny s výkonem 440 MW, který byl v průběhu dalšího provozu postupně zvýšen až na současných 510 MW. K dnešnímu dni dodal blok do sítě 116 724 977 MWh čisté elektrické energie, která by pokryla současnou spotřebu všech českých domácností na 7 let.

Energie pro budoucnost: Perspektivy v jaderné energetice

Energie pro budoucnost: Perspektivy v jaderné energetice

7.12. v 18:00 hod proběhne live stream Skupiny ČEZ - Energie pro budoucnost: Perspektivy v jaderné energetice.

Rozhovor s odborníky, Petrem Závodským (Ředitel útvaru výstavba Jaderných elektráren) a Bohdanem Zronkem (Ředitel divize Jaderná energetika), o jaderné energetice, která je základním pilířem budoucí bezemisní energetiky v ČR, a zároveň nabízí spoustu kariérních příležitostí.

Seminář OBK při JE Dukovany - oznámení přesunu do roku 2022

Seminář OBK při JE Dukovany - oznámení přesunu do roku 2022

Z důvodu současného nepříznivého vývoje epidemiologické situace covid-19 a s ohledem na zpřísňující se opatření a aktuální vládní doporučení pro snížení rizika šíření nemoci se Seminář Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany z původně plánovaného termínu 2.12.2021 přesouvá na jarní měsíce roku 2022. Přesný termín bude stanoven dle aktuálního vývoje tak, aby seminář mohl proběhnout osobní prezenční formou.

Aktuální informace z jaderné energetiky a o provozu, výrobních i bezpečnostních ukazatelích Jaderné elektrárny Dukovany za rok 2021 budou zástupci regionu, sdružení i další pozvaní hosté informováni korespondenčně prostřednictvím mailu a webových stránek OBK, kde bude souhrnná zpráva také zveřejněna.

Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

Praha 27. listopadu (ČTK) - Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v elektrárně v Dukovanech, uvedl dnes na twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dotazníky se budou nyní vyhodnocovat, stát následně udělí souhlas se zahájením tendru.

Zahájení odstávky 2. bloku JE Dukovany

Zahájení odstávky 2. bloku JE Dukovany

Na druhém výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany dnes energetici zahájili pravidelnou odstávku bloku kvůli výměně čtvrtiny paliva za čerstvé. Výkon bloku začali operátoři snižovat dnes v půl sedmé ráno. První turbínu energetici odpojili od sítě ve 12:43, ale už 15:30 by měl blok přestat dodávat elektřinu do sítě úplně. V Dukovanech jde o poslední odstávku v tomto roce, která bude opět probíhat za mimořádných opatření proti šíření nemoci COVID-19. V provozu i nadále zůstávají tři ze čtyř dukovanských bloků.  

Upozornění - v rámci harmonogramu prací odstávky jsou dnes - pátek 19. listopadu ve večerních hodinách plánovány zkoušky pojišťovacích ventilů a dalších zařízení, které jsou doprovázeny zvukovými signály a mohou být slyšet v širokém okolí elektrárny. Na zvukové projevy není potřeba reagovat.

ČEZ obdržel první bezpečnostní posouzení od uchazeče na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Společnost EdF předala ČEZ v pátek 5. 11. 2021 odpověď na bezpečnostní posouzení. To zahájil ČEZ letos v červnu a účastní se jej tři potencionální uchazeči o stavbu nového jaderné bloku. Včera jsme odpovědi EdF předali Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Mezinárodní odborníci kontrolují zabezpečení českých jaderných elektráren

Mezinárodní odborníci kontrolují zabezpečení českých jaderných elektráren

Devět mezinárodních expertů na fyzickou ochranu a kybernetickou bezpečnost prověří v tomto týdnu zabezpečení obou českých jaderných elektráren. Zaměří se na to, jak ČEZ naplňuje požadavky české i mezinárodní legislativy. Pro Dukovany půjde o třetí mezinárodní misi zaměřenou na zabezpečení elektrárny.

Kulaté stoly ke stavbě NJZ - EDU 5

Na přelomu září a října pozval investor pátého bloku EDU (společnost Elektrárna Dukovany II, a.s.)  všechny tři uchazeče o zakázku do JE Dukovany, aby si prohlédli lokalitu a místo budoucí výstavby, tedy na tzv. „site visit“. Tyto prohlídky trvaly dva dny a byly neveřejné.

Prezident podepsal Lex Dukovany

Praha 27. září (ČTK) - Ruské a čínské firmy se nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK dnes o tom informoval jeho mluvčí.

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Newsletter MPO

Newsletter MPO

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) obnovilo vydávání tzv. občasníku jaderné energetiky.

Zářijový Newsletter jaderné energetiky vám přináší:

    • Rekapituluje milníky přípravy nového jaderného zdroje v Dukovanech či události z druhého a třetího čtvrtletí tohoto roku.
    • Zabývá se také V. zasedáním Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR.
    • Víc se v něm dozvíte i o diskusi k jaderné energetice v Evropské unii, konkrétně hodnocení tzv. „taxonomie“, které má za cíl nastavit vodítka pro udržitelné investice.
ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany