Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Top 10 jaderných událostí 2020 v ČR. Česko stále patří mezi jaderné lídry.

Top 10 jaderných událostí 2020 v ČR. Česko stále patří mezi jaderné lídry.

Přestože největším a nejviditelnějším tématem loňského roku byla epidemie covid-19, v oblasti české jaderné energetiky se udála spousta zajímavých věcí. Po několika letech došlo k významnému posunu velkých projektů výstavby nových jaderných bloků a hlubinného úložiště, Temelín i Dukovany zvládly náročné období na jedničku a čeští odborníci potvrdili, že jaderný výzkum se značkou CZ je na světové úrovni.

21. únor 1986 - dosažení 100% výkonu druhého bloku JE Dukovany

21. únor 1986 - dosažení 100% výkonu druhého bloku JE Dukovany

Přesně před 35 lety, 21. února 1986 energetici Jaderné elektrárny Dukovany poprvé dosáhli 100% výkonu na druhém výrobním bloku. Stalo se tak necelých 11 měsíců po dosažení plného výkonu na prvním bloku. Turbosoustrojí druhé výrobní jednotky, která od energetiků dostala jména Zdena a Irena, od té doby vyrobila 115 miliónů megawatthodin bezemisní elektrické energie. Celkem elektrárna od svého spuštění dodala do sítě 464 milionů megawatthodin elektrické energie, která by stačila na více než sedm let spotřeby celé České republiky a také díky ní nemuselo být do ovzduší vypuštěno 376 milionů tun oxidu uhličitého.

Vláda: Jaderné úložiště bude u Temelína, na Vysočině, či u Klatov

Vláda: Jaderné úložiště bude u Temelína, na Vysočině, či u Klatov

21. prosince (ČTK) - Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v Česku vzniknout v jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku, či Březový potok na Klatovsku. Rozhodla o tom dnes vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Ve zmíněných lokalitách se podle něj uskuteční výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030. Starostové z lokalit Horka, Hrádek a Březový potok ČTK řekli, že budou proti stavbě bojovat dál.

Výroba v obou českých JE přesáhla loni 30 TWh

Výroba v obou českých JE přesáhla loni 30 TWh

I přes řadu ochranných opatření a omezení Dukovany a Temelín těsně překonaly výrobu z roku 2019 i metu 30 miliard kilowatthodin dodané elektřiny. Potvrdily tak pozici klíčových bezemisních zdrojů České republiky. Stejně chtějí pokračovat i letos.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany