Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Seminář OBK při JE Dukovany 2022

Seminář OBK při JE Dukovany 2022


Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany pořádá seminář na téma provoz JE Dukovany a budoucnost jaderné energetiky v lokalitě Dukovany.

5. 5.2022, Valeč u Hrotovice, Hotel Zámek Valeč, Velký sál, od 9.30 hod

Program semináře ke stažení dále ve zprávě.

Ministr průmyslu podnikne nutné kroky k vyhlášení tendru na Dukovany

Ministr průmyslu podnikne nutné kroky k vyhlášení tendru na Dukovany

Praha 2. března (ČTK) - Vláda 2. března podle premiéra Petra Fialy (ODS) odsouhlasila, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl potřebné kroky k vyhlášení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Fiala to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Jaderný výbuch nehrozí

Rozhovor s Bohdanem Zronkem, ředitelem divize JE ČEZ pro Hospodářské noviny, zdroj: iHNed.cz | 4.3.2022, autor: Jana Klímová

ČEZ právě zahájil výměnu paliva v prvním bloku Dukovan

ČEZ právě zahájil výměnu paliva v prvním bloku Dukovan

První výrobní blok aktuálně energetici odpojili od přenosové sítě. Zahájili tak odstávku, při které vymění čtvrtinu paliva a v plánu mají i řadu dalších prací.  Výkon bloku začali operátoři snižovat dnes v půl sedmé ráno. Úplně přestal blok bezemisní energii dodávat po odpojení obou turbosoustrojí od přenosové sítě ve 11:14. Z jaderných bloků tak zůstávají v provozu tři ze čtyř dukovanských bloků a oba temelínské bloky.

Odstávka 2. bloku JE Dukovany končí

Odstávka 2. bloku JE Dukovany končí

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes energetici ukončili odstávku 2. bloku. Během ní vyměnili více než čtvrtinu paliva a zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení. Zároveň už ale připravují další odstávku, tentokrát prvního výrobního bloku. Ta by měla začít 19. února.

Životnost jaderných zařízení budou řešit společně Češi se Slováky

Čeští a slovenští odborníci ještě zintenzivní spolupráci v oblasti řešení otázek životnosti jaderných zařízení nebo snižování objemu odpadů v jaderných elektrárnách. Vyplývá to z dnes uzavřeného Memoranda o spolupráci mezi společností ČEZ a státní slovenskou firmou JAVYS. Slovensko i Česká republika, stejně jako řada dalších zemí, deklarují, s ohledem na ochranu klimatu a stabilitu dodávek, zájem rozvíjet jadernou energetiku.

Tendr na nový blok Dukovan je těsně před spuštěním

Všechny dokumenty potřebné k vyhlášení výběrového řízení na výstavbu reaktoru jaderné elektrárny Dukovany jsou v posuzování novou vládou.

Šéf ČEZ Beneš: Konečná podoba taxonomie EK je pozitivní posun

Konečná podoba tzv. taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn.

České jaderné elektrárny dosáhly druhé nejvyšší výroby v historii

České jaderné elektrárny dosáhly druhé nejvyšší výroby v historii

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily meziročně výrobu o tři procenta. Dohromady dodaly do přenosové sítě 30,73 terawatthodin bezemisní elektřiny. 

Jaderná elektrárna Dukovany v roce 2021 přispěla k celkové bezemisní výrobě téměř 14,87 TWh elektrické energie. V meziročním srovnání tak opět vyrobila o 571 MWh energie více než v roce 2020.

V průběhu roku energetiky čekaly čtyři náročné odstávky pro výměnu paliva s velkým rozsahem kontrol, které zejména v první polovině roku stály společně s preventivními opatřeními proti covid-19 za o něco delším rozsahem odstávek. „V loňském roce jsme se museli v rámci plánovaných odstávek bloků vypořádat s rozsáhlými kontrolami a modernizacemi výrobního zařízení při platnosti řady ochranných opatření. I přesto se nám díky zaměstnancům elektrárny i našich dodavatelů podařilo zajistit bezpečný a spolehlivý provoz všech čtyř dukovanských bloků a dosáhnout čtvrté nejvyšší výroby bezemisní elektrické energie v 36leté historii provozu elektrárny,“ vysvětluje Roman Havlín, který řídí Jadernou elektrárnu Dukovany. Poslední odstávka roku 2021 probíhá od listopadu na druhém výrobní bloku. Po jejím ukončení, které energetici předpokládají na začátku února, bude následovat odstávka pro výměnu paliva na prvním výrobním bloku. Ve zbývající části roku by měly proběhnout už jen dvě odstávky a to na blocích číslo tři a čtyři.

Dukovany a Temelín překonaly milník 30 terawatthodin elektřiny

Dukovany a Temelín překonaly milník 30 terawatthodin elektřiny

I přes ochranná opatření spojená s pandemií COVID a řadu investic přesáhla dnes výroba bezemisní elektřiny v českých jaderných zdrojích pomyslný milník 30 terawatthodin elektřiny za rok. Hrubá spotřeba celé České republiky přitom v loňském roce dosáhla přibližně 71,4 terawatthodin. České jaderné elektrárny tak ušetřily přes 22 milionů tun oxidu uhličitého. 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany