Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zahájení odstávky 2. bloku JE Dukovany

Zahájení odstávky 2. bloku JE Dukovany

Na druhém výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany dnes energetici zahájili pravidelnou odstávku bloku kvůli výměně čtvrtiny paliva za čerstvé. Výkon bloku začali operátoři snižovat dnes v půl sedmé ráno. První turbínu energetici odpojili od sítě ve 12:43, ale už 15:30 by měl blok přestat dodávat elektřinu do sítě úplně. V Dukovanech jde o poslední odstávku v tomto roce, která bude opět probíhat za mimořádných opatření proti šíření nemoci COVID-19. V provozu i nadále zůstávají tři ze čtyř dukovanských bloků.  

Upozornění - v rámci harmonogramu prací odstávky jsou dnes - pátek 19. listopadu ve večerních hodinách plánovány zkoušky pojišťovacích ventilů a dalších zařízení, které jsou doprovázeny zvukovými signály a mohou být slyšet v širokém okolí elektrárny. Na zvukové projevy není potřeba reagovat.

ČEZ obdržel první bezpečnostní posouzení od uchazeče na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Společnost EdF předala ČEZ v pátek 5. 11. 2021 odpověď na bezpečnostní posouzení. To zahájil ČEZ letos v červnu a účastní se jej tři potencionální uchazeči o stavbu nového jaderné bloku. Včera jsme odpovědi EdF předali Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Mezinárodní odborníci kontrolují zabezpečení českých jaderných elektráren

Mezinárodní odborníci kontrolují zabezpečení českých jaderných elektráren

Devět mezinárodních expertů na fyzickou ochranu a kybernetickou bezpečnost prověří v tomto týdnu zabezpečení obou českých jaderných elektráren. Zaměří se na to, jak ČEZ naplňuje požadavky české i mezinárodní legislativy. Pro Dukovany půjde o třetí mezinárodní misi zaměřenou na zabezpečení elektrárny.

Kulaté stoly ke stavbě NJZ - EDU 5

Na přelomu září a října pozval investor pátého bloku EDU (společnost Elektrárna Dukovany II, a.s.)  všechny tři uchazeče o zakázku do JE Dukovany, aby si prohlédli lokalitu a místo budoucí výstavby, tedy na tzv. „site visit“. Tyto prohlídky trvaly dva dny a byly neveřejné.

Prezident podepsal Lex Dukovany

Praha 27. září (ČTK) - Ruské a čínské firmy se nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK dnes o tom informoval jeho mluvčí.

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Newsletter MPO

Newsletter MPO

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) obnovilo vydávání tzv. občasníku jaderné energetiky.

Zářijový Newsletter jaderné energetiky vám přináší:

    • Rekapituluje milníky přípravy nového jaderného zdroje v Dukovanech či události z druhého a třetího čtvrtletí tohoto roku.
    • Zabývá se také V. zasedáním Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR.
    • Víc se v něm dozvíte i o diskusi k jaderné energetice v Evropské unii, konkrétně hodnocení tzv. „taxonomie“, které má za cíl nastavit vodítka pro udržitelné investice.
Kulatý stůl s EdF o nabídce pro EDU 5

Kulatý stůl s EdF o nabídce pro EDU 5

Ve středu  22.9. se v Třebíči v aule SPŠ Třebíč uskutečnil první kulatý stůl se zájemci o dodávku pro EDU 5. 

Dukovany i Temelín čeká mezinárodní prověrka bezpečnosti

Dukovany i Temelín čeká mezinárodní prověrka bezpečnosti

Odolnost Dukovan a Temelína proti záměrnému útoku, ochrana digitálních systémů, záložní řešení i nastavené procesy a řada dalších oblastí bude v listopadu součástí rozsáhlé mise Mezinárodní organizace pro atomovou energii. Požádala o ni přímo Česká republika prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Obě elektrárny už obdobnou prověrkou prošly na přelomu tisíciletí, společnost ČEZ očekává, že i letošní mezinárodní mise potvrdí původní výborné výsledky.

Krátkodobé odstavení 3. bloku JE Dukovany

Krátkodobé odstavení 3. bloku JE Dukovany

Kvůli diagnostice jednoho z bezpečnostních čerpadel museli energetici krátkodobě odstavit v úterý odpoledne třetí výrobní blok. Další tři výrobní bloky zůstávají v Dukovanech v nominálním režimu. 

Šestá dukovanská chladicí věž dostala nový kabát

Šestá dukovanská chladicí věž dostala nový kabát

Čistotou a hladkostí září do světle šeda zbarvený povrch pláště chladicí věže číslo šest. Jeho detailní obnovu, kterou energetici ukončili jen před pár dny, prováděli v rámci plánované komplexní obnovy. Energetici tak po 14 měsících dokončili obnovu stavebních částí věže, která slouží k odvodu nevyužitelného zbytkového tepla třetího výrobního bloku při bezemisní výrobě elektřiny a plynule přešli na obnovu sousední věže číslo 5.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany