Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany

Brusel 30. června (ČTK) - Evropská komise (EK) začala vyšetřovat plánovanou státní podporu rozšíření české jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem jsou pochybnosti, zda je tato podpora v souladu s pravidly Evropské unie. Komise to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Plánovaná podpora zahrnuje mimo jiné státní půjčku s nízkými úroky, která by měla pokrýt veškeré náklady na výstavbu, je to zhruba 7,5 miliardy eur (téměř 186 miliard Kč).

Proběhla další kola jednání s uchazeči o nový blok v Dukovanech

Proběhla další kola jednání s uchazeči o nový blok v Dukovanech

Od 7.6. do 23.6. proběhly jednání se všemi potenciálními dodavateli nového jaderného bloku v Dukovanech, a to včetně návštěvy na místě budoucího staveniště.

Zástupci společností Westinghouse, KHNP a EdF využili možnosti k projednání svých dotazů k poptávkové dokumentaci. Zároveň se na lokalitě JE Dukovany seznámili nejen s místem pro vlastní stavbu, ale i se všemi vazbami na okolí, včetně napojení na stávající elektrárnu, napojení na přenosovou soustavu čerpání surové vody atd. V neposlední řadě pak s možným transportem nadrozměrných a těžkých komponent na staveniště.

Na závěr všichni uchazeči potvrdili zájem předložit nabídku, a to v požadovaném termínu do 30.11.2022.

Ing. Petr Závodský, Elektrárna Dukovany II

Teplárny Brno a ČEZ podepsaly memorandum o spolupráci při stavbě horkovodu

Brno 20. června (ČTK) - Městská společnost Teplárny Brno a energetická společnost ČEZ dnes uzavřely memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu, který má do Brna přivést teplo z jaderné elektrárny v Dukovanech. 

ČEZ získá významnou českou společnost Škoda JS, věnující se především jadernému servisu a inženýringu

Energetická Skupina ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem tradiční české firmy z oblasti jaderné energetiky Škoda JS. Vyřeší tak problematiku svého významného dodavatele, který se před několika lety stal součástí ruské strojírenské skupiny OMZ, ovládané Gazprombankou. Díky tomu se společnost v současné době ocitla v ohrožení sankcí, což má potenciální dopad i na zajištění stávajících klíčových dodávek pro jaderné elektrárny ČEZ.

ČEZ v Dukovanech odstavil čtvrtý výrobní blok pro výměnu paliva

ČEZ v Dukovanech odstavil čtvrtý výrobní blok pro výměnu paliva

Výkon na čtvrtém výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany začali energetici snižovat v pátek 3. 6.2022 v 6:30 hod. ráno a ve 12 hodin blok odpojili od přenosové soustavy. Zahájili tak odstávku, při které vymění čtvrtinu paliva a provedou 15 tisíc plánovaných servisních a modernizačních prací. Odstávka bloku se odběratelů nijak nedotkne, zbývající tři výrobní bloky zůstávají v provozu.

SÚJB povolil ČEZ provoz druhého temelínského bloku na neomezenou dobu. Musí ale dodržet řadu podmínek.

SÚJB povolil ČEZ provoz druhého temelínského bloku na neomezenou dobu. Musí ale dodržet řadu podmínek.

Povolení k dalšímu provozu druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín dostala v těchto dnech společnost ČEZ od Státní úřadu pro jadernou bezpečnost. Povolení je vydáno na dobu neurčitou. ČEZ ale musí úřadu průběžně prokazovat, že plní všechny podmínky spojené s bezpečným provozem. Podobné povolení obdržel ČEZ před dvěma roky pro první blok i všechny výrobní jednotky dukovanské jaderné elektrárny.

Lokality českých jaderných elektráren prošly seismickou prověrkou

Lokality českých jaderných elektráren prošly seismickou prověrkou

Výběr lokalit pro stávající i nové jaderné bloky v České republice byl správný a odborníci při něm použili aktuální a správné metody. Takový je předběžný závěr mezinárodní prověrky, kterou si vyžádal ČEZ prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Mise šestice odborníků ze třech zemí začala v pondělí v jihočeském Temelíně, její hlavní část ukončili odborníci ze Švýcarska, Francie a Japonska a nezávislá pozorovatelka z Rakouska za přítomnosti zástupců ČEZ a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a provozovatele obou českých elektráren ČEZ, a.s., v Dukovanech.

Newsletter jaderné energetiky 04/2022

Newsletter jaderné energetiky 04/2022

Vyšlo nové číslo Newsletter jaderné energetiky 04/2022

Seminář OBK při JE Dukovany ve Valči přivítal stovku hostů

Seminář OBK při JE Dukovany ve Valči přivítal stovku hostů

Po dvouleté pauze způsobené kovidem se ve čtvrtek 5. května opět uskutečnilo ve Velkém sále hotelu Zámek Valeč setkání - seminář Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany. Poslední seminář se uskutečnil online formou v roce 2020. Tématem toho letošního byla aktuální situace v provozu, spolehlivosti a bezpečnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Zazněly i informace o přípravě nového bloku EDU 5 a o stavu úložiště radioaktivních odpadů.

35 let od zavezení prvního paliva do reaktoru 3. bloku v JE Dukovany

35 let od zavezení prvního paliva do reaktoru 3. bloku v JE Dukovany

Dukovanští energetici 29. dubna 1987 poprvé zavezli palivo do posledního čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany a o měsíc později v něm spustili první řízenou štěpnou reakci. Od té doby obě turbosoustrojí čtvrtého výrobního bloku, která od energetiků dostala jména Gerda a Marta, vyrobila 119 640 214 MWh čisté bezemisní energie, která by vystačila všem českým domácnostem na sedm let.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany