Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Česko má už 10 štěpných jaderných reaktorů. Poslední, desátý, právě spustili na FJFI ČVUT.

V Česku byl spuštěn celkově desátý štěpný jaderný reaktor. Provoz svého druhého školního štěpného reaktoru VR-2 v úterý 6. června zahájila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického (FJFI ČVUT) v Praze. Využívat ho bude pro výuku a vědeckou činnost.

Energetici v Dukovanech zahájili odstávku 1. bloku

Energetici v Dukovanech zahájili odstávku 1. bloku

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany v pátek 2. června plánovaně odstavili první výrobní blok pro výměnu části paliva za čerstvé, pravidelné kontroly a modernizaci zařízení. Výkon bloku začali energetici snižovat v 8:30 hod. ráno a v 15:03 hod. blok přestal po více než 420 dnech trvalého provozu dodávat bezemisní elektrickou energii do přenosové sítě. V červenci současně na dobu tří týdnů odstaví i druhý výrobní blok. Odstávky bloků se odběratelů nijak nedotknou.

Obě české jaderné elektrárny chceme udržet v nejlepší kondici

Obě české jaderné elektrárny chceme udržet v nejlepší kondici

Společnost ČEZ odstartovala v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany rozsáhlý projekt směřující ke zvýšení efektivity těchto zdrojů. Díky delším palivovým kampaním očekává růst celkových dodávek elektřiny v objemu 3 až 4 procent celkové české spotřeby. Dál také modernizuje a připravuje stavbu nových jaderných zdrojů.

Češi dominantně podporují čisté energetické zdroje

Češi dominantně podporují čisté energetické zdroje

Česká republika by se měla v budoucnu spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu veřejného mínění, uskutečněného v průběhu května. Naprostá většina obyvatel (96%) považuje za klíčovou soběstačnost země v zásobování energií. Masivně proto podporují jaderné a obnovitelné zdroje a jejich kombinaci. Naopak uhlí má podle nich jen relativně malou perspektivu. 

Svátek matek oslavily ženy v Jaderné elektrárně Dukovany

Svátek matek oslavily ženy v Jaderné elektrárně Dukovany

Starostky, místostarostky, ředitelky škol, školek či třeba neziskových organizací se setkaly v rámci Dne matek v Jaderné elektrárně Dukovany. Kromě samotné oslavy Dne matek se setkaly s vedením elektrárny a seznámily s novinkami v oblasti jaderné energetiky.

Energetici v Dukovanech zahájili sérii letošních cvičení

Energetici v Dukovanech zahájili sérii letošních cvičení

„Věnujete pozornost tomuto hlášení. Pozor jedná se o cvičení“, tak začalo první letošní cvičení členů pohotovostní organizace havarijní odezvy a pracovníků Jaderné elektrárny Dukovany. Cílem těchto cvičení je ověřit připravenost elektrárny na neobvyklé události. Celkem v letošním roce energetiky čeká 13 preventivních cvičení, z toho jedno se zapojením všech osob v areálu elektrárny.

Energetici v Dukovanech ukončili odstávku  2. výrobního bloku ještě před Velikonocemi

Energetici v Dukovanech ukončili odstávku 2. výrobního bloku ještě před Velikonocemi

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili plánovanou odstávku pro výměnu paliva na 2. výrobním bloku. V jejím průběhu vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a zmodernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal opět dodávat v neděli 9. dubna v 18:39 hod. O Velikonocích tak byly v Dukovanech v provozu všechny čtyři výrobní bloky.

Počet žen v jaderné energetice stoupá: v posledních 3 letech jich v českých jaderkách přibylo 12 %

Počet žen v jaderné energetice stoupá: v posledních 3 letech jich v českých jaderkách přibylo 12 %

O více než dvacet procent stoupl za poslední tři roky podíl žen, které pracují v českých jaderných elektrárnách. Aktuálně jich je zde zaměstnáno 317, což je o 12 % víc než před třemi roky. Celkově se počet žen v tomto donedávna téměř ryze mužském prostředí přiblížil 11 procentům. Tři dívky se také aktuálně připravují na prestižní pozici jaderných operátorek. Další ženy pak působí ve specializovaných dceřiných společnostech a v dodavatelských firmách.

Američané budou nově dodávat jaderné palivo kromě Temelína i do Dukovan

Američané budou nově dodávat jaderné palivo kromě Temelína i do Dukovan

Americká společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku bude dodávat od roku 2024 jaderné palivo i pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Nyní palivo pro tamní typ reaktorů jako jediná na světě vyráběla, a do Dukovan dodávala, pouze ruská společnost TVEL. Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině v loňském roce ČEZ z bezpečnostních důvodů okamžitě zahájil jednání, aby nalezl nového dodavatele paliva. Společnost Westinghouse urychlila vývoj a výsledkem je dnes podepsaný kontrakt.

ČEZ urychlí jednání o Dukovanech

ČEZ urychlí jednání o Dukovanech

22.02.2023 , ČEZ v posledním únorovém týdnu s předstihem zahájí jednání s uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Do května si na nich chce vyjasnit některé parametry nabídek zájemců. Jednání měla začít nejdříve v dubnu, firma však urychlila čtení úvodních nabídek. Na Twitteru to včera oznámil člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Úvodní nabídky zaslaly francouzská EdF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany