Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Energetici v Dukovanech ukončili odstávku  2. výrobního bloku ještě před Velikonocemi

Energetici v Dukovanech ukončili odstávku 2. výrobního bloku ještě před Velikonocemi

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili plánovanou odstávku pro výměnu paliva na 2. výrobním bloku. V jejím průběhu vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a zmodernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal opět dodávat v neděli 9. dubna v 18:39 hod. O Velikonocích tak byly v Dukovanech v provozu všechny čtyři výrobní bloky.

Počet žen v jaderné energetice stoupá: v posledních 3 letech jich v českých jaderkách přibylo 12 %

Počet žen v jaderné energetice stoupá: v posledních 3 letech jich v českých jaderkách přibylo 12 %

O více než dvacet procent stoupl za poslední tři roky podíl žen, které pracují v českých jaderných elektrárnách. Aktuálně jich je zde zaměstnáno 317, což je o 12 % víc než před třemi roky. Celkově se počet žen v tomto donedávna téměř ryze mužském prostředí přiblížil 11 procentům. Tři dívky se také aktuálně připravují na prestižní pozici jaderných operátorek. Další ženy pak působí ve specializovaných dceřiných společnostech a v dodavatelských firmách.

Američané budou nově dodávat jaderné palivo kromě Temelína i do Dukovan

Američané budou nově dodávat jaderné palivo kromě Temelína i do Dukovan

Americká společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku bude dodávat od roku 2024 jaderné palivo i pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Nyní palivo pro tamní typ reaktorů jako jediná na světě vyráběla, a do Dukovan dodávala, pouze ruská společnost TVEL. Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině v loňském roce ČEZ z bezpečnostních důvodů okamžitě zahájil jednání, aby nalezl nového dodavatele paliva. Společnost Westinghouse urychlila vývoj a výsledkem je dnes podepsaný kontrakt.

ČEZ urychlí jednání o Dukovanech

ČEZ urychlí jednání o Dukovanech

22.02.2023 , ČEZ v posledním únorovém týdnu s předstihem zahájí jednání s uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Do května si na nich chce vyjasnit některé parametry nabídek zájemců. Jednání měla začít nejdříve v dubnu, firma však urychlila čtení úvodních nabídek. Na Twitteru to včera oznámil člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Úvodní nabídky zaslaly francouzská EdF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

Preferované lokality pro malé modulární reaktory

ČEZ předběžně vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu SMR v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by mohly vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích. Tedy v místech současných uhelných elektráren, lokality se tak transformují na bezemisní. Skupina ČEZ se v rámci své Vize 2030 zavázala k přípravě výstavby malých modulárních reaktorů s celkovým výkonem přes 1 000 MW po roce 2040. Malé modulární reaktory by ve zmíněných lokalitách však mohly vzniknout již ve druhé polovině 30. let. Hlavním smyslem výstavby SMR je zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti dodávek stabilní bezemisní energie.

Žádost o povolení k umístění nového slovenského reaktoru

20. února 2023, WNN: Společnost Jadrová Energetická Spoločnosť Slovenska (JESS) podala žádost Slovenskému jadernému regulačnímu úřadu (ÚJD) o povolení k umístění nové jaderné elektrárny v blízkosti stávající jaderné elektrárny Bohunice v Jaslovských Bohunicích u Trnavy. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s.,  je společným podnikem slovenské Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS), která vlastní 51% podíl a ČEZ, který vlastní 49% akcií. „Je to součást předpřípravné etapy projektu nového jaderného zdroje. Tedy získání všech možných povolení, která lze získat dříve, než se začne rozhodovat o projektu samotném,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

V jaderných a vodních elektrárnách využívá ČEZ moderní 3D technologie včetně kovového 3D tisku. Novinka šetří čas i peníze.

V jaderných a vodních elektrárnách využívá ČEZ moderní 3D technologie včetně kovového 3D tisku. Novinka šetří čas i peníze.

3D modely technologie, včetně moderní metody 3D tisku, využívá ČEZ ve spolupráci se ŠKODA JS pro obě české jaderné elektrárny i v hydroenergetice. Inovativní postup boduje v případech, kdy se chybějící zařízení už nevyrábí, není na trhu dostupné nebo má příliš dlouhé dodací lhůty. Během prvního roku přispělo nasazování dílů z 3D produkce ke zkrácení času odstávek a zvýšení výroby elektráren – a to bez vlivu na bezpečnou dodávku elektřiny. Energetici v tomto období vyrobili na 3D tiskárně celkem 4159 dílů jak z plastu, tak i z kovu. Je to další z kroků pro zajištění energetické nezávislosti a minimálně šedesátiletého provozu jaderných elektráren i dalších částí kritické energetické infrastruktury.

ČEZ v Dukovanech plánovaně odstavil druhý výrobní blok pro výměnu paliva

ČEZ v Dukovanech plánovaně odstavil druhý výrobní blok pro výměnu paliva

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany v pátek 10. února plánovaně odstavili druhý výrobní blok pro výměnu části paliva za čerstvé. Výkon bloku začali snižovat v 6:30 hod. ráno a v 17:11 hod. blok přestal dodávat elektrickou energii do přenosové sítě. Odstávka bloku se odběratelů nijak nedotkne, zbývající tři výrobní bloky zůstávají v provozu na plném výkonu.

ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance

ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance

Do Jaderné elektrárny Dukovany letos ČEZ investuje přes 2,3 miliardy korun. To je téměř o půl miliardy víc než v uplynulém roce. Investice směřují především k zajištění plánovaného bezpečného a spolehlivého provozu nejméně do roku 2047. Dukovany současně u všech čtyř bloků přechází na 16timěsíční palivové kampaně a plánují nabrat cca 100 nových zaměstnanců.

České jádro dodalo nejvíc elektřiny v historii

České jádro dodalo nejvíc elektřiny v historii

České jaderné elektrárny vyrobily v roce 2022 rekordní množství energie. Do přenosové sítě dodaly 31 TWh elektřiny, o 110 000 megawatthodin více než v předchozím roce. Ušetřily tak přibližně 22,5 milionů tun oxidu uhličitého. Rekordní výroba je výsledkem řady modernizací a vylepšení, které zvýšily spolehlivost a výkon obou klíčových českých zdrojů.  V roce 2023 očekává ČEZ, kvůli plánovaným rozsáhlým investicím do nejméně šedesátiletého provozu, mírně nižší produkci. 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany