Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Preferované lokality pro malé modulární reaktory

ČEZ předběžně vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu SMR v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by mohly vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích. Tedy v místech současných uhelných elektráren, lokality se tak transformují na bezemisní. Skupina ČEZ se v rámci své Vize 2030 zavázala k přípravě výstavby malých modulárních reaktorů s celkovým výkonem přes 1 000 MW po roce 2040. Malé modulární reaktory by ve zmíněných lokalitách však mohly vzniknout již ve druhé polovině 30. let. Hlavním smyslem výstavby SMR je zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti dodávek stabilní bezemisní energie.

Žádost o povolení k umístění nového slovenského reaktoru

20. února 2023, WNN: Společnost Jadrová Energetická Spoločnosť Slovenska (JESS) podala žádost Slovenskému jadernému regulačnímu úřadu (ÚJD) o povolení k umístění nové jaderné elektrárny v blízkosti stávající jaderné elektrárny Bohunice v Jaslovských Bohunicích u Trnavy. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s.,  je společným podnikem slovenské Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS), která vlastní 51% podíl a ČEZ, který vlastní 49% akcií. „Je to součást předpřípravné etapy projektu nového jaderného zdroje. Tedy získání všech možných povolení, která lze získat dříve, než se začne rozhodovat o projektu samotném,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

V jaderných a vodních elektrárnách využívá ČEZ moderní 3D technologie včetně kovového 3D tisku. Novinka šetří čas i peníze.

V jaderných a vodních elektrárnách využívá ČEZ moderní 3D technologie včetně kovového 3D tisku. Novinka šetří čas i peníze.

3D modely technologie, včetně moderní metody 3D tisku, využívá ČEZ ve spolupráci se ŠKODA JS pro obě české jaderné elektrárny i v hydroenergetice. Inovativní postup boduje v případech, kdy se chybějící zařízení už nevyrábí, není na trhu dostupné nebo má příliš dlouhé dodací lhůty. Během prvního roku přispělo nasazování dílů z 3D produkce ke zkrácení času odstávek a zvýšení výroby elektráren – a to bez vlivu na bezpečnou dodávku elektřiny. Energetici v tomto období vyrobili na 3D tiskárně celkem 4159 dílů jak z plastu, tak i z kovu. Je to další z kroků pro zajištění energetické nezávislosti a minimálně šedesátiletého provozu jaderných elektráren i dalších částí kritické energetické infrastruktury.

ČEZ v Dukovanech plánovaně odstavil druhý výrobní blok pro výměnu paliva

ČEZ v Dukovanech plánovaně odstavil druhý výrobní blok pro výměnu paliva

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany v pátek 10. února plánovaně odstavili druhý výrobní blok pro výměnu části paliva za čerstvé. Výkon bloku začali snižovat v 6:30 hod. ráno a v 17:11 hod. blok přestal dodávat elektrickou energii do přenosové sítě. Odstávka bloku se odběratelů nijak nedotkne, zbývající tři výrobní bloky zůstávají v provozu na plném výkonu.

ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance

ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance

Do Jaderné elektrárny Dukovany letos ČEZ investuje přes 2,3 miliardy korun. To je téměř o půl miliardy víc než v uplynulém roce. Investice směřují především k zajištění plánovaného bezpečného a spolehlivého provozu nejméně do roku 2047. Dukovany současně u všech čtyř bloků přechází na 16timěsíční palivové kampaně a plánují nabrat cca 100 nových zaměstnanců.

České jádro dodalo nejvíc elektřiny v historii

České jádro dodalo nejvíc elektřiny v historii

České jaderné elektrárny vyrobily v roce 2022 rekordní množství energie. Do přenosové sítě dodaly 31 TWh elektřiny, o 110 000 megawatthodin více než v předchozím roce. Ušetřily tak přibližně 22,5 milionů tun oxidu uhličitého. Rekordní výroba je výsledkem řady modernizací a vylepšení, které zvýšily spolehlivost a výkon obou klíčových českých zdrojů.  V roce 2023 očekává ČEZ, kvůli plánovaným rozsáhlým investicím do nejméně šedesátiletého provozu, mírně nižší produkci. 

Top 10 českých jaderných událostí 2022

Top 10 českých jaderných událostí 2022

Rok 2022 byl z pohledu rozvoje jaderné energetiky v České republice v mnohém průlomový: odstartoval největší investiční projekt v moderních dějinách země, došlo k významnému posunu v přípravě na nové jaderné technologie, i k rozšíření českých výzkumných kapacit v této oblasti. Podpora jádra u české veřejnosti trhala rekordy. To vše ukazuje, že Česká republika stále patří mezi světovou jadernou špičku.

Čtvrtý rok po sobě české jaderné elektrárny překonaly výrobu 30 TWh bezemisní energie

Čtvrtý rok po sobě české jaderné elektrárny překonaly výrobu 30 TWh bezemisní energie

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín včera večer dosáhly jednoho z důležitých ročních milníků, kdy společně vyrobily 30 000 000 MWh elektřiny. Energetici tak dlouhodobě stanoveného provozního cíle dosáhli o necelé dva dny dříve než v loňském roce. To odpovídá téměř polovině spotřeby celé České republiky v loňském roce. Další sta tisíce megawatt chtějí ještě do konce roku přidat.

České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí

Jaderné elektrárny Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takový je hlavní závěr recertifikačního auditu mezinárodní společnosti Det Norske Veritas. Prestižní ekologický certifikát pro oblast řízení ochrany životního prostředí drží Dukovany nepřetržitě už od roku 2001 a temelínská elektrárna od roku 2004.

Česko bude potřebovat více než jeden jaderný blok

...říká Tomáš Pleskač v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Přečtěte si přepis rozhovoru s Tomášem Pleskačem z 30. 11.,  jehož autorem je Jan Brož: 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany