Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Odpojení 2. výrobního bloku JE Dukovany od přenosové sítě

Odpojení 2. výrobního bloku JE Dukovany od přenosové sítě

Operátoři druhého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany o víkendu odpojili druhý výrobní blok  od přenosové sítě pro kontrolu a opravu ucpávky jedné z dvanácti uzavíracích armatur. Ta je běžně nepřístupná a pro provedení práce je nutné odstavení celého zařízení. Dodávky elektřiny do české přenosové sítě jsou plně zajištěny z dalších zdrojů.

SÚRAO má nového ředitele

Ministr průmyslu a obchodu Ing. Jozef Síkela jmenoval na základě výsledků výběrového řízení do funkce ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů RNDr. Lukáše Vondrovice, Ph.D.

ČEZ zahájil odstávku třetího výrobního bloku Dukovany pro výměnu paliva

ČEZ zahájil odstávku třetího výrobního bloku Dukovany pro výměnu paliva

Na třetím výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany dnes energetici zahájili plánovanou odstávku pro výměnu části paliva za čerstvé. Výkon bloku začali energetici snižovat dnes v 6:30 hod. ráno a ve 12:08 hodin blok přestal dodávat elektrickou energii do přenosové sítě. Odstávka bloku se odběratelů nijak nedotkne, zbývající tři výrobní bloky zůstávají v provozu na plném výkonu.

Češi před 65 lety úspěšně rozštěpili atom, jako devátí na světě.

Češi před 65 lety úspěšně rozštěpili atom, jako devátí na světě.

Před 65 lety, v noci z 24. na 25. září 1957 se Československo stalo teprve devátou zemí na světě, která úspěšně zvládla spustit řízenou řetězovou štěpnou reakci. Přelomový okamžik se odehrál v reaktoru VVR-S Ústavu jaderné fysiky (dnešní ÚJV) v Řeži u Prahy a trval pouhých patnáct minut. 

Energetici v Dukovanech opět zvyšují efektivitu výroby a dodávku bezemisní energie

Energetici v Dukovanech opět zvyšují efektivitu výroby a dodávku bezemisní energie

Přínos v podobě 2 385 MWh/rok navíc vyrobené elektrické energie získají energetici v Jaderné elektrárně Dukovany díky náhradě ručních armatur zimních ochran chladicích věží za elektricky a dálkově ovládané. 

Kraj založil firmu pro vybudování malého reaktoru

Mladá fronta DNES  16.9. 2022:  Jihočeští zastupitelé schválili 15. září na svém zasedání vznik společnosti South Bohemia Nuclear Park, která má za cíl připravit vybudování malého modulárního jaderného reaktoru v areálu temelínské elektrárny.

Zástupci Vysočiny jednali s premiérem o dostavbě Dukovan a dopadech na region

Praha/Jihlava 8. září (ČTK) - Zástupci Kraje Vysočina dnes domlouvali s premiérem Petrem Fialou (ODS), dalšími ministry a vedením firmy ČEZ další postup v přípravě speciálního zákona, který by umožnil urychlit proces výstavby nového jaderného bloku Dukovan a dalších výroben energie z obnovitelných zdrojů.

Dukovany už letos vyrobily 9 TWh elektřiny, tropické teploty provoz elektrárny prakticky neovlivňují

Dukovany už letos vyrobily 9 TWh elektřiny, tropické teploty provoz elektrárny prakticky neovlivňují

Bezemisní elektřinu, která odpovídá půlroční spotřebě všech českých domácností, vyrobila od začátku roku Jaderná elektrárna Dukovany. V porovnání s loňským rokem zvládly Dukovany vyrobit 9 TWh elektřiny o 6 hodin dříve. A plánovanou výrobu nesnížily ani horké letní dny. Aktuálně čtyři dukovanské bloky svojí bezemisní produkcí kryjí přibližně čtvrtinu české spotřeby.

ČEZ v Dukovanech spustil 4. výrobní blok

ČEZ v Dukovanech spustil 4. výrobní blok

Energetici dnes v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili pravidelnou odstávku 4. bloku pro výměnu paliva. Během uplynulých 54 dnů vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal dodávat dnes v noci a nyní operátoři postupně zvyšují výkon reaktoru. V provozu tak jsou v Dukovanech všechny čtyři výrobní bloky.

Zařízení v jaderných elektrárnách zkontrolují i laserem

Prostorové mapování pomocí laserových systémů používají experti v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. ČEZ tak rozšiřuje možnosti kontrol obtížně přístupných vnitřních prostor nebo důležitých zařízení, jako jsou například hermetické prostory, parogenerátory či velká čerpadla.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany