Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Češi před 65 lety úspěšně rozštěpili atom, jako devátí na světě.

Češi před 65 lety úspěšně rozštěpili atom, jako devátí na světě.

Před 65 lety, v noci z 24. na 25. září 1957 se Československo stalo teprve devátou zemí na světě, která úspěšně zvládla spustit řízenou řetězovou štěpnou reakci. Přelomový okamžik se odehrál v reaktoru VVR-S Ústavu jaderné fysiky (dnešní ÚJV) v Řeži u Prahy a trval pouhých patnáct minut. 

Energetici v Dukovanech opět zvyšují efektivitu výroby a dodávku bezemisní energie

Energetici v Dukovanech opět zvyšují efektivitu výroby a dodávku bezemisní energie

Přínos v podobě 2 385 MWh/rok navíc vyrobené elektrické energie získají energetici v Jaderné elektrárně Dukovany díky náhradě ručních armatur zimních ochran chladicích věží za elektricky a dálkově ovládané. 

Kraj založil firmu pro vybudování malého reaktoru

Mladá fronta DNES  16.9. 2022:  Jihočeští zastupitelé schválili 15. září na svém zasedání vznik společnosti South Bohemia Nuclear Park, která má za cíl připravit vybudování malého modulárního jaderného reaktoru v areálu temelínské elektrárny.

Zástupci Vysočiny jednali s premiérem o dostavbě Dukovan a dopadech na region

Praha/Jihlava 8. září (ČTK) - Zástupci Kraje Vysočina dnes domlouvali s premiérem Petrem Fialou (ODS), dalšími ministry a vedením firmy ČEZ další postup v přípravě speciálního zákona, který by umožnil urychlit proces výstavby nového jaderného bloku Dukovan a dalších výroben energie z obnovitelných zdrojů.

Dukovany už letos vyrobily 9 TWh elektřiny, tropické teploty provoz elektrárny prakticky neovlivňují

Dukovany už letos vyrobily 9 TWh elektřiny, tropické teploty provoz elektrárny prakticky neovlivňují

Bezemisní elektřinu, která odpovídá půlroční spotřebě všech českých domácností, vyrobila od začátku roku Jaderná elektrárna Dukovany. V porovnání s loňským rokem zvládly Dukovany vyrobit 9 TWh elektřiny o 6 hodin dříve. A plánovanou výrobu nesnížily ani horké letní dny. Aktuálně čtyři dukovanské bloky svojí bezemisní produkcí kryjí přibližně čtvrtinu české spotřeby.

ČEZ v Dukovanech spustil 4. výrobní blok

ČEZ v Dukovanech spustil 4. výrobní blok

Energetici dnes v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili pravidelnou odstávku 4. bloku pro výměnu paliva. Během uplynulých 54 dnů vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal dodávat dnes v noci a nyní operátoři postupně zvyšují výkon reaktoru. V provozu tak jsou v Dukovanech všechny čtyři výrobní bloky.

Zařízení v jaderných elektrárnách zkontrolují i laserem

Prostorové mapování pomocí laserových systémů používají experti v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. ČEZ tak rozšiřuje možnosti kontrol obtížně přístupných vnitřních prostor nebo důležitých zařízení, jako jsou například hermetické prostory, parogenerátory či velká čerpadla.

Dukovany zvyšují výrobu

Dukovany zvyšují výrobu

Jen zdánlivě drobné snížení průměrné teploty cirkulační chladicí vody o 0,35 °C umožní zvýšit efektivitu celé elektrárny. Modifikace spočívá v propojení okruhů chladicí vody mezi novými ventilátorovými a stávajícími chladicími věžemi. 

 

Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany

Brusel 30. června (ČTK) - Evropská komise (EK) začala vyšetřovat plánovanou státní podporu rozšíření české jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem jsou pochybnosti, zda je tato podpora v souladu s pravidly Evropské unie. Komise to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Plánovaná podpora zahrnuje mimo jiné státní půjčku s nízkými úroky, která by měla pokrýt veškeré náklady na výstavbu, je to zhruba 7,5 miliardy eur (téměř 186 miliard Kč).

Proběhla další kola jednání s uchazeči o nový blok v Dukovanech

Proběhla další kola jednání s uchazeči o nový blok v Dukovanech

Od 7.6. do 23.6. proběhly jednání se všemi potenciálními dodavateli nového jaderného bloku v Dukovanech, a to včetně návštěvy na místě budoucího staveniště.

Zástupci společností Westinghouse, KHNP a EdF využili možnosti k projednání svých dotazů k poptávkové dokumentaci. Zároveň se na lokalitě JE Dukovany seznámili nejen s místem pro vlastní stavbu, ale i se všemi vazbami na okolí, včetně napojení na stávající elektrárnu, napojení na přenosovou soustavu čerpání surové vody atd. V neposlední řadě pak s možným transportem nadrozměrných a těžkých komponent na staveniště.

Na závěr všichni uchazeči potvrdili zájem předložit nabídku, a to v požadovaném termínu do 30.11.2022.

Ing. Petr Závodský, Elektrárna Dukovany II

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany