Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Obě české jaderné elektrárny chceme udržet v nejlepší kondici

Obě české jaderné elektrárny chceme udržet v nejlepší kondici

Společnost ČEZ odstartovala v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany rozsáhlý projekt směřující ke zvýšení efektivity těchto zdrojů. Díky delším palivovým kampaním očekává růst celkových dodávek elektřiny v objemu 3 až 4 procent celkové české spotřeby. Dál také modernizuje a připravuje stavbu nových jaderných zdrojů.

Češi dominantně podporují čisté energetické zdroje

Češi dominantně podporují čisté energetické zdroje

Česká republika by se měla v budoucnu spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu veřejného mínění, uskutečněného v průběhu května. Naprostá většina obyvatel (96%) považuje za klíčovou soběstačnost země v zásobování energií. Masivně proto podporují jaderné a obnovitelné zdroje a jejich kombinaci. Naopak uhlí má podle nich jen relativně malou perspektivu. 

Svátek matek oslavily ženy v Jaderné elektrárně Dukovany

Svátek matek oslavily ženy v Jaderné elektrárně Dukovany

Starostky, místostarostky, ředitelky škol, školek či třeba neziskových organizací se setkaly v rámci Dne matek v Jaderné elektrárně Dukovany. Kromě samotné oslavy Dne matek se setkaly s vedením elektrárny a seznámily s novinkami v oblasti jaderné energetiky.

Energetici v Dukovanech zahájili sérii letošních cvičení

Energetici v Dukovanech zahájili sérii letošních cvičení

„Věnujete pozornost tomuto hlášení. Pozor jedná se o cvičení“, tak začalo první letošní cvičení členů pohotovostní organizace havarijní odezvy a pracovníků Jaderné elektrárny Dukovany. Cílem těchto cvičení je ověřit připravenost elektrárny na neobvyklé události. Celkem v letošním roce energetiky čeká 13 preventivních cvičení, z toho jedno se zapojením všech osob v areálu elektrárny.

Energetici v Dukovanech ukončili odstávku  2. výrobního bloku ještě před Velikonocemi

Energetici v Dukovanech ukončili odstávku 2. výrobního bloku ještě před Velikonocemi

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili plánovanou odstávku pro výměnu paliva na 2. výrobním bloku. V jejím průběhu vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a zmodernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal opět dodávat v neděli 9. dubna v 18:39 hod. O Velikonocích tak byly v Dukovanech v provozu všechny čtyři výrobní bloky.

Počet žen v jaderné energetice stoupá: v posledních 3 letech jich v českých jaderkách přibylo 12 %

Počet žen v jaderné energetice stoupá: v posledních 3 letech jich v českých jaderkách přibylo 12 %

O více než dvacet procent stoupl za poslední tři roky podíl žen, které pracují v českých jaderných elektrárnách. Aktuálně jich je zde zaměstnáno 317, což je o 12 % víc než před třemi roky. Celkově se počet žen v tomto donedávna téměř ryze mužském prostředí přiblížil 11 procentům. Tři dívky se také aktuálně připravují na prestižní pozici jaderných operátorek. Další ženy pak působí ve specializovaných dceřiných společnostech a v dodavatelských firmách.

Američané budou nově dodávat jaderné palivo kromě Temelína i do Dukovan

Američané budou nově dodávat jaderné palivo kromě Temelína i do Dukovan

Americká společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku bude dodávat od roku 2024 jaderné palivo i pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Nyní palivo pro tamní typ reaktorů jako jediná na světě vyráběla, a do Dukovan dodávala, pouze ruská společnost TVEL. Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině v loňském roce ČEZ z bezpečnostních důvodů okamžitě zahájil jednání, aby nalezl nového dodavatele paliva. Společnost Westinghouse urychlila vývoj a výsledkem je dnes podepsaný kontrakt.

ČEZ urychlí jednání o Dukovanech

ČEZ urychlí jednání o Dukovanech

22.02.2023 , ČEZ v posledním únorovém týdnu s předstihem zahájí jednání s uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Do května si na nich chce vyjasnit některé parametry nabídek zájemců. Jednání měla začít nejdříve v dubnu, firma však urychlila čtení úvodních nabídek. Na Twitteru to včera oznámil člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Úvodní nabídky zaslaly francouzská EdF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

Preferované lokality pro malé modulární reaktory

ČEZ předběžně vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu SMR v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by mohly vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích. Tedy v místech současných uhelných elektráren, lokality se tak transformují na bezemisní. Skupina ČEZ se v rámci své Vize 2030 zavázala k přípravě výstavby malých modulárních reaktorů s celkovým výkonem přes 1 000 MW po roce 2040. Malé modulární reaktory by ve zmíněných lokalitách však mohly vzniknout již ve druhé polovině 30. let. Hlavním smyslem výstavby SMR je zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti dodávek stabilní bezemisní energie.

Žádost o povolení k umístění nového slovenského reaktoru

20. února 2023, WNN: Společnost Jadrová Energetická Spoločnosť Slovenska (JESS) podala žádost Slovenskému jadernému regulačnímu úřadu (ÚJD) o povolení k umístění nové jaderné elektrárny v blízkosti stávající jaderné elektrárny Bohunice v Jaslovských Bohunicích u Trnavy. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s.,  je společným podnikem slovenské Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS), která vlastní 51% podíl a ČEZ, který vlastní 49% akcií. „Je to součást předpřípravné etapy projektu nového jaderného zdroje. Tedy získání všech možných povolení, která lze získat dříve, než se začne rozhodovat o projektu samotném,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany