Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Naše činnost - 2018

2024 / 2023 / 2022 / 2021 / 2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007
Ohlédnutí Občanské bezpečnostní komise EDU za rokem 2018

Ohlédnutí Občanské bezpečnostní komise EDU za rokem 2018

Jaký byl rok 2018 v práci OBK, ve spolupráci s JE Dukovany, jaký byl provoz EDU, zejména z pohledu bezpečnosti a spolehlivosti. Co mne a OBK potěšilo a co stojí za upozornění. 

John k EDU II: Babiš jenom slíbil. A slibem nezarmoutíš

Rozhovor předsedy OBK pro Horácké noviny, autor: Arnošt Pacola

TŘEBÍČ – Ing. Aleš John je nezávislým poradcem v oblasti energetiky a předsedou Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany, která 22. listopadu uspořádala svůj každoroční seminář v Hotelu Zámek Valeč. Zúčastnilo se ho na 170 zájemců o energetiku, zastupitelů, starostů, průmyslníků z okolí JE Dukovany. Jako hosté byli ti nejpovolanější, premiér Andrej Babiš, ministryně Marta Nováková, předsedkyně SUJB Dana Drábová a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Aleše Johna jsme se proto zeptali:

Seminář OBK ve Valči, přijel i premiér.

Seminář OBK ve Valči, přijel i premiér.

Na 170 účastníků, zastupitelů, starostů, průmyslníků z okolí JE Dukovany se zúčastnilo pravidelného semináře Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany ve čtvrtek 22.listopadu v Hotelu zámek Valeč. Jako hosté byli ti nejpovolanější premiér Andrej Babiš, ministryně Marta Nováková, předsedkyně SUJB Dana Drábová a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.  Z dalších hostů jsme viděli hejtmana J. Běhounka, senátorku H. Žákovou, poslankyni Obornou i vládního zmocněnce J. Stullera.

Každoroční seminář OBK o bezpečnosti a spolehlivosti EDU

Každým rokem vždy koncem listopadu pořádá Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany seminář, na kterém se všichni navzájem informují o provozu dukovanské elektrárny, bezpečnostních problémech, bezpečnostním hodnocení, událostech atp. Prostě o všem, co se v uplynulém roce na EDU stalo, a jak ten uplynulý rok hodnotíme.

Konference SÚRAO „Jak dál s vyhořelým jaderným palivem“

V polovině října uspořádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) spolu s Energetickým podvýborem Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Mezinárodní konferenci „Jak efektivně řešit konec palivového cyklu“.  Stručněji tedy „co s použitým jaderným palivem“.  Jen připomínám, že SÚRAO je státní organizace odpovědná za finální nakládání s radioaktivními odpady, průmyslovými, z výzkumných laboratoří, zdravotnictví i jaderných elektráren, a to včetně použitého jaderného paliva.

Stanovisko Kraje Vysočina k prohlášení o posunu termínu výstavby NJZ

Dopis z Kraje Vysočina premiérovi ČR k vyhlášení o posunu termínu výstavby nového jaderného zdroje.

Jak to dělají jinde a co my na to

Začátkem října uspořádalo sdružení Energetické Třebíčsko na zámečku v Dukovanech besedu u kulatého stolu na téma „Jak se staví nové jaderné bloky v zahraničí“. Konkrétně ve Finsku a v Maďarsku.  Na programu byly různé modely financování a organizace výstavby.  Kulatého stolu se zúčastnilo na padesát zastupitelů a průmyslníků z regionu širšího okolí JE Dukovany.

Kulatý stůl na téma Výstavba jaderných bloků v ČR

Kulatý stůl na téma Výstavba jaderných bloků v ČR

Energetické Třebíčsko a Okresní hospodářská komora Třebíč uspořádali 4. října 2018 kulatý stůl na téma Výstavba jaderných bloků v ČR, česká cesta. Kulatého stolu se zúčastnilo na 50 účastníků – převážně průmyslníci z Třebíčska a zastupitelé z regionu kolem JE Dukovany.

Setkání OBK EDU s OIK EMO a EBO

Setkání OBK EDU s OIK EMO a EBO

S tímto trochu utajeným názvem chci informovat čtenáře webových stránek o setkání Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany s Občanskou informační komisí JE Jaslovské Bohunice a Občanské Informační komise při JE Mochovce na Slovensku.

Odstávka v JE Dukovany

Odstávka v JE Dukovany

Čtenáři webových stránke OBK vědí, že provoz tlakovodních jaderných reaktorů probíhá v kampaních. To znamená, že reaktor je v provozu takových deset až jedenáct měsíců, po této době je nutné reaktor zastavit, demontovat a část jaderného paliva, které je vyhořelé (vyčerpané), vyměnit za čerstvé. Po výměně paliva se reaktor znovu spustí a může být provozován v další kampani. Ta výměna paliva je nezbytná, bez ní by se štěpná reakce nedala udržet. Obvykle se využívá odstavení bloku k mnoha dalším kontrolním, revizním, opravárenským nebo rekonstrukčním činnostem. Odstávka je potom delší, než je nutné jen pro samotnou výměnu paliva.

Stejné je to i na čtvrtém bloku EDU nyní. Více dále....

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany