Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Seminář OBK při JE Dukovany, tentokrát online

Seminář OBK při JE Dukovany, tentokrát online

S ohledem na epidemiologickou situaci a přijatá vládní opatření pro zamezení šíření nákazy Covid-19 nemohl být letošní seminář OBK realizován prezenční formou, ale byl připraven tzv. „online“ formou. Jak vše proběhlo, se dočtete níže.

Zprávy z jaderné energetiky k 6.11.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 6.11.2020

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 v odstávce pro výměnu paliva. V Temelíně oba bloky v provozu.

Z domova: Přesně 35 let zásobují Dukovany české spotřebitele bezemisní elektřinou vyrobenou z jádra. Seminář OBK při JE Dukovany. Vladimír Hlavinka generálním ředitelem TEDOMu.

Ze zahraničí: Bělorusko připojilo svůj první jaderný blok k síti. JE Leningrad II-2 schválen pro pilotní provoz.

Přesně 35 let zásobují Dukovany české spotřebitele bezemisní elektřinou vyrobenou z jádra

Přesně 35 let zásobují Dukovany české spotřebitele bezemisní elektřinou vyrobenou z jádra

Trvalý provoz prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, který významně posílil stabilitu energetické soustavy a soběstačnost České republiky na další desítky let, začal přesně před 35 lety 3. listopadu a v průběhu následujících dvou let zde energetici zprovoznili další tři výrobní bloky. Od té doby dukovanská elektrárna vyrobila přes 460 milionů megawatthodin elektrické energie, která by stačila na téměř 8 let celkové spotřeby celé České republiky. Díky ní také nemuselo být spáleno 460 milionů tun uhlí a do ovzduší vypuštěno stejné množství oxidu uhličitého. Pokračovat by měla nejméně dalších 25 let.

Online seminář OBK při JE Dukovany    - 5. 11. 2020 - změna času

Online seminář OBK při JE Dukovany - 5. 11. 2020 - změna času

Upozorňujeme zájemce o online seminář OBK při JE Dukovany na změnu času konání semináře. Začátek semináře se posouvá o hodinu později, seminář proběhne v čase 10.00 - 12.00 hod.

Internetový odkaz pro možnost připojení a sledování semináře, stejně jako kontaktní údaje pro zasílání dotazů do diskuse, obdrží registrovaní účastníci před konáním semináře do emailových schránek. Registrace k připojení na seminář mailem na adresu info@obkjedu.cz do středy 4.11.2020.


Online seminář OBK při JE Dukovany - 5. 11. 2020

Online seminář OBK při JE Dukovany - 5. 11. 2020

Současná opatření, vyhlášená Vládou ČR pro snížení rizika šíření nákazy Covid-19, neumožňují v tuto chvíli připravit tradiční podzimní seminář Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany s možností osobní účasti a diskuse se zástupci OBK, ČEZ, a. s., Jaderné elektrárny Dukovany nebo státních úřadů. Ten bude proto uspořádán podle vývoje situace na jaře příštího roku.

Aby však zájemci o jadernou energetiku nebyli ochuzeni o aktuální informace z provozu JE Dukovany, strategie jejího dlouhodobého provozu nebo postupu přípravy výstavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany, Občanská bezpečností komise při JE Dukovany letos připravuje pro zájemce seminář ve formátu on-line, a to ve čtvrtek 5. listopadu od 9.00 do 11.00 hod. 

Zprávy z jaderné energetiky k 30.10.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 30.10.2020

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 v odstávce pro výměnu paliva, V Temelíně oba bloky v provozu.

Z domova: Doc. Ing. František Hezoučký, Ph.D. – vyznamenán prezidentem republiky medailí  Za zásluhy prvního stupně.

Ze zahraničí: Společnost SGE zahajuje jednání o projektu SMR s polským regulátorem. Bulharsko a USA souhlasí s jadernou spoluprací.  Francie a Rumunsko plánují společné práce na projektu Cerna voda. Leningrad II-2  zahajuje zkušební provoz připojený k síti. Polsko bude usilovat o schválení státní podpory EU  na jaderný projekt. USNC-Tech vyvíjí pohonný systém pro hluboký vesmír.

Zprávy z jaderné energetiky k 16.10.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 16.10.2020

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 v odstávce  pro výměnu paliva. V Temelíně oba bloky v provozu.

Z domova: Další roušky z Jižní Koreje pomohou proti koronaviru. Jaderné dny  na ZČU Plzeň.

Ze zahraničí: Švédská obec Östhammar dává souhlas s úložištěm použitého paliva. Framatome a GA spolupracují na  rychlém modulárním reaktoru. JE Ostrovets zahájila fyzické spouštění. JE Leningrad II-2 vstupuje do fáze zvyšování výkonu. Mikromodulární reaktory navržené pro Idaho a Illinois

Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy

Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy

Tisíce kontrol zařízení a komponent provádí energetici Jaderné elektrárny Dukovany v rámci právě probíhající odstávky druhého výrobního bloku pro výměnu paliva. Jednou z těchto revizí je i kontrola těsnosti a funkčnosti tzv. barbotážních věží, které jsou důležitým pasivním bezpečnostním zařízením. V průběhu provozu do něj není možné vstupovat, před opětovným uvedením bloku do provozu si energetici musí být jisti jeho funkčností.

Zprávy z jaderné energetiky k 9.10.2020

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 v odstávce  pro výměnu paliva. V Temelíně oba bloky v provozu, ETE 1 má dvacetileté výročí spouštění. Gratulace k 20 letům ETE

Technický tahák vnitřní části reaktoru

Z domova: Konference  Nuclear Encounter

Ze zahraničí: Ukrajina musí rozšiřovat jadernou energii, říká prezident. Kepco E&C se spojila s výrobcem lodí pro plovoucí reaktory. 6. blok JE Tianwan vstupuje do fáze uvádění do provozu

@INFO JE Dukovany a JE Temelín

@INFO JE Dukovany a JE Temelín

Vyšla další čísla elektronických zpravodajů @INFO pro JE Dukovany a JE Temelín.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany