Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 3.10.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 3.10.2020

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 byl 25.9.odstaven  do odstávky pro výměnu paliva, V Temelíně oba bloky v provozu.

Z domova: Sněmovna podpořila model výkupu elektřiny z nového bloku Dukovan Zahraničí: Polská vláda převezme firmu zabývající se jaderným vývojem. Americký regulátor vydává vůbec první schválení návrhu SMR.  Westinghouse podepisuje s Ukrajinou dohodu o dodávce paliva VVER-440. Čína začíná projektovat reaktor CAP1400.

Zpravodaj EDU - 3/2020

Zpravodaj EDU - 3/2020

Vychází třetí - poodzimní číslo Zpravodaje JE Dukovany v roce 2020.

Odstávka 2. bloku JE Dukovany pro výměnu paliva

Odstávka 2. bloku JE Dukovany pro výměnu paliva

Na druhém výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany energetici dnes zahajují pravidelnou odstávku bloku kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé. Odstávka bude probíhat za mimořádných preventivních opatření proti nákaze koronavirem. Operátoři začali snižovat výkon bloku dnes v deset hodin a elektřinu přestane dodávat v průběhu odpoledne. Zbývající tři dukovanské bloky pracují v běžném režimu. Odstávka tak nebude mít vliv na dodávky elektřiny v České republice.

Zprávy z jaderné energetiky k 25. 9.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 25. 9.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny bloky 1,3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 2 je odstavován  do odstávky pro výměnu paliva. V Temelíně  oba bloky v provozu.

Z domova:Začíná boj o 160 miliard. První vyrazili Korejci. ČEZ získal povolení k dalšímu provozu Temelína. Valná hromada WIN ČR zvolila předsedkyní Larisu Dubskou.  NUCLEARENCOUNTER2020 bude on line.

Zahraničí: Základové desky pro JE Akuya II jsou položeny.  Inovace jsou klíčem k budoucnosti jaderné energetiky, říká A. Rising.

ČEZ získal povolení k dalšímu provozu Temelína

ČEZ získal povolení k dalšímu provozu Temelína

Společnost ČEZ dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k dalšímu provozu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Povolení je vázáno na pravidelné desetileté cykly, při kterých české jaderné elektrárny musí prokázat, že plní všechny podmínky související s jejich bezpečným provozem. Jen předávaná dokumentace přitom obsáhla 163 tisíc stran odborných dokumentů.

Zprávy z jaderné energetiky k 18. 9.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 18. 9.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu. V Temelíně  nabíhá blok 1 po krátké odstávce, blok č. 2 v provozu.

Konference: Nuclear Encounter 2020, Plzeňské jaderné dny 2020, Bezpečný a udržitelný konec palivového cyklu (SSFC 2020)

Z domova:Konference Energochemie 2020 v Třebíči

Zahraničí: Hitachi odstupuje od britského projektu nové výstavby. Možná revoluce v dokumentaci jaderné bezpečnosti. Světová jaderná asociace jmenovala nového generálního ředitele.  Ideologie brání pokroku v oblasti změny klimatu.  Důvěra investorů závisí na veřejném přijetí jaderné energie.  Na trzích chybí cenový signál pro jaderné investice.

 

Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech už dosáhla 10,5 TWh

V polovině září přesáhla výroba elektrické energie v Jaderné elektrárně Dukovany přes 10,5 TWh. K vysoké výrobě přispěl plný provoz elektrárny, kde jsou už od května v provozu všechny čtyři výrobní bloky. Na výši výroby se podílely zejména bloky číslo 1 a 2, na kterých výroba dosáhla přes 3 TWh. I přes několikatýdenní odstávky pro výměnu paliva v prvním čtvrtletí se tak dukovanským energetikům podařilo od začátku roku vyrobit tolik elektřiny, která by stačila na pokrytí více než osmiměsíční spotřeby všech českých domácností.

Jaderné ženy se sešly v Brně. Obdivovaly vilu Tugendhat a zvolily novou předsedkyni

Jaderné ženy se sešly v Brně. Obdivovaly vilu Tugendhat a zvolily novou předsedkyni

Ve čtvrtek 17. září se přes třicet členek WIN Czech sjelo z celé republiky do Brna. Čekal je zajímavý celodenní program. Při ranní kávě si vyměnily zkušenosti ze svých zaměstnání i z toho, jak strávily nouzový stav na jaře letošního roku. Poté se přesunuly do vily Tugendhat. Během hodiny a půl dlouhé komentované prohlídky obdivovaly skvostnou architekturu se všemi jejími detaily. Přesto, že vila je „stará“ devadesát let, svým designem, užitím racionality a nadčasovým vizionářským přístupem architekta překonala nejen svou dobu, ale i doby další. Do toho prostoru vsadil spisovatel Simon Mawer příběh brněnské židovské rodiny ve své knize Skleněný pokoj. Ačkoliv se jedná o beletrii se smyšlenými postavami, „hlavní roli“ hraje vila a její architektura.

Jaderná energie - speciální číslo

Jaderná energie - speciální číslo

Právě vyšlo speciální číslo časopisu Jaderná energie.

Zprávy z jaderné energetiky k 7. 9.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu.

V Temelíně jsou oba bloky v provozu

Z domova:IaC Energo instalovalo a zprovoznilo boroměry na jaderné elektrárně Ringhals (Švédsko)

Zahraničí: Horké testy dokončeny v pákistánském Hualong One. Společnost Dominion Energy žádá o prodloužení licence pro JE North Anna. NuScale získal hodnocení svého projektu SMR od US NRC. Leningrad II-2 dosáhl  minimálního kontrolovaného výkonu.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany