Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 2. červen 2017

Jednou větou

V Dukovanech jsou bloky  1,2,3 jsou na plném výkonu, blok č. 4 je v plánované odstávce.  EDU doplnila žádost na SUJB  k dalšímu provozu bloku 2 o data zjištěná při odstávce. Probíhá generální oprava chladicí věže č. 7.

ETE 1 pracuje na plný výkon, ETE 2 je v plánované odstávce, probíhá kontrola reaktoru a výměna paliva.

Odmaturováno, alespoň z jaderné maturity v Dukovanech, od začátku výstavby Temelína uplynulo 30 let. NUVIA dodává měřidla radioaktivního odpadu pro ČEZ.

Evropské konsorcium schvaluje koncepční návrh pro paliva VVER,  Exelon se připravuje odstavit JE  Three Mile Island, prodej fy AREVA je v souladu s pravidly EU, Palivo pro JE Barakah1 v SAE dorazilo na lokalitu, rok 2016 byl druhý jaderně nejprogresivnější v historii

…..Více dále.

Havarijní cvičení TORNÁDO 2017

Havarijní cvičení TORNÁDO 2017

V úterý 6. června proběhne v JE Dukovany a přilehlém areálu Heřmanice ojedinělé ukázkové cvičení hasičského sboru JE Dukovany a HZS ČR se zapojením složek integrovaného záchranného systému pod názvem TORNÁDO 2017. Cílem tohoto cvičení je řešení událostí na jaderné elektrárně při rozsáhlém poškození lokality a nutnosti operovat z alternativních stanovišť.

V Dukovanech opravují 125 m vysokou chladicí věž

V Dukovanech opravují 125 m vysokou chladicí věž

V Jaderné elektrárně Dukovany se opravuje 125 metrů vysoká chladicí věž číslo 7. Rekonstrukcí právě prochází vnější i vnitřní plášť včetně koruny věže. Většina mechanicky náročných činností se provádí z montážní lávky ve výškách od 20 až do 125 metrů a proto lze opravy provádět pouze za příznivého počasí. Celková plocha vnějšího pláště je přes 46 tis. m2, což je plocha cca 12 fotbalových hřišť. Vnitřní plocha věže je jen o necelých 8 tis. m2 menší. Náklady na opravu věže jsou vyčísleny na několik desítek milionů korun.

Zprávy z jaderné energetiky - 26. května 2017

Jednou větou

V Dukovanech byla ukončena odstávka na bloku č. 1. Blok 2, 3 je na plném výkonu, blok č. 4 je v plánované odstávce.

ETE 1 pracuje na plný výkon, ETE 2 je v plánované odstávce.

ENEF v Praze „Bez jádra to nepůjde“, tvrdí premiéři Fico i Sobotka. Britská velvyslankyně poprvé navštívila Třebíč, zajímala se o společnost NUVIA. Konference EGU v Poděbradech. Kulatý stůl s KHNP o požadavcích na region při výstavbě EDU 5. 110 let výzkumu a zkušebnictví v Plzni.

Japonská JE Ohi 3 a 4 prošla bezpečnostním hodnocením, Švýcarské referendum odhlasovalo zákaz výstavby nových jaderných bloků. První magnet pro ITER byl dokončen.

Více dále ....

Beneš: Stát může stavět jaderné bloky podstatně levněji

Rozhovor Daniela Beneše, generální ředitele ČEZ, pro deník Právo.

Kulatý stůl Energetického Třebíčska s KHNP

Ve středu 24.6. se v hotelu Atom v Třebíči uskutečnil již druhý kulatý stůl s potenciálním dodavatelem nového bloku pro EDU. Tentokrát s Korejskou  firmou KHNP (Korean Hydro and Nuclear Power)

Odstávka 1. bloku JE Dukovany skončila

Odstávka 1. bloku JE Dukovany skončila

Dukovany 25. 5. 2017 – Dnes od 1:25 hod opět vyrábí a do sítě dodává generátor první parní turbíny. Druhý generátor byl k energetické síti připojen přesně v 9 hodin.  Po 124,1 dnech tak skončila plánovaná odstávka bloku. Výkon bloku je v současné době 40 % a energetici právě provádí závěrečné testy a kontroly. Dosažení 98% výkonu očekáváme dnes v noci a plného výkonu do konce týdne. Elektrárna tak bude do sítě dodávat celkem 1500 MW. V plánované odstávce je blok č. 4 z důvodu výměny paliva a přípravy bloku k žádosti o povolení dalšího dlouhodobého provozu.

Zkoušky pojišťovací ventilů PG a přepouštěcích stanic do atmosvéry v rámci náběhu 1. RB JE Dukovany

Provedení zkoušek pojišťovacích ventilů parogenerátorů a přepouštěcích stanic do atmosféry v rámci najíždějí 1. bloku je plánováno na úterý 23. května 2017 v průběhu odpoledních a nočních hodin mezi 14:00 – 23:00 hod.

Zprávy z jaderné energetiky - 19. květen 2017

Jednou větou

V Dukovanech je odstávka na bloku č. 1 a 4, bloky č. 2, 3 jsou na plném výkonu. Oba dva bloky ETE jsou na plném výkonu.

ČEZ vyčlení jádro do samostatné divize, svátek matek na Dukovanech. Seminář o budoucnosti jádra v Česku na ZČU Plzeň. Americká jaderná elektrárna s reaktorem Westinghouse AP 1000 a vztahy s okolím. Uganda hledá čínskou spolupráci v jaderné oblasti, Belgický dozor povolil restart Tihange 1. První část toroidní komory pro ITER je připravena k transportu od Korejského výrobce do Cadarache.

Seznamte se: APR 1400 – Korejský pokročilý tlakovodní jaderný reaktor.

…..Více dále.

ČEZ má novou divizi Jaderná energetika.

Vedení Skupiny ČEZ rozhodlo o vzniku nové divize jaderná energetika s platností od 1. června 2017. K témuž datu dojde ke změně současné divize výroba na divizi klasická energetika. Novým šéfem divize jaderná energetika a současně členem představenstva ČEZ byl jmenován Bohdan Zronek, dosavadní ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Představenstvo má tak nyní plný počet sedmi členů. Dosavadní šéf divize výroba Ladislav Štěpánek povede divizi klasická energetika.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany