Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 2. 2.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1, 2 a 4. Blok 3 se kontroluje a připravuje na spouštění po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: O lokalitách pro hlubinné úložiště Rada SURAO opět nerozhodla

Ze světa: Výstavba JE Roopur v Bangladeši jde podle harmonogramu, spouštění se plánuje na 2023/24. MAAE konstatuje, že likvidační práce  na Fukišima probíhají úspěšně.  Odstavení některých francouzských JE není signálem o odchodu od jaderné strategie energetiky.

Westinghouse pracuje na obnovení výroby paliva typu  VVER-440. Rolls-Royce žádá vládu o podporu projektů SMR.  Výroba elektrické energie jadernou cestou v Číně stoupla o 18,6%  v roce 2018. Rosatom začal testovat tolerantní palivo pro ruské i zahraniční reaktory. KHNP spolupracuje se společností Sargent & Lundy v rámci rumunského projektu. Belgický Elektrabel obdržel souhlas se znovu najetím JE Doel 2.

Nováková: Nový jaderný zdroj by měl stavět ČEZ s garancí státu

Praha 3. února (ČTK) - Nový jaderný zdroj v ČR by měla stavět společnost ČEZ s nějakou formou garance státu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). To je varianta financování, kterou preferuje vláda, dodala.

V Dukovanech prověřují možnosti delšího provozu

V Dukovanech prověřují možnosti delšího provozu

Lze jadernou elektrárnu Dukovany (EDU) provozovat ještě dalších dvacet nebo i třicet let? To jsou otázky, kterými se nyní aktivně zabývají tamní energetici. Zároveň s tím ČEZ už nyní v Dukovanech naplno připravuje výstavbu jednoho či dvou nových bloků elektrárny.

Rozhodnutí o snížení počtu míst pro hlubinné úložiště se odkládá

Zpravodajství ČTK  Praha 30. ledna (ČTK) - Rozhodnutí o snížení počtu možných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v ČR se odkládá. Mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Lucie Steinerová ČTK řekla, že rada úřadu dnes o záležitosti a snížení počtu vytipovaných míst z devíti na čtyři opět nerozhodla. Podle předsedy rady a náměstka ministryně průmyslu Reného Neděly chce rada mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok.

Zprávy z jaderné energetiky - 25. 1.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 je před spouštěním po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Technická zajímavost: Plovoucí elektrárny

Konference SMR 2019. Pozvánka na netradiční zákaznický den ZAT.

Z domova: WIN- jaderné ženy. Evropský parlament podpořil jaderný výzkum, ve kterém se aktivně angažuje i Skupina ČEZ. Dukovany hrají s otevřenými kartami, informují o všem, co se „šustne“.

Ze světa: Saudská Arábie obdržela nabídku na jaderný blok od pěti zemí. Zpráva Evropské komise říká, že stávající jaderné elektrárny budou nejlevnější zdroj energie po roce 2030. EDF říká, že horké zkoušky ve Flamanville-3 by měly být zahájeny příští měsíc.  Události způsobené korozí na JE Dungeness B jsou klasifikovány stupněm  INES 2. Čínský SGN v rozhovorech s Rolls-Royce nabídl zařízení pro JE  Bradwell B. Poslední čísla ukazují, že jádro je pořád největší zdroj elektrické energie ve Španělsku.  Parlamentní jaderný výbor prohlásil JE Wylfa nezbytnou pro budoucí energetiku Velké Britanie. První blok JE Bilibino je připraven k trvalému odstavení a demontáži.

V Leningradské JE-II se připravují na předepnutí kontejnmentu.Spojené státy musí stavět jaderné elektrárny, aby vyloučily konkurenci nadšené Číny či Ruska.

Zprávy z jaderné energetiky - 18.1.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 je odstaven do plánované odstávky pro výměnu paliva a revize zařízení. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: Zájem návštěvníků o jaderné elektrárny Dukovany a Temelín roste už několik let po sobě. Společnost ZAT posiluje kompetence, koupila českou firmu Definity Systems

Ze světa: Hitachi zastavuje projekt JE  Wylfa Newydd. Rusko začalo s kontrolní montáží reaktoru MBIR v Dimitrovgradu. Ruský regulátor udělil licenci pro prodloužení životnosti JE Balakovo 3. NuScale a Jordánsko budou spolupracovat na studii proveditelnosti pro nasazení malých modulárních reaktorů (SMR). NUVIA nechyběla při slavnostním otevření komplexu pro zpracování RAO na Záporožské JE, na jehož modernizaci se podílela. Inovativní technologie zvyšuje bezpečnost modulárního malého reaktoru (SMR) NuScale.

WIN Czech - Ženy v jádře

WIN Czech - Ženy v jádře

Renesance sekce České nukleární společnosti „Ženy v jádře“ započala v Třebíči

Požár malého bagru zvládli dukovanští hasiči během sedmi minut

Požár malého bagru zvládli dukovanští hasiči během sedmi minut

Dnes dopoledne v 9:14 hod. vyjela jednotka podnikových hasičů Jaderné elektrárny Dukovany k nahlášenému požáru malého UNC bagru, který pracoval na pozemcích elektrárny. Hasiči zvládli oheň uhasit do sedmi minut. Při události nebyl nikdo zraněn, nedošlo k žádnému omezení provozu elektrárny ani ohrožení jaderné bezpečnosti. Příčina požáru se zjišťuje.

Informace z odstávky 3. RB JE Dukovany

Informace z odstávky 3. RB JE Dukovany

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovanech dokončili zavážení paliva na třetím výrobním bloku. Práce na odstávce, které začaly 8. prosince, se tak přesunuly do druhé poloviny. Pro dosažení požadovaného výkonu reaktoru musí energetici ročně vyměnit zhruba jednu pětinu paliva za čerstvé. Vedle rozsáhlých kontrol a testů zařízení, servisních a údržbových prací zde navíc technici instalují další, v pořadí už třetí systém chlazení bazénu určeného pro skladování použitého paliva. Elektrárna tak pokračuje v programu rozsáhlých modernizací a dalšího zvyšování bezpečnosti. Třetí dukovanský blok by měl energii začít opět vyrábět na přelomu ledna a února.

Zprávy z jaderné energetiky - 12.1.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 je odstaven do plánované odstávky pro výměnu paliva a revize zařízení. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova:  Jaroslav Míl zmocněncem pro jadernou energetiku

Ze světa: Statistika MAAE jaderný svět k 1. 1. 2019. TVEL podepsal kontrakt s Čínou na dodávky paliva pro rychlý reaktor CFR-600. Neklidná historie výstaveb pěti jaderných elektráren

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany