Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Cyklistům slouží další tři kilometry nové cyklostezky na trase Třebíč – Dukovany

Cyklistům slouží další tři kilometry nové cyklostezky na trase Třebíč – Dukovany

Ve čtvrtek 19. dubna byly mezi obcemi Valeč, Hrotovice a Dalešice otevřeny další dva nové úseky cyklostezky Třebíč - Dukovany. U rybníku Bezděkov navazují na stávající úsek v délce 1600 m vedoucí do Dalešic. Na zpracování projektové dokumentace a realizaci přispěla Nadace ČEZ a Jaderná elektrárna Dukovany. 

Česko i JE Dukovany svítily modře

Česko i JE Dukovany svítily modře

Modrá je dobrá. Jaderná elektrárna Dukovany i její zaměstnanci „na modro“.

ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany se opět připojila k celorepublikové kampani „Česko svítí modře“ s cílem více porozumět světu lidí s autismem. V noci z 2. na 3. dubna proto modré světlo, symbolizující komunikaci, ozářilo vstup do elektrárny Dukovany. V úterý přišli také zaměstnanci do elektrárny v modrém oblečení či s modrým doplňkem, aby vyjádřili podporu osobám s poruchou autistického spektra (PAS), u nichž je problematickou oblastí právě komunikace.

Technická zajímavost - Průtokové baterie jako budoucnost velké energetiky?

Průtokové baterie bývají často zmiňovány jako jedno z možných řešení, jak se vypořádat s proměnlivou výrobou obnovitelných zdrojů, zejména solárních a větrných elektráren. Oproti v současné době běžně používaným lithium-iontovým bateriím mají nabídnout zejména delší životnost.

Veřejnost mohla na meteorologickou stanici u elektrárny Dukovany

Dukovany (Třebíč) 24. března (ČTK) - Opět po roce se dnes veřejnosti otevřela meteorologická stanice v Dukovanech na Třebíčsku, která je v provozu od roku 1982. Data z ní odcházejí kromě do Českého hydrometeorologického ústavu, který ji spravuje od roku 1987, také do nedaleké jaderné elektrárny, kvůli které byla postavena. Monitoruje pro ni počasí pro případ šíření radiace. Podle radiační sondy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost umístěné v areálu stanice jsou ale Dukovany místem s nejnižší radioaktivitou v republice, žádný přírodní zdroj záření v okolí není. ČTK to řekl vedoucí stanice Jan Myslivec.

JADERNÉ RIZIKO

Energetickou skupinu ČEZ čeká v nadcházejících týdnech přetahovaná s politiky a akcionáři, na jejímž konci může být rozdělení největšího tuzemského výrobce elektřiny. Po letech průtahů se tak možná otevře cesta ke stavbě nových jaderných elektráren za nejméně 200 miliard korun.

Jádro tlačí ČEZ k rozštěpení

NEJBLIŽŠÍ MĚSÍCE ROZHODNOU O NOVÉ PODOBĚ ENERGETICKÉ FIRMY
Společnost ČEZ a její vedení čeká několik klíčových týdnů a měsíců. Ty rozhodnou o budoucnosti firmy i o tom, v jaké podobě bude nadále existovat. Otázkou je, zda bude mít i v době klesajících zisků na dividendy, na které jsou akcionáři včetně státu zvyklí.

Velikonoční tvoření v IC JE Dukovany

Velikonoční tvoření v IC JE Dukovany

Týden před Velikonocemi, o víkendu 24. - 25. března bude patřit dukovanské Infocentrum rodinám s dětmi. Speciální velikonoční exkurze budou přizpůsobeny rodinným návštěvám a doplněny o zážitkové vyprávění k velikonočním tradicím a zvykům. Chybět nebudou ani dílničky, ve kterých si budou moci malí i velcí zájemci nabarvit vajíčko, uplést vlastní pomlázku nebo nazdobit velikonoční perníčky.

Dana Drábová besedovala s brněnskými studenty

Dana Drábová besedovala s brněnskými studenty

Enerrgetika studenty zajímá! Potvrzuje to zájem studentů brněnských vysokých a středních škol.

Simulace jaderné havárie

Při vážných haváriích hrozí, že roztavené palivo (tzv. korium) propálí reaktorovou nádobu, jako v případě Fukušimy. Jak tomu zabránit účinným chlazením reaktoru, zkoumají vědci z ÚJV Řež.

V Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky.

V Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky.

O víkendu 17. - 18. března budou v Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice probíhat mimořádné exkurze. Otevření „bran“ dalešické přehrady připravili energetici u příležitosti Světového dne vody.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany