Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Technická zajímavost - Průtokové baterie jako budoucnost velké energetiky?

Průtokové baterie bývají často zmiňovány jako jedno z možných řešení, jak se vypořádat s proměnlivou výrobou obnovitelných zdrojů, zejména solárních a větrných elektráren. Oproti v současné době běžně používaným lithium-iontovým bateriím mají nabídnout zejména delší životnost.

Veřejnost mohla na meteorologickou stanici u elektrárny Dukovany

Dukovany (Třebíč) 24. března (ČTK) - Opět po roce se dnes veřejnosti otevřela meteorologická stanice v Dukovanech na Třebíčsku, která je v provozu od roku 1982. Data z ní odcházejí kromě do Českého hydrometeorologického ústavu, který ji spravuje od roku 1987, také do nedaleké jaderné elektrárny, kvůli které byla postavena. Monitoruje pro ni počasí pro případ šíření radiace. Podle radiační sondy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost umístěné v areálu stanice jsou ale Dukovany místem s nejnižší radioaktivitou v republice, žádný přírodní zdroj záření v okolí není. ČTK to řekl vedoucí stanice Jan Myslivec.

JADERNÉ RIZIKO

Energetickou skupinu ČEZ čeká v nadcházejících týdnech přetahovaná s politiky a akcionáři, na jejímž konci může být rozdělení největšího tuzemského výrobce elektřiny. Po letech průtahů se tak možná otevře cesta ke stavbě nových jaderných elektráren za nejméně 200 miliard korun.

Jádro tlačí ČEZ k rozštěpení

NEJBLIŽŠÍ MĚSÍCE ROZHODNOU O NOVÉ PODOBĚ ENERGETICKÉ FIRMY
Společnost ČEZ a její vedení čeká několik klíčových týdnů a měsíců. Ty rozhodnou o budoucnosti firmy i o tom, v jaké podobě bude nadále existovat. Otázkou je, zda bude mít i v době klesajících zisků na dividendy, na které jsou akcionáři včetně státu zvyklí.

Velikonoční tvoření v IC JE Dukovany

Velikonoční tvoření v IC JE Dukovany

Týden před Velikonocemi, o víkendu 24. - 25. března bude patřit dukovanské Infocentrum rodinám s dětmi. Speciální velikonoční exkurze budou přizpůsobeny rodinným návštěvám a doplněny o zážitkové vyprávění k velikonočním tradicím a zvykům. Chybět nebudou ani dílničky, ve kterých si budou moci malí i velcí zájemci nabarvit vajíčko, uplést vlastní pomlázku nebo nazdobit velikonoční perníčky.

Dana Drábová besedovala s brněnskými studenty

Dana Drábová besedovala s brněnskými studenty

Enerrgetika studenty zajímá! Potvrzuje to zájem studentů brněnských vysokých a středních škol.

Simulace jaderné havárie

Při vážných haváriích hrozí, že roztavené palivo (tzv. korium) propálí reaktorovou nádobu, jako v případě Fukušimy. Jak tomu zabránit účinným chlazením reaktoru, zkoumají vědci z ÚJV Řež.

V Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky.

V Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky.

O víkendu 17. - 18. března budou v Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice probíhat mimořádné exkurze. Otevření „bran“ dalešické přehrady připravili energetici u příležitosti Světového dne vody.

Jaderná elektrárna v Ostravě?

ČEZ představí v Ostravě studentům a absolventům jadernou elektrárnu.

HZS ČR má nové mobilní monitorovací zařízení pro kontrolu radiace

HZS ČR má nové mobilní monitorovací zařízení pro kontrolu radiace

Chemická laboratoř HZS Jihomoravského kraje v Tišnově má nové mobilní zařízení umožňující monitorování radiační situace v terénu. Celý monitorovací systém NuRMS stál více než 600 tisíc korun, za půl milionového příspěvku Nadace ČEZ  ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany