Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Dana Drábová besedovala s brněnskými studenty

Dana Drábová besedovala s brněnskými studenty

Enerrgetika studenty zajímá! Potvrzuje to zájem studentů brněnských vysokých a středních škol.

Simulace jaderné havárie

Při vážných haváriích hrozí, že roztavené palivo (tzv. korium) propálí reaktorovou nádobu, jako v případě Fukušimy. Jak tomu zabránit účinným chlazením reaktoru, zkoumají vědci z ÚJV Řež.

V Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky.

V Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky.

O víkendu 17. - 18. března budou v Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice probíhat mimořádné exkurze. Otevření „bran“ dalešické přehrady připravili energetici u příležitosti Světového dne vody.

Jaderná elektrárna v Ostravě?

ČEZ představí v Ostravě studentům a absolventům jadernou elektrárnu.

HZS ČR má nové mobilní monitorovací zařízení pro kontrolu radiace

HZS ČR má nové mobilní monitorovací zařízení pro kontrolu radiace

Chemická laboratoř HZS Jihomoravského kraje v Tišnově má nové mobilní zařízení umožňující monitorování radiační situace v terénu. Celý monitorovací systém NuRMS stál více než 600 tisíc korun, za půl milionového příspěvku Nadace ČEZ  ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany.

Nový Babišův tým má posoudit, zda je případné dělení ČEZ výhodný projekt. Nebudou v něm akcionáři ani Křetínský

Možnosti transformace ČEZ posoudí tým expertů sestavený vládou

Vláda sestaví tým, který bude s vedením energetické společnosti ČEZ hovořit o návrzích na rozdělení firmy. Budou v něm experti na energetiku a finance, uvedl po jednání kabinetu premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Majoritním akcionářem největší tuzemské energetické firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

O rozdělení firmy se uvažuje mimo jiné kvůli stavbě nového jaderného zdroje. Babiš ještě jako ministr financí v minulé vládě několikrát uvedl, že výstavbu bloku by měl financovat sám ČEZ. To by ale mohlo být mimo jiné nevýhodné pro minoritní akcionáře.

Bezpečnostní systémy mají kapacity, které by měly zabránit negativním dopadům na životní prostředí

Rozhovor s Jaroslavem Rubkem, poradcem v oblasti bezpečnosti a řízení provozu výkonných energetických zařízení.

Stop evropskému jádru! Mají Rakušané šanci?

Když se Rakušané na konci minulého století pustili do protestů proti dostavbě prvních bloků jaderné elektrárny Temelín, podle všeho dosáhli toho, že Čechy utvrdili v jejich většinové podpoře jaderné energetiky. Před necelými třemi lety Vídeň „pohnala“ Evropskou komisi před Evropský soudní dvůr v Lucemburku kvůli jejímu pozitivnímu stanovisku vůči stavbě elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. A v Praze si to mnozí vyložili jako další faktický útok vůči Česku – kdyby soud zpochybnil projekt Hinkley Point, zkomplikoval by také stavbu nových reaktorů v Dukovanech nebo Temelíně.

Dana Drábová opět mezi studenty

Dana Drábová opět mezi studenty

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová je známá tím, že se ráda setkává se studenty a zájemci o energetiku. A tak každoročně zavítá i mezi studenty partnerských středních škol Skupiny ČEZ. V pátek besedovala se studenty gymnázií a průmyslovek hned dvakrát, a to v Třebíči a v Jihlavě.

Obchvat Třebíče? Nutnost pro Dukovany!

V posledních měsících se velmi hlasitě diskutuje o možné další výstavbě nových jaderných zdrojů v Dukovanech. Jaké jsou aktuální informace a souvislosti, na to nám odpoví náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Pacal.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany