Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Změna vlastníka fy OT Energy Services

Změna vlastníka fy OT Energy Services

3. června 2016 došlo ke změně vlastníka společnosti OT Energy Services. Novým 100% vlastníkem je společnost PI 1 a.s., Ovocný trh 572/11, Staré Město, 110 00 Praha 1.

Napouštění nádrže Dalešice s elektrárnou začalo před 40 lety

Napouštění nádrže Dalešice s elektrárnou začalo před 40 lety

Elektrárna Dalešice letos završí 38 let provozu. Ještě o dva roky dříve začalo napouštění nádrže, pod jejíž hrází funguje.

Dálkové monitorování

Dálkové monitorování

8. června 2016 uspořádala NUVIA a.s. (dříve ENVINET) ve vojenském prostoru ve Vyškově předváděcí a ukázkový den pro dálkové průzkumné monitorovací a vyhledávací prostředky nebezpečných látek, zejména radioaktivních.

Jak se nedostat do tmy. A když už, tak jak z ní ven?

Na případný blackout se připravují nejen energetici. Na těch však v první řadě záleží, jak dokážou rozsáhlý výpadek elektřiny zvládnout. O tom, jak se cvičí zvládnutí velkých poruch, jsme hovořili s Miroslavem Šulou, ředitelem sekce Dispečerského řízení společnosti ČEPS, a Miroslavem Vrbou, místopředsedou představenstva ČEPS.

Vývoj jaderného paliva pro Dukovany

Vývoj jaderného paliva se nezastavuje, podobně jako se neustále modernizují jaderné elektrárny a jejich komponenty. Do reaktorů se zaváží palivo, které je stále spolehlivější a navíc může pracovat až dvakrát déle. Cílem provozovatele jaderné elektrárny je pochopitelně vyrobit co nejvíce elektřiny a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vývoj jaderného paliva. Příkladem může být jaderná elektrárna Dukovany, která se mezi elektrárnami s reaktory VVER-440 těší významné pozici, protože se aktivně podílí na vývoji paliva. Ruská palivová společnost TVEL, která ji zásobuje palivem po celou dobu jejího provozu, do ní dodává své palivové novinky jako do první zahraniční elektrárny. Pochopitelně po důkladném otestování v ruských jaderných elektrárnách a schválení ruským regulačním úřadem Rostechnadzor.

Škoda JS vyvine, vyrobí a dodá kontejnery na vyhořelé palivo pro Dukovany

Společnost ŠKODA JS a.s. počátkem června 2016 podepsala se společností ČEZ, a.s, kontrakt na dodávku kontejnerů na vyhořelé palivo pro jadernou elektrárnu Dukovany.

České jaderné strojírenství by se mohlo podílet na vyřazování starých zahraničních jaderných elektráren

Demontáž jaderných bloků ve světě je miliardovou příležitostí pro české strojírenství. Jde o 120 odstavených reaktorů, z toho 89 v Evropě.

ATOM V „BÍLÉM“ KABÁTĚ

Běloruská repuBlika, které je u nás díky politickému zpravodajství médií kvůli osoně prezidenta Alexandra Lukašenka, úřadujícího od roku 1994, obvykle vnímána jako “poslední evropská diktatura“, je nicméně pro řadu českých firem běžným a tradičním obchodním partnerem. platí to i o nyní budované první Běloruské jaderné elektrárně, na níž se jako dodavatelé podílejí i české společnosti.

V Dukovanech se konalo první setkání rodáků

V Dukovanech se konalo první setkání rodáků

V sobotu 28. května se uskutečnilo první setkání rodáků obcí Lipňany, Skryje a Heřmanice, které v 70. letech minulého století ustoupily stavbě Jaderné elektrárny Dukovany.

Kulatý stůl Vysočiny řešil energetiku

Kulatý stůl Vysočiny řešil energetiku

 Další kulatý stůl Vysočiny se zaměřil na energetiku.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany