Energetická společnost ČEZ se v současné době rozhodla nepodat závaznou nabídku na koupi 66% podílu ve společnosti Slovenské elektrárne, který drží italský Enel.
Energetická společnost ČEZ se v současné době rozhodla nepodat závaznou nabídku na koupi 66% podílu ve společnosti Slovenské elektrárne, který drží italský Enel.
Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Českému rozhlasu to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeden blok má vyrůst v Dukovanech, další v Temelíně.
Pravidelné roční opravy probíhají v těchto dnech na prvním a druhém soustrojí vodní elektrárny Orlík. Místa, kudy při běžném provozu proudí 150 kubíků vody za vteřinu, procházejí specialisté a provádějí údržbu. Orlík je největší klasickou vodní elektrárnou v zemi, loni vyrobil elektřinu pro téměř 100 tisíc domácností v regionu na pomezí středních a jižních Čech.
Cílem výzkumu a vývoje Skupiny ČEZ je získávání unikátního know-how v oblasti inovativních energetických technologií. Prioritou je podpora projektů, které se zaměřují na praktické využití vědeckých poznatků v energetice. Největší část prostředků putovala do výzkumu a vývoje v oblasti jaderné energetiky a dalších zdrojů včetně obnovitelných v Centru výzkumu Řež (780 milionů korun) a ÚJV Řež (248 milionů korun). Vědci v Řeži se ale zabývají také například využitím radiofarmak v lékařství.
Výběrové řízení na místo předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost proběhne do konce roku 2015. Sdělila to v televizním diskusním pořadu stávající předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín spotřebovaly vloni celkem 184,9 tisíce kubíků pitné vody. Významné úspory pitné vody dosáhly i ostatní klasické zdroje ČEZ, které za 14 let srazily spotřebu o 42 procent na 918 tisíc kubíků. Optimalizace spotřeby vody má velký význam pro životní prostředí i pro ekonomiku provozu elektráren.
Jaderná elektrárna Dukovany se připojila k celosvětové kampani, která má zvýšit povědomí veřejnosti o problematice autismu. 2. – 3. dubna je hlavní vstup elektrárny nasvícen modrou barvou.
Stávající i noví zákazníci Skupiny ČEZ mohou v příštích třech letech významně ušetřit na dodávce zemního plynu. Společnost představila nový produkt ČEZ S ODMĚNOU na období tří let, jenž v prvním roce zaručuje cenu o 7 % nižší oproti základnímu produktu hlavního dodavatele na daném distribučním území, druhý rok pak cena klesá o 8 % a třetí rok dokonce o 10 %. Zákazníci zároveň dostanou okamžitý bonus za uzavření smlouvy až 2 000 korun v závislosti na výši spotřeby.
Pouze dva speciální záchranné útvary mají hasiči v České republice. Jeden sídlí v Hlučíně na severní Moravě, druhý ve Zbirohu nedaleko Plzně. Od příštího roku k nim přibude třetí. Sídlit bude v Jihlavě, v bývalém vojenském areálu na Brněnském kopci. Operovat začne už od počátku příštího roku. V areálu nebude chybět ani vybavení pro hromadnou dekontaminaci osob, která je potřeba například při jaderné události nebo havárii v chemickém průmyslu.