Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Nejstarší jaderné reaktory ve světě

Nejstarší jaderné reaktory ve světě

Jaderná elektrárna Dukovany si letos připomíná 30 let provou. Zároveň usiluje o prodloužení provozní licence o dalších 10 let. Čtyřicetiletý provoz jaderných rekatorů není v zahraničí nic neobvyklého. Ve Spolených státech tamní regulační úřad řadě elektráren umožnil dokonce šedesátiletou životnost, samozřejmě za předpokladu splnění mnoha podmínek a průběžných investic do modernzace a zvyšování bezpečnosti.

Metrologie přináší profit

Jedním z útvarů v Jaderné elektrárně Dukovany je i Útvar metrologie, který provádí kalibrace měřidel pro elektrárny Skupiny ČEZ. Metrologie poskytuje své služby také pro externí firmy, v loňském roce tak přispěla k zisku Skupiny ČEZ částkou 1 164 944 korun.

Investice ČEZu do modernizace

Investice ČEZu do modernizace

Od roku 2004 Skupina ČEZ investovala do svého dlouhodobého majetku už celkem 446 miliard korun. Loňské investice souvisely zejména se zvyšování bezpečnosti a přípravou Jaderné elektrárny Dukovany na plánované prodloužení provozu. Na výstavbu nebo obnovu klasických výrobních zdrojů ČEZ vynaložil 12,3 mld korun. Do zkvalitňování distribuce elektřiny investoval 9,5 miliardy, z toho 7,7 miliardy v Česku. Investice do jaderných elektráren si vyžádaly 7,8 miliardy.  

Infocentrum JE Dukovany má svoji turistickou známku

Infocentrum JE Dukovany má svoji turistickou známku

Nové infocentrum si během prvního měsíce po otevření přišlo prohlédnout 781 návštěvníků, což je dlouholetý rekord za leden, který jinak není turisticky vytíženým měsícem. Výlet do Dukovan mohou turisté spojit s návštěvou dalešické přehrady, kde lze ulovit další turistickou známku s číslem 1 586, a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice.

Dana Drábová rozjela šňůru přednášek

Dana Drábová rozjela šňůru přednášek

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová absolvuje během roku několik přednášek pro žáky a studenty středních a vysokých škol. O přednášky je stále velký zájem. Svědčí o tom plné sály kin a aul, kde se vše odehrává. 

V dukovanském Infocentru bylo v lednu rekordně živo

V dukovanském Infocentru bylo v lednu rekordně živo

Do nově otevřeného Infocentra Jaderné elektrárny Dukovany se přišlo v měsíci lednu podívat 781 návštěvníků. Je to nejvyšší lednová návštěvnost za poslední roky. Důvodem bylo bezpochyby jeho znovuotevření po kompletní rekonstrukci. Až do června jsou téměř všechny termíny prohlídek ve všední dny zaplněny a pro další zájemce jsou volné už jen víkendové termíny. K dnešnímu dni Infocentrum navštívilo 526 658 návštěvníků.

Před 30 lety zahrozil Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy.

Před 30 lety zahrozil Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy.

V lednu i únoru roku 1985 došlo zatím naposledy ke kritickému stavu energetické sítě, kdy musely být řízeně omezovány dodávky elektřiny části zákazníků včetně domácností, aby nedošlo k rozsáhlému výpadku energetického systému, dnes nazývanému blackout. Energetickou soustavu ČR tehdy ohrozily prudké mrazy překračující hranici 25 stupňů pod nulou, které způsobily problémy jak v distribuční síti tak především v samotných elektrárnách. Silné mrazy vedly také k extrémně vysokým požadavků na odběr elektrické energie domácností i podniků díky elektrickému vytápění.

2 974 356 MWh elektřiny

2 974 356 MWh elektřiny

Dva jaderné bloky v Temelíně o celkovém výkonu 2 136 MW vyrobily za leden 1 591 329 MWh elektřiny, což je druhá nejvyšší měsíční výroba v historii jihočeské elektrárny. Čtyři dukovanské bloky o výkonu 2040 MW stihly za stejné období vyrobit 1 383 027 MWh elektřiny. Výroba v obou jaderných elektrárnách Skupiny ČEZ v posledních letech významně vzrostla díky programu navyšování výkonu. Podařilo se tím získat 530 MW nízkoemisní výrobní kapacity, aniž by bylo nutné investovat do nového zdroje.

Odstavit jaderné elektrárny je nesmysl, tvrdí nový ředitel Dukovan

Odstavit jaderné elektrárny je nesmysl, tvrdí nový ředitel Dukovan

V roce 1985 byl v Dukovanech u zahajování provozu. Nyní se Miloš Štěpanovský do elektrárny vrátil, od ledna je jejím ředitelem. Zařízení, které kritizují Rakušané a Němci považuje za bezpečné a usiluje o prodloužení provozu. Naopak si neumí představit budoucnost Německa bez jaderné energie.

Energetický test národa: Domácnosti na Vysočině a jižní Moravě mohou ušetřit na energiích 2 010 korun ročně.

Češi mohou doma bez dodatečných investic ušetřit na energiích v průměru 2 077 korun ročně, ukazují celorepubliková data z Energetického testu národa. Lidé, kteří vyplnili test, dostali tipy, jak a kde v domácnosti šetřit energiemi a dozvěděli se i finanční částku, kterou by realizací těchto opatření mohli ročně uspořit. Energetického testu se zúčastnily i domácnosti v okolí Jaderné elektrárny Dukovany v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany