Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Úspory pitné vody

Úspory pitné vody

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín spotřebovaly vloni celkem 184,9 tisíce kubíků pitné vody. Významné úspory pitné vody dosáhly i ostatní klasické zdroje ČEZ, které za 14 let srazily spotřebu o 42 procent na 918 tisíc kubíků. Optimalizace spotřeby vody má velký význam pro životní prostředí i pro ekonomiku provozu elektráren.

Česko i Jaderná elektrárna Dukovany svítí modře

Česko i Jaderná elektrárna Dukovany svítí modře

Jaderná elektrárna Dukovany se připojila k celosvětové kampani, která má zvýšit povědomí veřejnosti o problematice autismu. 2.  – 3. dubna je hlavní vstup elektrárny nasvícen modrou barvou.

ENERGOCHEMIE

Pozvánka na odborný česko-slovenský seminář - 22. - 23. 4.2015 v Třebíči.

ČEZ šetří výdaje za plyn: přichází s produktem ČEZ S ODMĚNOU

Stávající i noví zákazníci Skupiny ČEZ mohou v příštích třech letech významně ušetřit na dodávce zemního plynu. Společnost představila nový produkt ČEZ S ODMĚNOU na období tří let, jenž v prvním roce zaručuje cenu o 7 % nižší oproti základnímu produktu hlavního dodavatele na daném distribučním území, druhý rok pak cena klesá o 8 % a třetí rok dokonce o 10 %. Zákazníci zároveň dostanou okamžitý bonus za uzavření smlouvy až 2 000 korun v závislosti na výši spotřeby.

Česko bude mít třetí elitní hasičský útvar, obsadí kasárna v Jihlavě

Pouze dva speciální záchranné útvary mají hasiči v České republice. Jeden sídlí v Hlučíně na severní Moravě, druhý ve Zbirohu nedaleko Plzně. Od příštího roku k nim přibude třetí. Sídlit bude v Jihlavě, v bývalém vojenském areálu na Brněnském kopci. Operovat začne už od počátku příštího roku. V areálu nebude chybět ani vybavení pro hromadnou dekontaminaci osob, která je potřeba například při jaderné události nebo havárii v chemickém průmyslu.

Prezident Václav Klaus navštívil příbramskou společnost ZAT

17.3.  navštívil příbramskou společnost ZAT a.s prof. Václav Klaus. Zajímal se především o nové technologie firmy splňující jedny z nejnáročnějších norem bezpečnosti v řízení jaderného reaktoru, které se používají při dostavbách i rekonstrukcích nových jaderných bloků v ČR a v zahraničí.

Fotovoltaika ve spojení s vodíkovou baterií naplňuje vize malé energetiky

Fotovoltaika ve spojení s vodíkovou baterií naplňuje vize malé energetiky

Vývoj nezadržitelně směřuje k posilování energetické samostatnosti spotřebitelů. V budoucnu přináší řešení právě propojení fotovoltaiky
a vodíkové baterie, která by dokázala zásobovat domácnost až tři týdny i za nevlídného počasí. Nyní ho vyvíjejí a testují odborníci společnosti ÚJV Řež ze Skupiny ČEZ.

 

Nejstarší jaderné reaktory ve světě

Nejstarší jaderné reaktory ve světě

Jaderná elektrárna Dukovany si letos připomíná 30 let provou. Zároveň usiluje o prodloužení provozní licence o dalších 10 let. Čtyřicetiletý provoz jaderných rekatorů není v zahraničí nic neobvyklého. Ve Spolených státech tamní regulační úřad řadě elektráren umožnil dokonce šedesátiletou životnost, samozřejmě za předpokladu splnění mnoha podmínek a průběžných investic do modernzace a zvyšování bezpečnosti.

Metrologie přináší profit

Jedním z útvarů v Jaderné elektrárně Dukovany je i Útvar metrologie, který provádí kalibrace měřidel pro elektrárny Skupiny ČEZ. Metrologie poskytuje své služby také pro externí firmy, v loňském roce tak přispěla k zisku Skupiny ČEZ částkou 1 164 944 korun.

Investice ČEZu do modernizace

Investice ČEZu do modernizace

Od roku 2004 Skupina ČEZ investovala do svého dlouhodobého majetku už celkem 446 miliard korun. Loňské investice souvisely zejména se zvyšování bezpečnosti a přípravou Jaderné elektrárny Dukovany na plánované prodloužení provozu. Na výstavbu nebo obnovu klasických výrobních zdrojů ČEZ vynaložil 12,3 mld korun. Do zkvalitňování distribuce elektřiny investoval 9,5 miliardy, z toho 7,7 miliardy v Česku. Investice do jaderných elektráren si vyžádaly 7,8 miliardy.  

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany