Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Na Dalešicích cvičně zachraňovali vážně zraněného zaměstnance z přivaděče vody na turbínu

Na Dalešicích cvičně zachraňovali vážně zraněného zaměstnance z přivaděče vody na turbínu

Jednou z významných, ale rizikových činností, které se na Vodním díle Dalešice pravidelně provádí, je kontrola stavu potrubí o průměru 6,2 m, které přivádí vodu na turbínu s průtokem 150m3 vody za sekundu. Cvičení bylo zaměřeno na poskytnutí první pomoci a přemístění zraněné osoby na dostupné místo k odbornému lékařskému ošetření. Celá záchranná akce je doprovázena vlhkem, tmou, chladem a respektem ze skutečnosti, že se místo úrazu  nachází pod úrovní hladiny nejen horní nádrže, odkud je vyvíjen na uzávěry  tlak 50m sloupce vody, ale také pod úrovní hladiny nádrže spodní. Rychlé a praktické cvičení všechny složky zvládly za 45 minut.

Slavětičtí podpořili rozvoj elektrárny. Ale s podmínkou

Slavětice - Místní referendum, které se v neděli uskutečnilo ve Slavěticích, přineslo výsledky až těsně před půlnocí. Lidé se v něm jasně vyjádřili, že nesouhlasí s rozvojem Jaderné elektrárny Dukovany bez jakýchkolik připomínek. To však byla pouze jedna ze dvou otázek slavětického referenda. "Ve druhé se většina lidí vyjádřila, že rozvoj JE Dukovany podporuje, avšak za předpokladu, že vláda ČR bude dostatečně kompenzovat zhoršené životní podmínky s tím spojené obyvatel Slavětic.

Info WIN - č. 3/2016

Info WIN - č. 3/2016

Vyšlo další číslo informačního letáku sdružení žen v jádře - Info WIN č. 3/2016.

Nukleární katastrofa nanečisto

Cvičení CyberCZECH 2016

 

Březnové číslo bulletinu Energetika

Březnové číslo bulletinu Energetika

Přečtěte si aktuality z evropské energetiky v dalším čísle bulletinu.

Dukovany svítily modře

Dukovany svítily modře

Skupina ČEZ se opět připojila k celorepublikové kampani "Česko svítí modře" s cílem více porozumět světu lidí s autismem. V noci z 2. na 3. dubna proto modré světlo, symbolizující komunikaci, ozářilo elektrárenské budovy v sedmi krajích České republiky. Na Vysočině zazářila modrou barvou Jaderná elektrárna Dukovany.

Na přednášky o energetice přijel lektor elektromobilem

Překvapení čekalo před Velikonocemi žáky a žákyně nejvyšších tříd ze základních škol v Bobrové a Velké Bíteši na Vysočině. Na ohlášenou besedu s názvem „Energie – budoucnost lidstva“ přijel lektor elektromobilem.

Interaktivní přednášky a besedy o energetice v ekonomických, ekologických, sociálních a geopolitických souvislostech vede Jiří Gerža z  Jaderné elektrárny Dukovany - stejně jako řada dalších odborníků na energetiku - na českých základních a středních školách pravidelně už 15 let.

„Zásobování elektřinou je tak vážná věc, že by energetici,....

 ať již jde o zastánce jádra nebo OZE, měli hledat odborný konsensus a nedávat prostor lobbistům nebo demagogům,“ uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Tomáš Žák, MBA, konzultant v jaderné energetice.

Zájem o aktivní vojenské zálohy se na Vysočině zvyšuje

Hlavním úkolem pěších rot aktivních záloh je střežení důležitých objektů v kraji. V případě Vysočiny je to hlavně Jaderná elektrárna v Dukovanech, sklady společnosti Čepro u Šlapanova na Havlíčkobrodsku, závod 1. strojírenská ve Velké Bíteši na Žďársku a některé vodní nádrže.

5,5 stupně Richterovy škály

5,5 stupně Richterovy škály

Zařízení sloužící k dochlazení důležitých částí jaderné elektrárny v případě krizové situace obstojí i v konfrontaci s dalšílmi klimatickými extrémy, jako jsou teploty minus i plus 46,2 stupně Celsia, vítr o rychlosti až 252 kilometrů za hodinu, extrémní sněhové srážky s úhrnem až 195 milimetrů vodního sloupce a dešťové srážky až 115 milimentrů.

Zdroj: ČEZ, a.s.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany