Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Škoda JS slaví jubileum. Má stomilionový zisk i další velké zakázky po celém světě

Plzeňská firma pořádá v těchto dnech (11. – 13. 5.)  v Plzni velkou mezinárodní konferenci u příležitosti 60. výročí.

V Dukovanech proběhlo první letošní utajené cvičení

V Dukovanech proběhlo první letošní utajené cvičení

V pondělí 9. 5. 2016 proběhlo na Jaderné elektrárny Dukovany pravidelné, ale přesto poněkud neobvyklé cvičení. Poprvé se totiž do cvičení zapojilo záložní pracoviště havarijního štábu, které je od minulého roku vybudováno v Moravském Krumlově. Fungování takového pracoviště mimo areál elektrárny je jednou z řady „fukušimských“ novinek, kdy se cvičí omezená přístupnost areálu JE Dukovany, v němž je umístěn hlavní havarijní štáb.

Pozvánka - setkání rodáků obcí Lipňany, Skryje a Heřmanice

Pozvánka - setkání rodáků obcí Lipňany, Skryje a Heřmanice

Skupina ČEZ a obce Dukovany a Rouchovany pořádají v sobotu 28. 5.2016 setkání rodáků obcí Heřmanice, Lipňany a Skryje.

 

 

Temelín v Budějovicích testuje záložní havarijní středisko

Temelín v Budějovicích testuje záložní havarijní středisko

Temelín zasáhne mimořádně silné zemětřesení. Trosky administrativní budovy zavalí hlavní i záložní vstup do havarijního střediska. Havarijní štáb elektrárny by se v takovém případě přesouval do Českých Budějovic. ČEZ v těchto dnech v jihočeské metropoli testuje záložní havarijní středisko zřízené jako jedno z postfukušimských opatření ze zátěžových testů EU.

Reaktor v Černobylu se do poslední minuty bránil. Zlomily ho socialistické závazky, říká Drábová

 Třicet let od Černobylu. Rozhovor o minulosti i budoucnu s ředitelkou Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.

ČR a příspěvek ÚJV Řež k jaderné bezpečnosti

ČR a příspěvek ÚJV Řež k jaderné bezpečnosti

Bez nadsázky zanechala Česká republika a UJV Řež důležitou „stopu“ na Jaderném summitu 2016 v USA. Česká republika je jednou z prvních zemí, které ze svého území kompletně odstranily vysoce obohacený uran, za což byla spolu s dalšími 16 zeměmi oceněna v rámci Summitu o jaderném průmyslu, který se ve Washingtonu koná souběžně se Summitem o jaderné bezpečnosti. Realizátorem odvozů byla ÚJV Řež, a. s.

Třicet let od Černobylu

Před třiceti lety, 26. dubna 1986, v noci ze soboty na neděli, se odehrála největší světová katastrofa jaderné elektrárny. V městečku Černobyl, ležícím asi sto kilometrů na sever od Kyjeva, na ukrajinsko-běloruské hranici, na čtvrtém bloku elektrárny. Na Západě byla tato havárie celkem náhodně objevena ve švédské jaderné elektrárně Forsmark, ležící asi 200 km na sever od Stockholmu, již v pondělí, 28. dubna ráno. K pochopení černobylské havárie se musíme vrátit o několik desítek let zpět do sovětské historie.

 

Na Dalešicích cvičně zachraňovali vážně zraněného zaměstnance z přivaděče vody na turbínu

Na Dalešicích cvičně zachraňovali vážně zraněného zaměstnance z přivaděče vody na turbínu

Jednou z významných, ale rizikových činností, které se na Vodním díle Dalešice pravidelně provádí, je kontrola stavu potrubí o průměru 6,2 m, které přivádí vodu na turbínu s průtokem 150m3 vody za sekundu. Cvičení bylo zaměřeno na poskytnutí první pomoci a přemístění zraněné osoby na dostupné místo k odbornému lékařskému ošetření. Celá záchranná akce je doprovázena vlhkem, tmou, chladem a respektem ze skutečnosti, že se místo úrazu  nachází pod úrovní hladiny nejen horní nádrže, odkud je vyvíjen na uzávěry  tlak 50m sloupce vody, ale také pod úrovní hladiny nádrže spodní. Rychlé a praktické cvičení všechny složky zvládly za 45 minut.

Slavětičtí podpořili rozvoj elektrárny. Ale s podmínkou

Slavětice - Místní referendum, které se v neděli uskutečnilo ve Slavěticích, přineslo výsledky až těsně před půlnocí. Lidé se v něm jasně vyjádřili, že nesouhlasí s rozvojem Jaderné elektrárny Dukovany bez jakýchkolik připomínek. To však byla pouze jedna ze dvou otázek slavětického referenda. "Ve druhé se většina lidí vyjádřila, že rozvoj JE Dukovany podporuje, avšak za předpokladu, že vláda ČR bude dostatečně kompenzovat zhoršené životní podmínky s tím spojené obyvatel Slavětic.

Info WIN - č. 3/2016

Info WIN - č. 3/2016

Vyšlo další číslo informačního letáku sdružení žen v jádře - Info WIN č. 3/2016.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany