Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

30 000 pracovních míst

30 000 pracovních míst

Přímo v JE Dukovany pracuje 1150 lidí. Její provoz má pak nepřímý vliv na tvorbu dalších téměř 30 tisíc pracovních míst v regionu. Dukovany pokrývají s roční výrobou více než 15 miliard kWh elektřiny přibližně pětinu veškeré spotřeby v České republice, což odpovídá spotřebě všech českých domácností.

Přečerpávací elektrárny v prvním pololetí opět zlomily rekord

Přečerpávací elektrárny v prvním pololetí opět zlomily rekord

Trojice přečerpávacích vodních elektráren ČEZ, a. s., opět překonala svou produkcí v 1. pololetí roku rekordní zápis z loňska. V prvních šesti měsících totiž vyrobily elektrárny Dalešice, Dlouhé stráně a Štěchovice II celkem 664,3 milionů kWh elektřiny, což znamená 17% meziroční růst a pokrytí spotřeby půl milionu domácností. Podobně jako v posledních letech je příčinou mimo jiné i zvýšené využívání přečerpávacích zdrojů při stabilizaci energetické soustavy ČR, která je často zatěžována produkcí ze zahraničních i domácích obtížně predikovatelných obnovitelných zdrojů.

5 000 domácností - spotřeba pokrytá výrobou z větrných elektráren

5 000 domácností - spotřeba pokrytá výrobou z větrných elektráren

Skupina ČEZ provozuje již více než 5 let parky větrných elektráren v lokalitách Janov a Věžnice, které leží v Pardubickém kraji a na Vysočině. V každé z lokalit spolehlivě vyrábějí ekologickou elektřinu dva větrníky o celkové výšce přesahující 120 metrů, které umějí využívat větrného proudění od 3 do 25 metrů/vteřinu. Větrnou elektrárnu Janov je možné navštívit prostřednictvím virtuální prohlídky na adrese http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-janov.

Info WIN

Info WIN

Sduržení "žen v jádře" WIN Czech, tedy žen, které pracují v oblasti jaderné energetiky, pravidelné vydává informační leták se zajímavostmi právě z oblasti jádra.

Nyní vyšlo již 4. číslo letošního roku, najdete ho v připojeném souboru.

Filmy z dílny ČEZ

Filmy z dílny ČEZ

Letní filmový klub ČEZ nabízí „energetické“ prázdninové premiéry i zajímavé odměny.

Dana Drábová: "Každá třetí žárovka v Česku svítí díky jádru."

Jsou jaderné elektrárny bezpečné? Měl by stát investovat do rozvoje jaderné energetiky? Mohou se jaderné elektrárny stát cílem teroristického útoku? I tyto otázky pokládali diváci šéfce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové.

Zdroj: TN.cz | 18.6.2015 | Rubrika: TN.CZ/TV archív/Vaše téma | 

Nárůst spotřeby elektřiny pro vytápění domácnosti

Nárůst spotřeby elektřiny pro vytápění domácnosti

Domácnosti sice díky zateplování spotřebují v budoucnu na vytápění méně energií, nikoli však elektřiny. Prognózu nárůstu spotřeby uvádí dekarbonizační scénář dokumentu Roadmap 2050 Evropské komise, jenž předpokládá, že klíčovou technologií k vytápění se stanou tepelná čerpadla poháněná elektřinou, která časem vytlačí i plynové kotle. Pro srovnání celková spotřeba elektřiny v ČR činí 57 – 60 TWh za rok.

Poštolka zabloudila v konstrukci chladicí věže JE Dukovany

Poštolka zabloudila v konstrukci chladicí věže JE Dukovany

Neobvyklý úkol řešili hasiči Jaderné elektrárny Dukovany, kteří pomáhali poštolce najít cestu z jedné z chladicích věží elektrárny, ve které zabloudila. Po úspěšném zásahu se mladá poštolka vrátila zpět do volné přírody.

Vedení ČEZ po 14 letech bez odměn, dividenda 40 Kč za akcii

Informace z Valné hromady ČEZ, a.s. ze dne 12. 6.2015 - dle Zpravodajství ČTK | 12.6.2015

60 let ÚJV ŘEŽ

60 let ÚJV ŘEŽ

Tehdejší vláda rozhodla o vzniku Vládního výboru pro výzkum a mírové využití atomové energie (dnes ÚJV Řež) 10. června 1955. Ve stejném roce také přivítala první studenty Fakulta technické a jaderné fyziky při Univerzitě Karlově v Praze, která zanedlouho přešla pod ČVUT. ÚJV Řež je dnes dceřinou firmou Skupiny ČEZ, zaměstnává 682 zaměstnanců a kromě jaderného výzkumu se věnuje také výzkumu například v oblasti obnovitelných zdrojů, akumulace energie nebo radiofarmak.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany